Skocz do zawartości

Trafka pomysł na butlę z gazem.


Trafko

Rekomendowane odpowiedzi

Trafko , nie krytykuję Twojego pomysłu , ale zagrożenie pożarowe w budce jest kilkaset % większe niż w samochodzie

 

Ja już raz spaliłbym budkę przez lodówkę na gaz , zwykły kurz zapchał dyszę i tam gdzie palnik miał zasycać powietrze , tam pojawiał się płomyk gazu który spalił plastikową rurkę odprowadzającą wodę z lodówki z okolic zamrażalnika

 

Nie chcę Cię katować przepisami dotyczącymi montażu zbiorników gazowych , masz taki zbiornik - Twoja sprawa i nic mi do tego , ale sytuacja prawna montażu jest conajmniej dyskusyjna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 265
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ale sytuacja prawna montażu jest conajmniej dyskusyjna ...

 

W Polsce nie podlega żadnej dyskusji.

Do Niemczech bym nie wjechał ,a przy pierwszej kontroli pozamiatane.

U nas nie ma prawnych przepisów dotyczących butli i przyczep.

Tobie pomyliło się z samochodami i masz rację nie wolno samemu zakładać instalacji .

A gdy by weszło tak samo do przyczep to prawo nie działa wstecz i do końca homologacji butli mogli by mi naskakać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już raz spaliłbym budkę przez lodówkę na gaz , zwykły kurz zapchał dyszę i tam gdzie palnik miał zasycać powietrze , tam pojawiał się płomyk gazu który spalił plastikową rurkę odprowadzającą wodę z lodówki z okolic zamrażalnika

 

Jarekkow, powiedz coś więcej(dokładniej) jak to się stało i jak się tego ustrzec, od tego sezonu coraz częściej korzystam z zasilania lodówki gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce nie podlega żadnej dyskusji.

Do Niemczech bym nie wjechał ,a przy pierwszej kontroli pozamiatane.

U nas nie ma prawnych przepisów dotyczących butli i przyczep.

 

Prawo UE jest ponad prawem krajowym , więc sam przyznajesz - pozamiatane :czerwona:

 

Zmusiłeś mnie do odszukania przepisów - zaczynam szukać :)

 

Jarekkow, powiedz coś więcej(dokładniej) jak to się stało i jak się tego ustrzec, od tego sezonu coraz częściej korzystam z zasilania lodówki gazem.

 

Wieczorem, z dołu pod lodówką ,było widać czerwone błyski , myślałem że gaz się kończy , ale była to lodówka mała pod którą była jeszcze szafka / nie sięgała jak teraz do samej podłogi /

Otworzyłem więc szafkę i kładąc się na plecach włożyłem tam głowę - tak jak pisałem - na przewodzie przed palnikiem gazowym było doprowadzenie powietrza / taki mieszalnik / i z tego otworu wydobywał się płomień , obok przechodził wężyk który już cały był zwęglony

Nie naprawiałem tego , budkę sprzedałem informując nabywcę by nie odpalali lodówki na gazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, u mnie w podłodze przyczepy pod lodówką jest wycięcie prostokątne zabezpieczone siatką metalową,praktycznie nie ma tam jak zajrzeć.Na wiosnę zrobię gruntowny przegląd instalacji.Pozdrawiam.

 

Właściwie, to zerknę tam w sobotę, bo mam zamiar w tym roku jeszcze kilka nocy w przyczepie spędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na przewodzie przed palnikiem gazowym było doprowadzenie powietrza / taki mieszalnik / i z tego otworu wydobywał się płomień , obok przechodził wężyk który już cały był zwęglony

 

U mnie palnik jest cały zabudowany blachą .

Kiedyś chciałem to odkręcić , aby mieć lepszy dostęp ręką.

Teraz już tego nigdy nie odkręcę.

Gdy się zapali jak u ciebie to płomień będzie zabudowany i z tego bardziej bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie pomyliło się z samochodami i masz rację nie wolno samemu zakładać instalacji .

A gdy by weszło tak samo do przyczep to prawo nie działa wstecz i do końca homologacji butli mogli by mi naskakać.

 

No i mamy problem : co to jest zasilanie pojazdu gazem ? Czy zasilanie gazem tylko do napędu pojazdu , czy także do innych celów ???

Dz.U. 32 z 2003 r poz 262 : mówi o WARUNKACH DODATKOWYCH DLA POJAZDU PRZYSTOSOWANEGO DO ZASILANIA GAZEM

 

Przyczepa także jest pojazdem .... przepisy nie mówią o pojeżdzie silnikowym tylko o pojeżdzie

 

Kilka przepisów :

 

5. Kompletację instalacji oraz sposób jej połączenia i umieszczenia w pojeździe określa podmiot, który uzyskał świadectwo homologacji na podstawie danych określonych w świadectwie homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazowego

 

2. Zbiorniki (butle) powinny być tak zainstalowane, aby były maksymalnie chronione przed skutkami zderzeń, w tym głównie od przodu i tyłu pojazdu,

 

7. Zbiorniki na gaz płynny oraz butle powinny być tak umieszczone, aby w pozycji roboczej wypływ gazu następował w stanie ciekłym.

 

Tu jestem sam zaskoczony .... :czerwona:

 

8. Zabrania się instalowania zbiorników (butli) w części przedniej pojazdu oraz w komorze silnika.

 

11. Nie dopuszcza się jakichkolwiek przeróbek zbiornika (butli).

 

Przypomnę wycięcie przewodu .... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybciej i prościej było by zakręcić zawór.

 

Z tego co wiem , to przy butli LPG lepiej jest odkręcić zawór i niech się pali , oczywiście ogień na zewnątrz a nie w stronę łatwopalnych materiałow .

Zakręcenie zaworu skutkuje tzw. BUM :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest zasilanie pojazdu gazem ?

 

Dz.U. 32 z 2003 r poz 262 : mówi o WARUNKACH DODATKOWYCH DLA POJAZDU PRZYSTOSOWANEGO DO ZASILANIA GAZEM

 

Jareczku nie mamy problemu.

 

Ryszard A. Stefański

Glosa do wyroku SN z dnia 25 października

2007 r., sygn. III KK 270/07

Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.

 

czy także do innych celów ???

 

Pojazd morze mieć gaz do np. ogrzewania tak jak kamper.

O przyczepie ,nic :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie pożaru jedno cięcie to waż gazowy , drugie to tekstylna opaska trzymająca butlę

 

A jak wyjąć taką samochodową butlę w razie zagrożenia ??? Brak szans ...

 

 

Tu racja - zwracam honor :):)

 

No ale tak czy siak w razie draki mamy prze...chlapane :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.