Jump to content

aks1300 - konserwacja na zimę


old
 Share

Recommended Posts

Witam ponownie

 

Mam nadzieję, że temat podnoszenia przyczepy na łapach jest juz poza mną :jump:. Jednakże przy okazji chciałbym się poradzić w temacie ewentualnego zabezpieczenia na zimę zaczepu jak w temacie. Czy należy coś z nim robić? Przeczytałem instrukcję na stronie producenta zaczepu, iż należy smarować suwadło i inne ruchome części raz do roku. Dodatkowo podczas dzisiejszych oględzin zauważyłem, że guma ochraniająca suwadło przed warunkami atmosferycznymi jest uszkodzona od strony przyczepy - chciałbym ją wymienić. Jak się domyślam aby to zrobić musiałbym zdemontować cały zaczep. Czy jest to operacja trudna do przeprowadzenia przez osobę robiącą to po raz pierwszy? Nie posiadam klucza dynamometrycznego, a jest on wymagany jak podaje instrukcja. Wracając do samej gumowej osłony to wydaje mi się, że jej uszkodzenie spowodowała osłona platikowa założona na część przednią dyszla - normalnie ją ścięła. Czy ktoś z posiadaczy takiej osłony miał podobne doświadczenia? Muszę jeszcze dokładnie sprawdzić czy jest poprawnie założona i ewentualnie ją podpiłować lub może nakleić na ostry rant taśmę ochronną. I jeszcze jedna sprawa nie daje mi spokoju. Pojechałem po swoją pierwszą przyczepkę nówką hakiem no i na ten hak nałozyłem aks. Lakier z haka zotał starty przez okładziny, a nie przez papier ścierny tak jak to opisuje producet. Czy w tym wypadku muszę wymienić okładziny czy też nie przejmować się tym zbytnio? Wolałbym dmuchać na zimne. W czasie jazdy dało się słyszeć skrzypienie w okolicach zaczepu więc sądzę, że doszło do zabrudzenia okładzin właśnie z przyczyny nie usunięcia lakieru z haka.

Mam nadzieję, że wybaczycie mi moje 'gadulstwo' i brak wiedzy.

Link to comment
Share on other sites

 • Replies 39
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

 • ufolz

  10

 • przyczepy-wiola

  7

 • Karlik

  5

 • kit

  4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doczyść resztki lakieru na haku drobnoziarnistym papierem ściernym , a okładziny AKS przetrzyj suchą bawełnianą szmatką , ewentualnie przedmuchaj sprężonym powietrzem . To że skrzypi to oznaka jego prawidłowej pracy , okładzinom nic się nie stało :jump:

Link to comment
Share on other sites

To że skrzypi to oznaka jego prawidłowej pracy
Jarku to że jak w moim przypadku słychać skrzypienie z 50 metrów? nooo i środku też jest to trochę denerwujące... :jump:
Link to comment
Share on other sites

Wolisz stukanie czy skrzypienie ?

 

Jak ma pracować , to musi trzeć , jeśli trze to i skrzypi :ok::-]:ok:

 

Jak nasmarujesz - przestanie skrzypieć ale też przestanie pracować :ok:

 

A poza tym to skrzypi tylko na nierównościach , ostrych zakrętach i rondach , da się wytrzymać :-]

 

I najważniejsze - jak skrzypi - to wiesz że jeszcze masz na haku przyczepę , no chociaż dyszel :-]

Link to comment
Share on other sites

A poza tym to skrzypi tylko na nierównościach , ostrych zakrętach i rondach , da się wytrzymać
hehe czyli licząc drogę nad morze 90% drogi;))) :ok: owszem mniej słychać jak zrobię głośniej radio :ok:

 

I najważniejsze - jak skrzypi - to wiesz że jeszcze masz na haku przyczepę , no chociaż dyszel
tiaaa to że mam to wiem bo mi się auto nie wyrywa to w końcu bez mała 2 tony :-]))) :ok:
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
Jak to mówią kto smaruje to jedzie i nieskrzypi.

Co Ty kolego chcesz smarować żeby nie skrzypiało? :banan:

Tylko nie pisz że kule. :jump:

Link to comment
Share on other sites

Czy należy coś z nim robić?

 

ja zakładam pokrowiec żeby deszcz i śnieg na niego nie padał i nic pozatym nie robie :)

 

Dodatkowo podczas dzisiejszych oględzin zauważyłem, że guma ochraniająca suwadło przed warunkami atmosferycznymi jest uszkodzona od strony przyczepy - chciałbym ją wymienić

 

dasz rade zrobić to samemu jeśli nie masz "dwóch lewych" rąk :banan:

 

Lakier z haka zotał starty przez okładziny, a nie przez papier ścierny tak jak to opisuje producet. Czy w tym wypadku muszę wymienić okładziny czy też nie przejmować się tym zbytnio? Wolałbym dmuchać na zimne. W czasie jazdy dało się słyszeć skrzypienie w okolicach zaczepu więc sądzę, że doszło do zabrudzenia okładzin właśnie z przyczyny nie usunięcia lakieru z haka.

 

ja bym nie wymieniał i obserwował czy spełnia swoje zadanie a skrzypienie jest jak najlepsza oznaka sprawnego działania :jump:

Link to comment
Share on other sites

Mój zaczep leży w domu. Okładzin nie wymieniać. Odkręcić dwie śruby każdy potrafi. Nie przejmować się, uśmiechac i cieszyć się życiem :banan:

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie

 

Mam nadzieję, że temat podnoszenia przyczepy na łapach jest juz poza mną :ok:. Jednakże przy okazji chciałbym się poradzić w temacie ewentualnego zabezpieczenia na zimę zaczepu jak w temacie. Czy należy coś z nim robić? Przeczytałem instrukcję na stronie producenta zaczepu, iż należy smarować suwadło i inne ruchome części raz do roku. Dodatkowo podczas dzisiejszych oględzin zauważyłem, że guma ochraniająca suwadło przed warunkami atmosferycznymi jest uszkodzona od strony przyczepy - chciałbym ją wymienić. Jak się domyślam aby to zrobić musiałbym zdemontować cały zaczep. Czy jest to operacja trudna do przeprowadzenia przez osobę robiącą to po raz pierwszy? Nie posiadam klucza dynamometrycznego, a jest on wymagany jak podaje instrukcja. Wracając do samej gumowej osłony to wydaje mi się, że jej uszkodzenie spowodowała osłona platikowa założona na część przednią dyszla - normalnie ją ścięła. Czy ktoś z posiadaczy takiej osłony miał podobne doświadczenia? Muszę jeszcze dokładnie sprawdzić czy jest poprawnie założona i ewentualnie ją podpiłować lub może nakleić na ostry rant taśmę ochronną. I jeszcze jedna sprawa nie daje mi spokoju. Pojechałem po swoją pierwszą przyczepkę nówką hakiem no i na ten hak nałozyłem aks. Lakier z haka zotał starty przez okładziny, a nie przez papier ścierny tak jak to opisuje producet. Czy w tym wypadku muszę wymienić okładziny czy też nie przejmować się tym zbytnio? Wolałbym dmuchać na zimne. W czasie jazdy dało się słyszeć skrzypienie w okolicach zaczepu więc sądzę, że doszło do zabrudzenia okładzin właśnie z przyczyny nie usunięcia lakieru z haka.

Mam nadzieję, że wybaczycie mi moje 'gadulstwo' i brak wiedzy.

 

 

Witam, jeśli chodzi o samą ochrone zaczepu AKS w przyczepie która "zimuje" to nie ma jakichś specjalnych i wygórowanych metod, wystarczy zakupić odpowiedni pokrowiec lub zabezpieczyć zaczep innym materiałem wodoodpornym.

Jeśli chodzi o gumę o której piszesz to mieszek gumowy który po jakimś czasie samoczynnie może ulec uszkodzeniu bez wpływu czynników zewnętrznych. Chroni on suwadło przed dostawaniem się drobinek brudu (piasku itp.) więc jest to dość ważny element i w przypadku jego uszkodzenia należy go wymienić.

Jego wymiana jest bardzo prosta i nie będe się na ten temat rozpisywał bo pełną instrukcje masz tutaj : http://www.alko.pl/fahrzeugtechnik/handelservice/instr/aks1300.htm i pewnie jest prościej napisana niż gdym ja to zrobił :)

Czy ta osłona plastikowa jest z zewnątrz kwadratowa a w środku okrągła ? Bo chyba chodzi ci o tuleje ślizgowe ale nie jestem pewien.

Jeśli założyłeś AKS na nowy hak to raczej normalne że zdarło z niego całą farbę która nie ma aż tak dużego współczynnika tarcia aby zedrzeć okładziny w AKS ale dla pewności zobacz od spodu czy się do nich nie przykleiła, ewentualnie przedmuchaj sprężonym powietrzem.

 

Pozdrawiam

Ariel

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

ja zakładam pokrowiec żeby deszcz i śnieg na niego nie padał i nic pozatym nie robie :czerwona:

 

kit-ek czy możesz mi podesłać zdjęcia pokrowca na zaczep jak to u Ciebie wygląda i może jakieś wymiary? ponieważ chce sobie uszyć a mam troszkę skai do zagospodarowania i wszelkie narzędzia do tego. I jak się samemu zrobi to zawsze satysfakcja.

z góry dziękuje. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

oryginalny wygląda tak:

 

 

A jaka cena u Ciebie w sklepie? może gra nie warta świeczki (szycie)

Link to comment
Share on other sites

oki.rozumie - chodziło mi o pogląd ceny :czerwona: pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
 • Create New...