Skocz do zawartości

Wymiana pękniętego bębna


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

potrzebujemy odpowiedni klucz.Odkręcenie i zakręcenie jest możliwe w każdym miejscu na ziemi

 

Niejako te dwa zdania się wykluczają :piwko:

Zdanie powyższe jest jak najbardziej prawdziwe...

 

 

... pod warunkiem, że klucz jeździ z nami w czepce :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maras,

nakrętka osi o której jest mowa to nakrętka łożyskowa samokontrująca

M24x1.5 SW36 lub 32.

Czy po odkręceniu i ewentualnej wymianie łożysk tę nakrętkę bezwględnie należy założyć nową, czy też może zostać stara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał nową.

Są powszechnie stosowane nakrętki z tworzywem w środku (zapobiega odkręcaniu) i nigdy mi się nie odkręciła mimo stosowania parę razy.

A i tak zalecane jest stosowanie nowej.

Nowa nie zaszkodzi. :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, cieszę się że się myliłem ale chyba wywiercę dziurę na "gwóźdź" w osi, jakby przyszło do ponownego użycia tej nakrętki.

Świat parszywieje: specjalne klucze, serwisy, jednorazowe śrubki, wszystko "kosmiczna" technologia, a wszystko się psuje, jak za dawnych czasów, tylko naprawić się nie da samemu. Te osie stosowane są w przyczepach towarowych, czy lawetach więc nie tylko ja mam problem, choćby z wymianą okładzin hamulcowych( chyba że są wieczne?).

Przyczepa campingowa powinna mieć specjalną konstrukcję, umożliwiającą naprawę w "trasie", na poboczu, w "dzikim kraju" itd.

Pozdrawiam łamaczy kluczy i serc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładny momencik... Masz wiedzę, czy klucze z kwadratem 1/2" wytrzymają, czy potrzeba już 3/4..?

 

Dla takiego obciążenia potrzebujemy naprawde markowego klucza bo taki z marketu polegnie albo zrobimy sobie krzywde.

Na fotce poniżej jest klucz dynamomertyczny z zabierakiem 1/2" a jego zakres to od 70 do 300 Nm do tego odpowiednia nasadka i z przykręceniem radzi sobie wyśmienicie. Tylko z przkręceniem.Ale do odkręcenia użyłbym klucza z zabierakiem 3/4" bo naprawde potrzeba czasami nie małej siły aby taką nakretke ruszyć.

BTW: Maras na autokąciku się czasem nie udzielasz..?

A jaki auto-kącik masz na myśli ?? :piwko:

Niejako te dwa zdania się wykluczają

 

odpowiedz poniżej :piwko:

Zdanie powyższe jest jak najbardziej prawdziwe...

 

 

... pod warunkiem, że klucz jeździ z nami w czepce

 

Czy po odkręceniu i ewentualnej wymianie łożysk tę nakrętkę bezwględnie należy założyć nową, czy też może zostać stara?

Producenci osi sugerują ,że jest to nakrętka jedorazowa -to jest teoria ,z praktyki wiem ,że taka nakrętka została zakręcona w przczepie towarowej oraz w lawecie po raz drugi ,przejechane było setki jak nie tysiące km i jest OK.Koszt takiej nakrętki to nieco ponad 20PLN więc niech każdy sam zadecyduje czy nowa czy stara.

Są powszechnie stosowane nakrętki z tworzywem w środku (zapobiega odkręcaniu) i nigdy mi się nie odkręciła mimo stosowania parę razy.

Ta do osi o której rozmawiamy nie posiada żadnego tworzywa w środku.

Ja bym dał nową

Bardzo dobra odpowiedz :ok:

post-114335-imported-bc534588-b448-406a-a962-8a0308b28456_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki auto-kącik masz na myśli ?? :piwko:

Aaa.. czyli się nie udzielasz :piwko:

Noo forum motoryzacyjne autokacik.pl. Na kąciku daewoo nubira jest też człowieczek o nicku Maras. Myślałem, że razem jesteście jedną osobą :ok:

 

Producenci osi sugerują ,że jest to nakrętka jedorazowa -to jest teoria ,z praktyki wiem ,że taka nakrętka została zakręcona w przczepie towarowej oraz w lawecie po raz drugi ,przejechane było setki jak nie tysiące km i jest OK.Koszt takiej nakrętki to nieco ponad 20PLN więc niech każdy sam zadecyduje czy nowa czy stara.

 

Ociec mój - mechanik z wykształcenia - zapytany przeze mnie o jednorazowość nakrętek orzekł tak:

nakrętki samokontrujące z masą mają katalogowo napisane, że mogą być użyte min. 10x. Natomiast mechanicy samochodowi twierdzą: jednorazówka.

2. Nakrętka z gwintem drobnozwojowym dokręcona odpowiednio dużym momentem nie ma prawa się odkręcić samoistnie.

3. Co do tej nakrętki o której dysputę prowadzimy: może to być nakrętka o zowalizowanym otworze (ciaśniej siedzi na śrubie). Wobec powyższego po dokręceniu otwór może się odowalizować :ok: i już będzie bardziej "normalna" - straci część właściwości kontrujących. Ale być może wtedy wracamy do pkt 2

 

Tyle teorii. A życie i tak swoje :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo forum motoryzacyjne autokacik.pl. Na kąciku daewoo nubira jest też człowieczek o nicku Maras. Myślałem, że razem jesteście jedną osobą

 

Ten człowieczek to na pewno inna osoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.