Skocz do zawartości

jakie upawnienia do ciągnięcia przyczepy za granicą kraju?


EwaMarek

Rekomendowane odpowiedzi

dowiedziałem się niedawno, że w Niemczech zmieniają się przepisy i prawo jazdy

 

czy to prawda?

 

że nie mogę ciągnąc przyczepy 2 osiowej na B+E???? lub pow 3,5 t zestaw!!!!!!

 

w Polsce jak mam B+E to mogę ciągać wszystko do 7t pod warunkiem możliwości technicznych pojazdu ( wpis ile dmc na haku)

czy to towarowa czy kempingowa - na własne potrzeby oczywiście bo inaczej tacho...

 

proszę o info w tej sprawie szanowne grono forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja ciągałem przyczepy po terytorium Niemiec,Belgii oraz Francji ale nigdy nie interesowałem się uprawnieniami jakie musi posiadać kierowca gdyż posiadam uprawnienia na wszystko ( oczywiście mowa o pojazdach mechanicznych ) co możliwe do prowadzenia.POZDRAWIAM. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EwaMarek, a nie jest przypadkiem tak, że jeśli masz uprawnienia zezwalające na prowadzenie pojazdów w Polsce to bez względu na specyfikę przepisów w kraju UE, Twoje uprawnienia będą ważne?

Nie jestem pewien na 100%, ale wydaję mi się to logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przecież wszystkie przepisy odnoszące się do kategorii praw jazdy i uprawnień do kierowania nimi są spójne i takie same w całej UE, także raczej nie powinno być problemu. Zresztą 2 osie umieszczone w przyczepie obok siebie są traktowane jak jedna oś, podobnie jak w naczepach ciężarowych. Także raczej nie powinno być problemu. Jedne co mi przychodzi na myśl to przyczepy z osią przednią na obrotnicy, coraz częściej takie lawety się widzi, może coś kombinują z takimi przyczepami, bo to już inna jazda niż zwykłą przyczepką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie slyszalam :mikolaj: moze chodzi o to ze Niemcy w Brukseli wywalczyli ze obowiazkowa wymiana prawka (do tej pory obowiazywaly i stare - papierowe z innymi kategoriami i nowe plastikowe juz z nowymi) nastapi dopiero w 2032 r. ? EU koniecznie chcialo zeby do 2012 roku wszystkie stare prawojazdy zostaly wymienione na nowe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może wniesie to coś nowego do dyskusji:

 

Konwencja Wiedeńska (o ruchu drogowym z 1968 roku, ratyfikowana przez wszystkie państwa Unii Europejskiej).

 

Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce - kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa.

 

Należy zauważyć, że w Polsce, biorąc pod uwagę stan prawny na dzień 10 kwietnia 2008 r. (patrz 3), w przypadku kolizji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym i Konwencji wiedeńskiej, pierwszeństwo mają przepisy zawarte w Konwencji. Zdarzają się jednak przypadki karania przez policję kierujących za zachowania sprzeczne z ustawą Prawo o ruchu drogowym choć prawidłowe w świetle Konwencji. W Polsce po przyjęciu mandatu karnego nie ma możliwości odwołania się od niego więc jeżeli karany ma pewność co do błędnej interpretacji prawa przez policję, musi odmówić przyjęcia mandatu karnego i zgodzić się na skierowanie sprawy do sądu grodzkiego.

 

Więc jeżeli prawo w polsce pozwala nam jeździć autem DMC 2tony z przyczepą DMC 1,5tony (razem dokładnie 3,5t) to możemy z nim jechać do niemiec, i w świetle prawa nie powinniśmy dostać mandatu. I to samo tyczy się wszystkich dodatków, czyli problemy ze światłami, obrysówkami itp itd.

 

Przepisy unijne zawsze mają wyższość nad przepisami wewnętrznymi poszczególnych krajów.

 

Praktyka jest taka, że ponieważ zawodowo dużo jeżdżę, właśnie z kempingami, to mimo iż zawsze mam ze sobą wydrukowane wszystkie paragrafy konwencji po polsku i angielsku, również polskie paragrafy zawsze mam ze sobą, to w Polsce grzeczna dyskusja z Panami w niebieskim zawsze zakończyła się przyjaźnie i bez problemów, a w Niemczech jeszcze nigdy nie uniknąłem mandatu. Nakładają kiedy chcą, jaki chcą, odmowy przyjęcia nie ma, albo płacisz albo rekwirują auto przyczepę i mandat będzie x10 albo i więcej, a jak chcesz dochodzić swoich praw to w sądzie.

 

Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Austria i Szwajcaria - ani razu przy kontroli nie miałem problemów.

 

Pozostaje mi życzyć wszystkim szczęścia na drodze i szczęścia do panów policjantów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze przy tej okazji przypomnę wspominane wielokrotnie przez różnych naszych kierowców wymagania stawiane przez policjantów na Słowacji i w Czechach, którzy wymagają odpowiedniego wyposażenia w postaci kamizelek odblaskowych (nadal u nas nie są wymagane), jak również odpowiedniego wyposażenia apteczek. Te ostatnie, to sprawdzane są w wielu innych krajach. W takiej sytuacji nie wiem, czy Policje krajów Europy nie znają tego przepisu, czy też jest on już unieważniony? Faktem jest, że jest on martwy :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda jest całkiem prosta.

policjanci czy w polsce czy w innych krajach szkoleni są przepisów obowiązujących w danym kraju i wymagaja tego co jest potrzebne w tym konkretym kraju.

Bo nie nie jest wstanie ten biedny mundurowy spamiętać co w którym kraju jest wymagane a co nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby racja, też nie chciałbym wszystkiego pamiętać. Ale, moim zdaniem, powinny być odpowiednie materiały porównawcze dla nich.... Dobra, co powinno być. Ale takie up... Czechy czy inne Słowaki doskonale wiedzą, że te kamizelki u nas nie są wymagane i z czystej złośliwości ich wymagają... A my, dla świętego spokoju podporządkowujemy się ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie up... Czechy czy inne Słowaki doskonale wiedzą, że te kamizelki u nas nie są wymagane i z czystej złośliwości ich wymagają... A my, dla świętego spokoju podporządkowujemy się ....

fakt. Bo kupując sobie tą kamizelkę za 5zł na targu mamy spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.