Skocz do zawartości

Czy można ciągnąć przyczepę powyżej 750 DMC mając kat B?


Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnie kompetencji polskich policjantów:

Pewnego razu musiałem wezwać ich do źle zaparkowanego samochodu (zastawiony garaż - zresztą jest ciągnący się problem garażowców u nas). Przyjechali, obejrzeli i przyszli do mojego domu. Jak się okazało problem tkwił w tym, że fizycznie byłem w stanie wyjechać z garażu. Jednak było to bardzo utrudnione i stwarzało realne zagrożenie - ograniczona widoczność.

A więc przyszli i stwierdzili że jest ok. Ja im na to, że chyba żartują, wyciągnałem kodeks i mówię, że mam tu zaznaczone 4 punkty, na które "łapię" się ten samochód. "Taaaaak? Proszę pokazać" :]

Stanęło na tym, że przysłali dzielnicowego który miał ze źle parkującymi zrobić porządek.

Mało tego, naprzeciw wyjazdu z garażu jest tradycyjny parking, tzn. parkowanie prostopadłe. Rozmowa w ogóle zaczeła się od tego czy mój samochód stoi na wysokości tego "źle" zaparkowanego czy jest w garażu, bo jeśli w garażu to jest ok, a jeśli stoi na parkingu i ja nie mogę wycofać, żeby wyjechac to oni podejmą interwencję :] Do dzisiaj nie mogę zrozumieć tej interpretacji: był źle zaparkowany czy nie?

 

P.S.

Na sąsiednim forum już wałkowaliśmy interpretację przytoczonych tu przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 544
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

zatrzymali mnie za tablice na przyczepie podobno powinny byc (sklad powyzej 8m -zolto pomaranczowe)

 

A jednak chyba coś w tym jest

Mi gość w stacji kontroli pojazdów też mówił że powinny być ostrzegawcze odblaski

Co Wy na to?

Pozdrawiam :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip ,nie przejmuj sie tak bardzo wszystkim , bo na urlop nie pojedziesz :] , troche luzu i wszystko OK :] .

Odnosnie prawa jazdy kategorii "B" za granica mialem tylko raz "przyjemnosc " :] spotkania z austriacka policja. Jechalem sobie jak bialy czlowiek przez jakies alpejskie miasteczko i ciut mi sie nozka omsknela (ale mialem tylko 72 km/h) , wyjechalem juz poza obszar zabudowany , a tam czekal pan w zielonym mundurku z lizakiem.

Pokazal mi filmik z miasteczka (okazalo sie ze drugi pan siedzial w miescie ,w zaparkowanym aucie z videoradarem) wypisal mandat jedyne 23 E i nie interesowaly go zadne prawa jazdy, dowody rejestracyjne , a tylko zielone karty (bylo to w 2002 roku).

Tak ze nie martwic sie na zapas tylko w droge !!!! :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wałkowaliśmy ten temat wczesniej. Post ten będzie na obu zaprzyjaźnionych forach bo już nie pamiętam co gdzie było powiedziane/napisane.

 

I sprawa: tablica w ukośne biało-czerwone pasy.

Napisaliśmy, że zakłada się ją jak coś wystaje z tyłu poza przyczepę lub zestaw jest dłuższy niż 18,75m.

Wchodząc na stronę sklep.caravaning.pl mamy 3 takie tablice:

http://kuszpl.movera.com/?navID=139&pID=12593&tpl=details&lang=5&PHPSESSID=227de83bbeebb39ccde65a1a25831bba

http://kuszpl.movera.com/?navID=139&pID=12603&tpl=details&lang=5&PHPSESSID=227de83bbeebb39ccde65a1a25831bba

http://kuszpl.movera.com/?navID=139&pID=12594&tpl=details&lang=5&PHPSESSID=227de83bbeebb39ccde65a1a25831bba

gdzie czytamy:

- Przyczepy campingowe powyżej 2,8 t muszą być zabezpieczone przez własne oświetlenie lub tablice ostrzegawcze w biało-czerowne pasy.

- Wymóg we Włoszech.

- Teraz obowiązkowa także w Hiszpanii.

 

Pierwsze raczej każdy z nas może sobie podarować, ale co z 2 i 3 tekstem? Czy ktos bywa częściej za granicą i cos wie na ten temat? To że jest napisane np. wymóg we Włoszech nic jeszcze nie mówi. Może brakuje po porostu warunków kiedy jest to wymagane we Włoszech, itp.

 

 

II sparwa: kategoria prawa jazdy uprawniająca do ciągnięcia przyczepy.

Padły na forum stwierdzenie, że nasze nowe prawko jest nieprecyzyjne i że mając kat.B może cignąc zestaw o DMC samochodu + DMC przyczepy <= 3,5t. Padło też, że przepisy w unii sa precyzyjniejsze, ale ....

Kupuję co roku informator z PZM Travel i znajduję tam takie zapisy:

Włochy:

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do ciągnięcia przyczep o ciężarze nie przekraczającym 750 kg.

 

Austria:

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o dmc do 3500 kg w tym przyczepa do 750 kg.

 

Francja:

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do ciągnięcia przyczep o ciężarze nie przekraczającym 750 kg.

 

Czechy:

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 ton (w tym przyczepa campingowa do 750 kg).

 

Dania:

brak info

 

Węgry:

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o dmc do 3500 kg w tym przyczepa do 750 kg.

 

Holandia:

Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodów o dmc do 3,5 t. lub 9 miejsc łącznie z kierowcą w tym przyczepa do 750 kg. Do prowadzenia pojazdu z inną przyczepą niż zaznaczona w kat.B wymagane jest prawo jazdy kat.B+E.

 

Hiszpania:

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 ton (w tym przyczepa campingowa do 750 kg).

 

Niemcy:

Prawo jazdy kategorii

B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 ton (w tym przyczepa campingowa do 750 kg).

 

Portugalia:

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o dmc do 3500 kg w tym przyczepa do 750 kg.

 

Słowacja:

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 ton (w tym przyczepa campingowa do 750 kg).

 

Szwecja:

brak info.

 

Albo jest to nasza (PZM Travel) interpretacja/tłumaczenie, albo przepisy sa stare i wszyscy mają to w ...., albo jest poważny problem ... dla mnie bo nie zdążę zrobić kat.E a jechac muszę.

 

I co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji:

 

Włochy:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,3 m

- długość całkowita zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m

. długość przyczepy 1-osiowej - 6,5 m

. długość przyczepy 2-osiowej - 8,0 m

 

Węgry:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m (wysokość przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy nie powinna przekraczać 3 m)

- szerokość - 2,55 m

- długość zespołu samochód + przyczepa - 18,75 m

 

Szwecja:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - nie ma określonego limitu

- szerokość - 2,6 m

- długość zespołu pojazdu (samochód + przyczepa) - 24,0 m

 

Słowacja:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,5 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,0 m

 

Portugalia:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,55 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m

 

Niemcy:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,5 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,0 m

Ciężar całkowity przyczepy bez hamulców nie powinien przekraczać połowy ciężaru pustego pojazdu ciągnącego

o więcej niż 75 kg a całości nie powinien przekraczać 750 kg.

Pojazd ciągnący przyczepę winien być wyposażony w 2 lusterka wsteczne.

 

Holandia:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,55 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,0 m

 

Hiszpania:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,55 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m

Obciążenie samochodu osobowego: obciążenie z tyłu pojazdu może przekraczać do 10% jego długości i winno być oznakowany tablicą z ukośnymi czerwono-białymi paskami.

:] jak powiązać obciążenie z długością samochodu ???? :]

 

Francja:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - brak ograniczeń

- szerokość - 2,55 m

- długość - 12,0 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa campingowa) - 18,75 m Każda przyczepa o dozwolonym ciężarze całkowitym przekraczającym 500 kg winna być wyposażona w trójkąt ostrzegawczy.

 

Dania:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,55 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,75 m

 

Chorwacja:

Dozwolone wymiary pojazdów:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,5 m

- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 15,0 m !!!!!!!!!!!

 

Austria:

Dozwolone wymiary pojazdu:

- wysokość - 4,0 m

- szerokość - 2,55 m

- długość:

. przyczepy campingowej lub innej - 12,0 m

. zespołu tj. pojazdu + przyczepy - 18,75 m

Całkowity ciężar przyczepy wyposażonej tylko w hamulce bezwładnościowe nie może przekraczać ciężaru pojazdu ciągnącego określonego w dowodzie rejestracyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście - pzm wprowadza spore zamieszanie.

Poniżej cytat z ich www

Przypominamy kierowcom wybierającym się w podróż samochodem z przyczepą:

 

Zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym (1968) i Dyrektywą UE 91/439 (1991) a także wzorowanym na wymienionych dokumentach polskim kodeksem drogowym kategoria prawa jazdy B uprawnia do prowadzenia pojazdu o dmc do 3500 kg lub zespołu pojazdów (pojazd ciągnący + przyczepa do 750 kg (tzw.<lekka>), których łączna dmc nie przekracza 3500 kg. Do prowadzenia zespołu pojazdów o dmc powyżej 3500 kg wymagane jest prawo jazdy kat. B+E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonilem do jednej ze szkół jazdy. Na moje pytanie czy mozna u nich zrbić kat.E Pan pewnym glosem pyta sie czy chodzi o lawetę. Wyjasnielem, ze przyczepę campingową i dowiedzialem się, ze nie muszę robić kat.E. Pan sprawiał wrażenie znającego temat. Jak tylko zacząłem się pytać wiedzial o co chodzi.

Jednym słowem "macie tu niezły burdel ... siostry" :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebys wiedział jak ja jestem przerażony :] . W końcu przecież zadzwoniłem do tej szkoły żeby zapisać się na kurs na kat.E :]

To się nazywa zachować zimną krew :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie oglądałem program "Samochód" na TVN Turbo i mówili o tachografach. Ale co było ciekawe. Podobna sprawa jak powyżej poruszona jeśli chodzi o przepisy. Z jednej strony kazdy samochod (nie tylko ciężarowy) ciągnący przyczepę tworzący zestaw o DMC > 3,5t musi mieć tachograf!!!!!! Na koniec uspokoili, że jesli jazda nie jest zarobkowa (czyli m.in. nasz przypadek) to nie trzeba go mieć.

Ale jeszcze jedna ciekawa sprawa. Mówili o DMC zestawu jako suma DMC samochodu i DMC przyczepy. Zupełnie nie wspomnieli tego o czym kiedyś pisalem, że DMC zestawu jaki moze ciągnąc dany samochód wcale nie musi być sumą tamtych. Wg mnie to jest ważne, bo podali przykład jakiegoś samochodu osobowego, ktorego DMC > 2t i może ciągnąc przyczepę o DMC 1,5t, a więc zestaw będzie mial DMC > 3,5t - a więc łapie się na przepisy o tachografie. A możliwe jest, że ten samochód ma w homologacji DMC zestawu do 3,5t.

 

Reasumując ..... burdeli ci u nas dostatek. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mercy: sumuje się DMC auta i DMC ciągniętej przyczepy - nie jest ważne, że z homologacji wynika że DMC zestawu może być większe niż 3,5 t.

Zresztą nasze przepisy dopuszczają ciągnięcie autem o DMC 3,5t przyczepy lekkiej - czyli DMC zestawu wychodzi 4250 kg (a pewnie z homologacji auto może ciągnąć więcej niż 750 kg).

 

Nie pamiętam gdzie, ale czytałem, że niemcy sprawdzają rzeczywiste masy auta i przyczepy (ważą pojazdy). Jeżeli jest tu z nami autor i zarazem bohater historii to może napisze jakie miał prawo jazdy i jakie DMC miał zestaw.

 

Jak ktoś ma E to niech opisze jak wygląda egzamin, bo nie wiem czy prościej zrobić E czy nauczyć się węgierskiego, bo ostatnio tam spędzam wakacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.