Skocz do zawartości

Tankowanie /samoobsługowe/ we Włoszech.

Rekomendowane odpowiedzi

We Włoszech  tankuję tylko na stacjach z obsługą lub samoobsługowych ale tylko płacąc gotówką. Nie wiem czy ja tak tylko miałem ale zdarzylo mi się dwukrotnie że zablokowane kwoty na koncie  które mocno przekraczały kwotę zatankowanego paliwa rozliczyli mi po tygodniu gdy byłem już w domu. 

Co prawda zawsze było to rozliczane ale pewien niepokój był. 

Edytowane przez hubi t (wyświetl historię edycji)

• Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Mnie to najbardziej zastanawia czemu w kraju, który ma zdecydowanie bliżej do rynków sprzedających ropę naftową (typu Libia czy nawet Arabia Saudyjska czy podobne)? Jeszcze żeby to była bogata gospodarka ale i to spełnione nie jest. Dodatkowo na południu chyba też jest nieco drożej niż na północy co też jakąś ciekawostką jest. Na przykładzie tego kraju idealnie widać, że odległość od zasobów wcale nie przekłada się na cenę produktu.

W dniu 13.04.2024 o 07:43, hubi t napisał(a):

We Włoszech  tankuję tylko na stacjach z obsługą lub samoobsługowych ale tylko płacąc gotówką. Nie wiem czy ja tak tylko miałem ale zdarzylo mi się dwukrotnie że zablokowane kwoty na koncie  które mocno przekraczały kwotę zatankowanego paliwa rozliczyli mi po tygodniu gdy byłem już w domu. 

Co prawda zawsze było to rozliczane ale pewien niepokój był. 

Z tego co pamiętam, w moim przypadku było chyba podobnie :-). Nawet szukałem w necie dlaczego mi tyle kasy z konta zniknęło. :-)

To jest tzw blokada środków na koncie. Najpierw blokują środki na koncie, potem jak już zaksięgują płatność dla danej stacji benzynowej to zwalniają blokadę i rozliczają płatność. Niektóre banki robią to szybciej niektóre wolniej, stąd różnica kiedy odblokują środki na koncie.
Blokada może wisieć i 2 tygodnie zanim bank rozliczy płatność. Nie dotyczy to tylko stacji benzynowych.
Faktem jest ze we Włoszech to staram się tankować z samoobsługa ze względu na cenę, ale zawsze w godzinach gdzie kasa jest otwarta. Kilka razy moje karty nie zadziałały na stacjach tylko automatycznych-zabezpieczenie przed zakupem kradzionymi kartami z innych krajów. Jakiś czas temu to wprowadzili, bo charge back działa i stacje traciły za duzo kasy.
Zdażyło mi się też stracić banknot na automatycznej stacji w nocy: przyjął 20 EUR w banknocie ale paliwa nie wydał i albo dzwoisz na infolinię włoska, albo jedziesz dalej i szukasz innej stacji (co zrobilem).

Wysłane z mojego SM-S908B przy użyciu Tapatalka

• 1 miesiąc temu...

Włochy to w tym aspekcie stan umysłu. Ja raz na stacji wybrałem stanowisko self i poszedłem do automatu zapłacić gotówką, ten jakoś banknotów 100Eur nie lubił więc Pani z obsługi się poddała i mogłem zalać sobie nawet za więcej do pełna.

Co do tankowania i otwarcia stacji to ja zawsze tankowałem poza autostradą ale zasięg (ponad 600km na jednym tankowaniu) mnie nie ograniczał a to że stacje zamknięte nawet w dzień w trakcie siesty to norma, na szczeście self działał mi zawsze.

A jak jest z fotoradarami na autostradach? Są na trasie z Austrii, przez Wenecja do Gardy? Czy rozróżniają auto że jedzie z przyczepą i trzeba przez to jechać wolniej? Jest jakaś aplikacja na Włochy z radarami?

Edytowane przez Lolejko (wyświetl historię edycji)

Godzinę temu, Lolejko napisał(a):

A jak jest z fotoradarami na autostradach? Są na trasie z Austrii, przez Wenecja do Gardy? Czy rozróżniają auto że jedzie z przyczepą i trzeba przez to jechać wolniej? Jest jakaś aplikacja na Włochy z radarami?

Też mnie zastanawia, jak to jest z tamtejszymi autostradami. Po wjeździe od strony Austrii w każdym tunelu jest ograniczenie prędkości do 60 km/h dla pojazdów powyżej 3,5 t. Zawsze mam wrażenie, że to tylko ja w miarę stosuję się do tej prędkości, bo większość aut z przyczepami mnie wyprzedzała. 

Mapa fotoradarów jest tu:

Mappa dell'autovelox - Autovelox.it - Il database mondiale degli autovelox

2 godziny temu, petek napisał(a):

Też mnie zastanawia, jak to jest z tamtejszymi autostradami.

Oni głównie mają odcinkowe pomiary prędkości na autostradach i to dość obfito. W tych tunelach to mój tomtom też pokazywał że część z nich jest nim objęta. Ja jako, że zestaw mieliśmy powyżej tych 3,5T to jednak starałem się jechać zgodnie z przepisami ewentualnie max+3km/h. Na razie żadne mandaty nie dotarły więc chyba dodatkowych opłat za podróż nie dostanę ;)

2 godziny temu, petek napisał(a):

Zawsze mam wrażenie, że to tylko ja w miarę stosuję się do tej prędkości, bo większość aut z przyczepami mnie wyprzedzała.

Też tak miałem tam , choć akurat gorsi byli kierowcy ciężarówek tych do 12T bo oni zawsze mogli szybciej czy to na autostradzie 90km/h względem moich 80km/h i podobnie na lokalnych 80km/h vs moje 70km/h.

5 minut temu, MARKUSIK napisał(a):

Za jakiś czas się okaże czy rozróżnia z czy bez przyczepy

W zeszłym roku trochę mandatów niektórzy z forum dostali więc może jest coś na rzeczy i ryzyko jest.

6 minut temu, MARKUSIK napisał(a):

Było ograniczenie do 110 jechałem sobie 104 z przyczepą i nagle błysk

Niemniej 104km/h to dość spora prędkość jak na jazde z przyczepą według mnie. Odważnie.

16 minut temu, MARKUSIK napisał(a):

Było ograniczenie do 110 jechałem sobie 104 z przyczepą i nagle błysk . Za jakiś czas się okaże czy rozróżnia z czy bez przyczepy 

Przyjdzie ci mandat ... Traktują je jako "zestawy ciężarowe".... Za 15km (minus 5km tolerancji, czyli faktycznie za 10km przekroczenia)  przekroczenia dostałem 96 euro płatne w 5dni albo 148euro do 14 dni ... Mandat przychodzi z Holandii... Mi przyszedł równo po 2 latach ..

Więc u ciebie będzie jakieś 300 euro.... Tak lekko licząc.

Edytowane przez Crex (wyświetl historię edycji)

22 minuty temu, MARKUSIK napisał(a):

Było ograniczenie do 110 jechałem sobie 104 z przyczepą i nagle błysk . Za jakiś czas się okaże czy rozróżnia z czy bez przyczepy 

Szkoda, że Cię nie oświeciło wcześniej. Ja  taką arogancja i pogardą do przepisów, a szczególnie dla  bezpieczeństwa innych, że o własnym nie wspomnę, bym się nie chwalił. Będziesz miał to o co usilnie się prosiłeś.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)