Skocz do zawartości

przetwornica 12\230v 800w


janbas

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.Proszę o poradę ,czy ktoś używa w przyczepie takiego urządzenia ?Jaki akumulator musi być [ile Amperogodzin] Czy co jakiś czas trzeba odpalać silnik, celem podładowania.Czy akumulator ma przez to krótszą żywotność. i.t.p. Pozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pewnie chciałbyś zasilać tym laptopa? Zadziała ale szybko padnie akumulator, ponieważ przetwornica nie pracuje ze 100 % sprawnością, coś zawsze się grzeje, choćby zasilacz laptopa.

Trzeba zrobić eksperyment w domu i zobaczyć na ile dany akumulator wystarczy. Może zadziała parę godzin ale warto mieć na wszelki wypadek+ jakikolwiek drugi akumulator w zapasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki, ale jeszcze nie używałem. Zrobę próby w przyszłym tygodniu i dam znać. Wiem, że bez obciążenia pobiera ok. 0.5A. Im większa pojemność aku, tym dłużej będzie działać, dopóki napięcie na aku nie spadnie do ok. 10,8V. Szcegóły po próbach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam w samochodzie spisuje się bardzo dobrze. Jednak mój ma zabezpieczenie na spadek napięcia. Używałem go na jachcie nie pamiętam jaki był akumulator około 50Ah, wystarczał na 3 dni światło 2 lampki, ładowanie komórek, laptop godzina dzienni. Kiedy słaby był akumulator odłączał się i piszczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przetwornicę 1000W 12/230V akumulator w przyczepie 72 Ah, w samochodzie taki sam. Odłączenie prądu z samochodu poniżej 11,5V (naładowany aku ma zawsze troche więcej), odłączenie prądu z aku przyczepy 10,5. Mam tez prostownik doładowyjący kumulatory na postoju w razie podpiecia do sieci, akumulatory ładują sie także w czasie jazdy. Odbiorniki: oświetlenie wewnetrzne przyczepy (kilka żarówek) lodówka (tylko w czasie jazdy, potem na gazie), pompka wody, grzałka ciepłej wody (150W 230V). Jak co drugi dzień przejechałem gdzieś autem to nie było mowy żeby prądu brakło, ale kiedyś zrobiłem test i podłączyłem do takiego akumulatora pompke wody 400W, oczywiście przez przetwornicę. Pochodziło 4 h i przetwornica odcieła prąd. Napięcie było w akumulatorze na niskie żeby rozrusznik ruszył. Ale to tylko taka próba była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

400 W to przy 12V 33 ampery.

Cztery godziny to 132 amperogodziny.

Akumulator musiał by mieć ok 160Ah.

 

Cud że Ci tak długo chodziła.

A może jednak mniej.

 

Koledzy piszą o przetwornicach 1000W. ale

pamiętajcie że to jest wynik prądu chwilowago tzw. max.

A prąd pracy jest zawsze o 100% od niego mniejszy, tzn. 500W.

 

Na aku 75 Ah. można podł. urządzenie powiedzmy o mocy 120W - 10A

Na około 5- 6 godzin. Potym czasie aku jest całkowicie rozładowane.

 

Do oświetlenia polecam lampki jarzynowe - świetlówki .

Najczęściej sprzedawane są o mocy 8 i 12 W.

A oto link do żarówek 12V.

 

Na pewno warto kupić!

 

http://www.sun-technology.com.pl/sklep/index.php?id=products&page=1&order=Title&ordertype=ASC&category=13

 

Pobierają stosunkowo mało prądu, za to sa bardzo wydajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej sie zgadzam z Twoimi wyliczeniami 2mirek2. Rzeczywiście to tak wychodzi, ale trzeba wziąść pod uwagę jedną rzecz. Zacznijy od tego, że jak przykład dałem zły przypadek. W czasie wakacji naszymi odbiornikazmi prądu są światła, ladówka, telewizor i ewentualnie grzałki. Mój przykład był z silnikiem elektrycznym, a to zmienia postac rzeczy. Silnik pobiera prąd w ilości podanej na tabliczce dopiero przy maksymalnym obciążeniu. Żarówka 100W pobiera właśnie 100W. Silnik 400W może pobierać np 250W. bo np. nie dostał pełnego obciążenia. W silnikach spalinowych jest ta sama zasada: nie wykożystujemy pelnej mocy. Rzeczywiście doałem :bukiet: z tym przykładem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aku 75 Ah. można podł. urządzenie powiedzmy o mocy 120W - 10A

Na około 5- 6 godzin. Potym czasie aku jest całkowicie rozładowane.

 

Nie bardzo się tu zgodzę. Wg tego co zaobserwowałem u siebie jest tak:

- mam przetwornicę 100W. Po załączeniu bez obciążenia pobiera 0,2A

- podłączam do niej laptopa ciągnącego 80W. Obciążą to aku na 3,3-3,6A

- niemniej po około 4h użytkowania prąd na aku spada do około 11,8-12V i przetwornica przestaje pracować (rozłącza pobór prądu).

- Akumulator 80Ah

 

Ale nie jestem biegłym elektrykiem, nie umiem tego tłumaczyć, potrafie tylko zebrać dane :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Twoja przetwornica posiada zabezpieczenie przed głębokim wyładowaniem akumulatora i rozłącza zasilanie przy ok.10,5V. Poza tym przetwornica nie może pracować wydajnie przy bardzo obniżonym napięciu. I tak ma dość trudne warunki pracy. W nazwie jest napisane 12V100W, a nie np.6V/100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja przetwornica posiada zabezpieczenie przed głębokim wyładowaniem akumulatora i rozłącza zasilanie przy ok.10,5V

 

Przy laptopie rozłącza przy ok. 12V. Ale jak podłącze jakąś ładowarke do komórki, lub coś innego małej mocy działa dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- podłączam do niej laptopa ciągnącego 80W. Obciążą to aku na 3,3-3,6A

 

To nie jest tak drogi kolego.

 

Ampery wylicza się następująco-

 

moc- w tym przypadku 80W dzieli sie przez napiecie,

a więc przez 12V . A to daje nam 6.6 Amper w okresie, ale nie 3.3 3,6.

Cociaż laptop też ciągnie różnie w zależności od obciążenia procka.

 

I słusznie zauważyli tu moi szanowni poprzednicy że stałe obciążenie

to ma żarówka albo grzejnik.

Trzeba również pamiętać że jak obciążenie-a są różne to producent

podaje zawsze to najwyższe.

Również rozpatrując jak długo nasz aku będzie działał trzeba wziąść

pod uwagę, nie tylko ,, wagę "naszego aku ile AH on ma, ale też

jaki jest wiek tego akumulatora.

Nowy to co innego a trzy, cztero letni co innego pięć lat to prawie max

co może taki pociagnać.

Zależy to od fabryki, ale też od nas samych.

Mianowicie, czy eksploatowaliśmy go bardzo intensywnie, czy też sporadycznie. A jeżeli to czy był on regularnie podładowywany.

Jak 0 2 lata to nie rzadziej jak raz na 3-4 m-ce. Jak starszy to nie rzadziej jak 2-3. Ważne też jakim prądem się go ładuje.

Przyjmuje się że standart to 1/10 pojemności, ale trzeba wiedzieć,

że czym mniejszym prądem go będziemy ładować to pociągnie on nam dłużej.

Znam przypadki że nawet do 8 lat.

Mowa tu oczywiście o aku kwasowych standartd tzw. ołowiowych.

Sa również aku zasadowe które działaja nawet do lat 20-stu.

A srebrowe jeszcze dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetwornica przetwornicy nie jest równa. Jedna przy spadku napięcia wyłącza się inna tylko piszczy. Jedna wyłączy się przy spadku napięcia do 11,5V inna przy 10V.

Najlepiej w domu sprawdzić.

Podepnij w samochodzie przetwornice podłącz żarówką np. 100W i zobaczysz po jakim czasie przetwornica się odłączy i przy jakim napięci. I sprawdzisz przy okazji do jakiego stopnia rozładuje akumulator, czy jeszcze da rade odpalić silnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc- w tym przypadku 80W dzieli sie przez napiecie,

a więc przez 12V . A to daje nam 6.6 Amper w okresie, ale nie 3.3 3,6.

Cociaż laptop też ciągnie różnie w zależności od obciążenia procka.

 

Takie mam wskazania na centralce (panelu sterowania od baterii słonecznej) w przyczepie. Pokrywa się ono też z marketowym miernikiem. I dane te są z wieczornego użytkowania kiedy solar nie ładuje.

 

 

Aku nowy, kupiony na wakacjach, głębokiego rozładowania i ładowany jest przez solar 38W. Czyli niskim napięciem.

 

Cuż mogę dodać... czemu wkazuje mi tak a nie tak jak Ty mówisz? Nie wiem :bukiet: Nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.