Jump to content
Sign in to follow this  
pw23luty

Diagnosta wymaga podpięcia ŚWIATEŁ COFANIA - nowy hak

Recommended Posts

pw23luty

Ponoć nowe przyczepy są już obowiązkowo wyposażone we wsteczny - tylko w którym PINIE to podpiąć. Mam oczywiście 7 pinowe gniazdo. Żeby zarejestrować hak od niedawna jest wg mojego diangosty wymagane podłączenie wstecznego - w który PIN?? Może 58L?? A oba pozycyjne podpiąć razem z prawym?? Jak to się robi zgodnie z nowymi przepisami (jeżeli takie są) - ktoś może wie??

Moja przyczepa oczywiście tego nie obsłuży, ale przegląd haka by się przydał...

Jarekkow

BZDURA :hehe:

W/g nowych przepisów przyczepy nowo rejestrowane powyżej 750 kg. DMC mają być wyposażone w światło cofania

Jeśli będziesz ciągnął taką przyczepę , masz obowiązek wyposażenia złącza elektrycznego haka w taki pin , który zapewni automatyczne włączenie światła cofania w przyczepie po włączeniu biegu wstecznego .

ptaku

Pin + - przeciw mgielne

Pin L - kierunek lewy

Pin 31- masa

Pin - kierunek prawy

Pin 58P - pozycja prawa

Pin 54 - Stop

Pin 58L - pozycja lewa

o to cała wtyczka :hehe:

pw23luty

Właśnie jak pisze Jarekkow - do ciągnięcia przyczepy ponad 750 kg trzeba mieć podłączenie świateł cofania. Diagnosta mi mówi, że mi haka samochodowego nie zarejestruje jeżeli nie będę tego miał - pytanie jak to ma być zgodnie z homologacją podpięte. Diagnosty nie interesuje, że nie mam takiej nowej dużej przyczepy, lecz starą i małą... Światła cofania mają być w haku i tyle.

Inna ciekawostka - kupiłem niehomologowany hak za kilka złotych, a do tego kulę z wybitym numerem ISO... i takie coś przejdzie! Tylko to cofanie ma być (szkoda, że go nie dopytałem jak podpiąć - na którym pinie, a może dodatkowym gniazdem...)

Jarekkow

pw23luty wiesz co zrób ? Jedz na przegląd haka z tym gniazdem które masz, i powiedz , ze masz cofania :hehe:

Ciekawy jestem czym to sprawdzi ? Bo atestowanego urządzenia dopuszczonego do użycia na stacji kontroli , które sprawdziłoby czy masz podpięte cofania nie ma ..... :hehe::ok::-]

[ Dodano: Wto 24 Lis, 2009 10:59 ]

Tylko to cofanie ma być (szkoda, że go nie dopytałem jak podpiąć - na którym pinie, a może dodatkowym gniazdem...)

Tylko gniazdo 13 pin

Sowa_77

Jedź na inną stację.Może tam będzie ktoś kto się zna.

pw23luty

dzięki za podpowiedzi. Z tych schematów, do których Serek podał link, wynika, że by to miał być PIN "1" w dodtakowym gnieździe 12S. Akurat sam plączę te przewody i przy haku mam dwa gniazda, więc dla mnie nie problem dorobić to cofanie, ale jakbym tego dodatkowego gniazda nie miał to bym zrobił jak pisze Jarekkow - pojechał i powiedział, że wszystko mam :hehe:

pozdrawiam, dziękuję za pomoc, idę podłączać hak, szykować przyczepę do zimy (zgodnie ze wskazaniami Waszymi z tego forum!)

Jarekkow
Inna ciekawostka - kupiłem niehomologowany hak

Jedź na inną stację.Może tam będzie ktoś kto się zna.

Sowa 77 , ale jak on pojedzie tam gdzie się znają, to tym bardziej nie zarejestruje tego haka ... :hehe:

kartrait

W/g nowych przepisów przyczepy nowo rejestrowane powyżej 750 kg. DMC mają być wyposażone w światło cofania

Ale chodzi o datę pierwszej rejestracji (rubryka :bukiet: ?

Jarekkow
Ale chodzi o datę pierwszej rejestracji (rubryka :bukiet: ?

Tak , tylko w tej chwili nie podam Ci dokładnej daty

BJoe
o prosze tester , ale czy to działa??? http://aukcja.onet.pl/sho...3228246#gallery

super profesjonalny ten tester

migacz :bukiet:

gfizyk
Tak , tylko w tej chwili nie podam Ci dokładnej daty

To ja podam:

"14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;",

źródło:

http://www.lex.com.pl/serwis/du/2009/0639.htm

pw23luty

właśnie o ten przepis wchodzący 1 sierpnia 2009 chodzi diagnoście - ma być możliwość podpięcia przyczepy ze światłami cofania - ciągle się zastanawiam, czy chodzi o ten 1 pin w dodatkowym gnieździe, czy o coś innego.

ale jak nie mamz pewnosci, to pojadę na stację i zapytam jak jest i napiszę na forum.