Jump to content

Przeróbka starego zasilacza 12V.

@sdero
 Share

Recommended Posts

Coś sobie uszkodziłem w zasilaczu (prostowniku) 12V. Nie mam schematu urządzenia.

Sam układ ma swoje lata. Pomyślałem, że wykorzystując elementy jakie pozostały i są sprawne tj. trafo, dwa tyrystory( każdy 25A) i układ mostka (32A), dokładając parę części w godzinkę sklecę sobie własny układ zamiast poszukiwać uszkodzenia w elektronice.

Trafo ma wyjścia 27V (2 x 13,5V) i 10 V. Czyli mógłbym zrobić oświetlenie osobno i ładowanie aku (13,5V) + lodówka osobno (drugie 13,5V). Tylko oryginalnie jest to układ prostownika tyrystorowego ( dwupołówkowo z 27V) i zasilanie elektroniki sterowania tyrystorami (10V). Na taki przynajmniej to wygląda. Niestety naklejkę z typem trafa delikatnie mówiąc nadgryzł ząb czasu ;) Mam więc lekki dylemat czy aby taki układ będzie dobrym wyjściem nie znając obciążalności tego trafa.

Co myślicie o takiej przeróbce ?

Łatwiej będzie naprawić stary układ. Na pewno będzie lepiej, bo wszystkie elementy masz obliczone w tym układzie.

Łatwiej będzie naprawić stary układ. Na pewno będzie lepiej, bo wszystkie elementy masz obliczone w tym układzie.

Już zacząłem prace nad nowym układem. Tyle, że rozdzielam oświetlenie i ładowanie aku.

Stare trafo wywalam. Robię to na oddzielnych trafach. Jedyne co pozostaje po starym sprzęcie, to tyrystor, który w nowym układzie posłuży mi do automatycznego ograniczenia prądu ładowania aku.

Przy okazji zmienię tablicę bezpieczników ze starego typu na nowy. Przynajmniej bezpiecznik dostanę na każdej stacji i w każdym sklepie motoryzacyjnym ;)

Przy okazji zmienię tablicę bezpieczników ze starego typu na nowy. Przynajmniej bezpiecznik dostanę na każdej stacji i w każdym sklepie motoryzacyjnym :-]

To dobre rozwiązanie. Ze starego prostownika zastała obudowa i tyrystor!

To się nazywa przeróbka ;)

Przy okazji zmienię tablicę bezpieczników ze starego typu na nowy. Przynajmniej bezpiecznik dostanę na każdej stacji i w każdym sklepie motoryzacyjnym ;)

To dobre rozwiązanie. Ze starego prostownika zastała obudowa i tyrystor!

To się nazywa przeróbka ;)

Nie, tylko tyrystor ;)

Obudowę zmieniam, bo nie wejdą mi do niej trafa :-]

(13,5V) + lodówka osobno

A nowe trafo wytrzyma ci grzałkę lodówki. 12V ok 100W.

Skoro masz zasilanie to lodówkę puść na 230V , a z aku to i tak ci długo nie uciągnie. (lodówka).

widzę że robisz tak samo jak ja :-] miałem tylko posprzątać i sprawdzić instalacje a teraz będzie cała nowa. powodzenia ;)

Wie może,ktoś gdzie mogą być jakieś zdjęcia montażu uchwytu na rowerki.W opcji szukaj daje dane ze 120 stron ,troche dużo szukania.Zgóry Dzięki.

A możesz mi powiedzieć jak do tego podłączyć instalacje na 12V ? Jakiej mocy trafo ?

[ Dodano: Pon 30 Lis, 2009 22:35 ]

widzę że robisz tak samo jak ja :-] miałem tylko posprzątać i sprawdzić instalacje a teraz będzie cała nowa. powodzenia :)

Nawet nie kracz, bo do samej instalacji jako takiej jeszcze nie dotarłem :) Jak na razie utknąłem w samym sercu, czyli zasilaniu. I jak będziesz tak pisał, to jeszcze pooglądam i na pewno coś mi się nie spodoba :)