Skocz do zawartości

brak zasilania w gnieździe koło haka

Router78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
co prawda sprawa nie dotyczy "karavaningu" ale kto wie może w przyszłości , ale dobra sprawa wygląda tak: mamy Toyotę Verso z 2010 roku z oryginalną instalacją hak ( Vestfalla + zasilanie ) ostatnio zakupiłem bagażnik rowerowy na hak i postanowiłem go w końcu zamontować.
najpierw była zabawa z montażem haka  - ale dałem radę.
potem montaż na haku bagażnika - jako tako byle by tylko wisiał, bo nie planowałem nigdzie jechać, tego dnia, tylko przetestować czy dam radę .
no i w końcu podłączyłem do gniazda w aucie 13-pin wtyczkę z bagażnika rowerowego wtyczkę 13-pin. odpalam auto włączam światła i ..... w aucie wszystko świeci a w bagażniku nic, nawet nie błyśnie. wszystko wygląda na nigdy nie ruszane, w dokumentacji wbita oryginalna instalacja Toyoty.
Poprosiłem kolegę, czy mogę pod jego auto podpiąć - Skoda superb - u niego instalacja 7-pin, ale mam przelotkę z 13/7 to nie problem, podpinamy i wszystko świeci i w aucie i w bagażniku.
i teraz pytanie co i gdzie szukać,?? jakieś dodatkowe zasilanie?, bezpiecznik? nie miałem już jak latać z miernikiem bo zmrok zapadł i jeszcze deszczyk się napatoczył.
przewertowałem już trochę "wujka google" i niczego nie znalazłem.
będę wdzięczny za każda pomoc, może już ktoś coś takiego przrabiał.
jak cos brakuje w opisie to proszę o uwagi a uzupełnię.
pozdr.

image.webp

46 minut temu, Router78 napisał(a):

nie miałem już jak latać z miernikiem bo zmrok zapadł i jeszcze deszczyk się napatoczył.

No chyba jednak będzie trzeba z tym miernikiem polatać.  Na początek trzeba sprawdzić czy jest masa na gnieździe pin 3. Jeśli masa jest to trzeba sprawdzać bezpiecznik zasilania modułu haka i sam moduł tzn czy to co do niego wchodzi to z niego wychodzi itd.

3 minuty temu, Router78 napisał(a):

czyli zakładam, że bez rozebrania boczku w bagażniku żeby dostać sie do modułu się nie obędzie??

Obawiam się, że trzeba się dostać do modułu i na początek sprawdzić czy na zasilanie. 

cześć,
temat można zamknąć !!! już wszystko działa i na 1000% nikt by nie zgadł w czym tkwił problem.
po grubej analizie znalazłem drobny szczegół. moduł zasilania jak wiadomo ma wyprowadzony przewód który należy podpiąć pod akumulator - tak jest w fabrycznych vestfala - i ja tez tak mam ale nie wiadomo kto gdzie i kiedy zamiast podpiąć pod biegun "+" podpiął pod biegun "-" !!!! i tak nawet nie wiem ile czasu jeździłem, a mamy Toyotkę 4 lata.
bynajmniej wiem gdzie jest moduł, jak wygląda jak przewody sa podpięte itp. :) 

dzięki za pomysły!

Niestety dla większości serwisów/techników, zwłaszcza w ASO (ale nie oszukujmy się - też jeszcze w wielu miejscach gdzie montowane są haki), to temat obcy i czarna magia, a robiac przegląd haka, nikogo (diagnosty) nie interesują, poza prawidłowym działaniem oświetlenia, wyprowadzenia zasilania 12V po stacyjce i stałego plusa (przewody dodatnie i masy mogą być wyprowadzone choćby donikąd, czyli do krążka kabli na pace busa - dzisiaj byłem zalegalizować hak, plusów jeszcze nie przeprowadziłem do centralki/akumulatora).  

A pomyłka w podpięciu - zdarza się :) U siebie w busie, szło wg instrukcji, ale... do czasu. Poźno i ciemno, chwila nieuwagi ( i ostatni kabelek, ogólna euforia...), odwrotnie połączyłem kable w jedynej "wcince" w instalacji w obwodzie światła przeciwmgielnego. Biały z czarnym , a biały z czerwonym paskiem... P-mgielne rozłączane stykiem w gnieździe, efekt podobny na lampie przeciwmgielnej co u Ciebie na module. Nieuważnemu wykonawcy wytknięto palcem in situ i na schemacie, zaklął szpetnie, położył uszy po sobie i podreptał poprawić fuszerę :) 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)