Skocz do zawartości

Zmiana mocowania butli gazowej


Rafał

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar przesunąć butlę gazową ze środka schowka przedniego do narożnika. Chcę w ten sposób zyskać miejsce do przewożenia stolika i krzeseł oraz łatwego do nich dostępu. Czy według was są jakieś przeciwwskazania do zmiany miejsca mocowania butli? Będzie się to wiązało z przedłużeniem węża do gazu. Konieczne będzie również wyprostowanie wygiętej rurki do gazu. W jaki sposób to wykonać żeby jej nie uszkodzić oraz zachować bezpieczeństwo całej instalacji. Osoby mające doświadczenia w tym temacie proszę o porady czy i w jaki sposób to wykonać żeby przeróbka była wykonana w prosty i bezpieczny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o instalację nie polecał bym wyginania. Może warto podjechać do zakładu gdzie montują auto-gaz oni powinni przebudować instalację zgodnie z przyjętymi zasadami oraz wiedza techniczną (chociaż to różnie może być). Ja w swoim przypadku dopasowałem rurki z instalacji olejowych z palników.

 

Oczywiście najłatwiejsza metoda to zakup dłuższego węża i podmiana. Oczywiście mniej bezpieczna. Instalacje poprowadź w taki sposób aby przewożony sprzęt nie był w stanie jej przetrzeć czy uszkodzić mechanicznie np. podczas załadunku. No i w słusznej odległości od instalacji elektrycznej.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też przesuwałem butle na bok schowka żeby właśnie wchodziły mi fotele i stolik :piwko: (ok 20cm) ale moją rurka od gazu miała na tyle luzu że mogłem ją inaczej ułożyć a i wąż starczył więc obyło się bez kombinacji Zobacz czy może przy zdjęciu mocowań rurki nie da jej się inaczej ułożyć -u mnie się udało :piwko: potem tylko mocowania w inne miejsca i po sprawie :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o instalację nie polecał bym wyginania.

Jeśli rurki miedziane to IMHO można - przy zachowaniu pewnej ostrożności:

0. Mierzymy średnicę rurki. Jeśli jest fi8 lub fi6 to nie mamy problemu. Jeśli inna średnica, to szukamy, czy występują łączniki skręcane.

1. gniemy tak, żeby w razie pęknięcia/ułamania móc uciąć i dać zacisk śrubowy. Czyli potrzebujemy trochę miejsca, żeby zacisk się zmieścił.

2. Jeżeli wyjdą jakieś pęknięcia, to tniemy i dajemy łącznik. Bezpieczeństwo przede wszystkim. A dalej za łącznikiem ciągniemy rurkę miedzianą taką jak w instalacjach LPG w samochodach fi6 lub fi8. Gnie się to pięknie, na flaszce po wodzie mineralnej da się zrobić kompensator (widziałem jak zakładali mi instalację LPG :piwko: )

 

 

Może warto podjechać do zakładu gdzie montują auto-gaz oni powinni przebudować instalację zgodnie z przyjętymi zasadami oraz wiedza techniczną (chociaż to różnie może być).

Czyli zrobią dokładnie to co i Ty :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, przy przesuwaniu butli pamiętaj też o zrobieniu otworu wentylacyjnego od spodu koło butli. gaz propan-butan jest cięższy od powietrza i może się gromadzić na dole pojemnika. Jeśli będziesz miał zamkniętą klapę może się go nazbierać zbyt dużo i BUM gotowe :jump:

powiesz pewnie że przecież to niemożliwe bo mam szczelną instalację i zawsze dokładnie dokręcam reduktor itd. i na pewno masz racje, ale ja ci powiem ZRÓB TO!!!. TITANIC też miał nigdy nie zatonąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj tylko kup nowy dłuższy wąż i wymień.

Jak nie masz pojęcia jak to zrobić to zleć to osobie kompetentnej.

Butla musi mieć mocowanie ,ale wcześniej upewnij się ,że będziesz miał do czego przymocować uchwyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam stosowania nietypowych złączek skręcanych z zastosowaniem teflonu

 

Teflon to nie wypał , w przypadku konopi mogę zrobić obrut w tył .

Przy teflonie nie wolno :jump: .

Jak przy gazie i wodzie teflon stanowczo odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.