Skocz do zawartości

Głośna Truma

Riviera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz pierwszy wszystkich karawaningowców

i od razu "niniejszym proszę o odpowiedź". Czy zachowanie takie jak w temacie, to norma?

Założyłem w tym tygodniu ogrzewanie rocznik 1977 :hop1: i dopóki świeci się tylko tzw świeczka chodzi cichutko niczym trusia. Kiedy jednak włączą się wszystkie palniki, to ogrzewanie dostaje jakiś wibracji czy czegoś w tym rodzaju - robi głośne Uuuuuuu oraz buczy. Na zewnątrz jeszcze bardziej niż wewnątrz przyczepy. Myślałem, że może coś trzeba dokręcić, ale nie za bardzo jest co.

Przyznam szczerze, że poza moją własną, jak dotąd działającą trumę, widziałem tylko na zdjęciu :ok:. Wszyscy jednak chwalili, że to takie ciche, a tu się okazuje że głośne. Zadzwoniłem do serwisu w Krakowie, a pan magik mi mówi, że to może być gaz. Ponieważ odpalałem ją na dwóch różnych butlach, to chyba nie jest jednak gaz.

W każdym razie na razie oczekiwanie, że truma cichutko w nocy się włączy, pogrzeje trochę i wyłączy się nikogo nie budząc jest raczej złudne.

Drugie pytanie dotyczy świeczki. Miałem do czynienia dotąd z grzejnikami katalicznymi, których wstępny płomień rzeczywiście przypominał świeczkę. W moim grzejniku natomiast świeczka jest pierwszym palnikiem z brzegu od wnętrza grzejnika i jej płomień po jakimś czasie całkiem dobrze rozgrzewa mi przyczepę, nie ma co prawda w środku takiej siateczki ja pozostałe trzy "kubeczki", ale poza tym niewiele go różni od nich.

Jeśli ktoś jest zainteresowany opiszę chętnie w sposób łopatologiczny moje doświadczenia z instalacji trumy.

Pozdrawiam

Riviera

Witaj na forum i do zobaczenia na szlaku

W/g mojego doświadczenia TRUMA pracuje głośno na samym początku . Po pewnym czasie znacznie cichnie . Kilka przykładów montażu TRUMY już na forum mamy

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=2840&

ale sam zobaczę Twoje wypociny

Dołączę się do Trumowego tematu ze swoimi problemami..

A właściewie z jednym-od jakiegoś czasu grzeje na pół gwizdka.

Duży palnik zapala się tylko tuż po włączeniu,a czasami wcale sie nie zapala,grzeje tylko świeczka.

Poczytałem forum,podzwoniłem..

Dziękuję Adamowi 1988 za dobre rady!

Dziś zdemontowałem palnik i zawór w celu konserwacji.

Przy okazji sprawdziłem czujnik-termoparę,czy jak to nazwać,ten który jest odpowiedzialny za temperaturę wnętrza przyczepy.

Jego element który znajduje się w zaworze zmienia swoją długość pod wpływem temperatury,regulujac przepływ gazu do dużego palnika.

O ile powionien on zmieniać swoją długość?

Pomiędzy niską temperaturą w lodówce a podgrzaniem na kaloryferze różnicy było 3mm.Czy to wystarczy?

Wewnątrz czujnika jest jakiś gaz,więc jego uszkodzenie polega chyba jedynie na rozszczelnieniu.Wydaje mi się że wtedy nie działałby wcale?

Dzięki za odpowiedź. Moja Truma też cichnie - zapomniałem o tym napisać, ale rzecz w tym, że dopiero kiedy rozgrzeje się kapilara i kiedy wyłączą się palniki. Dopóki zaś chodzą wszystkie, dopóty truma robi za syrenę. Kurcze :hop1: chciałbym mieć cichy grzejnik, a tu syrena

Do Adje. Przy zaworze, tam gdzie wchodzi pręt pokrętła i tam gdzie wchodzi końcówka drutu z kapilary jest wkręcana tuleja. Powinna ona być na ładnych parę zwojów gwintu odkręcona, w przeciwnym razie - przynajmniej u mnie - grzejnik nie zapali się całkowicie. Może to to?

Riviera

Na mój gust to coś nie tak z kominem. Może nie ta średnica rury? Może długość? Czasem fala potrafi się zdudnić z harmoniczną i rezonuje. Szukałbym w tym kierunku. Spróbuj wydłużyć komin, i posłuchaj czy ucichnie

Tak ona jest poto, żeby wyregulować tempwrature jaka ma być w budce,tez walczyłem z tym nawet są fotki na furum.
A możesz zapodać linka gdzie są te fotki :jump: Sorki, ale jestem za leniwy żeby szukać :bukiet: a mam ten sam problem co adje

Na mój gust to coś nie tak z kominem. Może nie ta średnica rury? Może długość? Czasem fala potrafi się zdudnić z harmoniczną i rezonuje. Szukałbym w tym kierunku. Spróbuj wydłużyć komin, i posłuchaj czy ucichnie

Ja też bym typował że to jakiś rezonans. Może być nieodpowiednia średnica komina, nieodpowiednia długość, czasem nawet miejsce przymocowania komina do przyczepy będzie takie że w kominie potęguje się hałas jaki wytwarza palący się gaz .

Tu w instrukcji jest jaki powinien być komin .Podwójny będzie bezpieczniejszy i bardziej tłumił hałas.

http://www.truma.com.pl/pdf/Instrukcja_Obs%B3ugi_S2200_s2200P.pdf

Mieszek sprężysty nie bedzie chyba sie bardziej rozciągał niż 3 mm myśle że 3 mm to wystarczająco żeby regulować ilość gazu dopływającego do dużego palnika.

A co do sprawdzania wyłącznika to jest bardzo proste: Potrzebny jest tylko najprostszy miernik elektryczny. Ogrzewamy czujke nad palnikiem gazowym i mierzymy napiecie pomiedzy stykami czujnika na końcu tego krótkiego przewodu. Przy rozgrzanym czujniku powinno zachodzić napiecie ok 3V jeśli sie nie myle :bukiet:

Czujnik działa tak, że napiecie na zakonczeniu przewodu pobudza uzwojenie takiego małego elektromagnesu. My naciskamy pokrętło w dół. Otwieramy zawór (dopływ gazu do świeczki) zabezpieczenie sie rozgrzewa, pobudza elektromagnes, elektromagnes łapie za ten zaworek i pozostawia go w pozycji otwartej. Puszczamy pokretło sprężyna podnosi je i otwiera zawór główny wtedy odpala palnik główny.

Gdy płomień zgaśnie zabezpieczenie stygnie, potencjał zanika, elektromagnes puszcza, gaz zostaje odcięty.

Pewnie wypowiedź poza tematem ale może sie przyda.

Pozdrawiam.

Irek w sugerował, że może mam dziurę w przewodzie kominowym. Niczego takiego nie zauważyłem, choć przewód był wcześniej używany, a tej wewnętrznej rury nie wyciągałem przed przymocowaniem do komina. Ale rzeczywiście coś musi być z jakimś rezonansem, drżeniem. Cholerstwo jest głośne. Taka stosunkowo cicha syrena, ale głos niesie się dobrze. Gdyby tak na kempingu kilka takich było w pobliżu, ciężko byłoby wytrzymać. Najgłośniej jest pod przyczepą. Przy włączonym ogrzewaniu aż boję się tam zajrzeć. :bukiet: Mam wrażenie, że to dobiega od strony palników, no i oczywiście kończy się wraz z wygaśnięciem palników. Głośniej jest kiedy "dodam gazu" pokrętłem.

odpalałem grzejnik bez komina i też wyło, a sam przewód ma minimalną długość jaka wejdzie do mojej przyczepy. Mam wrażenie, że to coś z wnętrza, z dołu, ale na razie nie chciałbym jej rozbierać na amen, tym bardziej, że ma dość skomplikowaną budowę - zawór jest na samym dole tuż pod wymiennikiem ciepła.

Dla ułatwienia dodam, że już tak mam, że jak mi się coś trafi, to na pewno nie jest coś takiego zwykłego.

Zrobione :bukiet:

całe ustrojstwo,rozebrane,wyczyszczone,nasmarowane, złożone, wróciło na swoje miejsce do przyczepy.

Duży palnik działa :jump:

Truma grzeje jak wsciekła :jump: ale nie zrobiłem próby "długodystansowej"

Dopiero w przyszły weekend w Ojcowie będzie dłuższa próba :jump:

Zrobione :jump:

całe ustrojstwo,rozebrane,wyczyszczone,nasmarowane, złożone, wróciło na swoje miejsce do przyczepy.

Duży palnik działa :jump:

Truma grzeje jak wsciekła :bukiet: ale nie zrobiłem próby "długodystansowej"

Dopiero w przyszły weekend w Ojcowie będzie dłuższa próba :ok:

To jak już umiesz to zrobić. to weź ze sobą jakieś narzędzia do Ojcowa to popracujemy nad moją trumą :jump: . Nawet nie mam czasu i raczej nie będę miał w ciągu tygodnia żeby do niej zaglądnąć :ok: