Skocz do zawartości

Czy trzeba zgłaszać fakt zakupu przyczepy?


Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję od razu mimo wszystko przerejestrować. Masz papier (ori albo na co dzień w aplikacji), w razie rutynowej kontroli szybciej "idzie" bo nie muszą za każdym razem sprawdzać w bazie CEPiK (a starczy obszar ze słabym zasięgiem netu i bywa, że niemiłosiernie się dłuży, bo muszą "po radiu" przez dyżurnego), łatwiej w razie jakiegoś "W" czy nawet stłuczki, w razie wyjazdu za granicę - w zasadzie trzeba mieć przy tyłku papier "na siebie", z wbitym przeglądem itp. Kłopotliwe i kosztuje, ale się "zwraca".

Od 2024 r. zresztą przywracany jest ztcw. obowiązek przerejestrowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, danmaz napisał(a):

Witam.

Zakupiłem przyczepę zarejestrowaną w Polsce. Czy musze ją przerejestrowywać lub gdzieś zgłaszać oprócz skarbówki?

Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce to masz jedynie obowiązek zgłosić nabycie takiego pojazdu. Możesz to zrobić online tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

5 minut temu, czyś napisał(a):

 

Od 2024 r. zresztą przywracany jest ztcw. obowiązek przerejestrowania.

Ciekawe czy prawo zadziała wstecz i trzeba będzie przerejestrować pojazdy nabyte przed 2024 rokiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, jacek00 napisał(a):

Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce to masz jedynie obowiązek zgłosić nabycie takiego pojazdu. Możesz to zrobić online tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

Ciekawe czy prawo zadziała wstecz i trzeba będzie przerejestrować pojazdy nabyte przed 2024 rokiem? 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce to masz jedynie obowiązek zgłosić nabycie takiego pojazdu. Możesz to zrobić online tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

Ciekawe czy prawo zadziała wstecz i trzeba będzie przerejestrować pojazdy nabyte przed 2024 rokiem? 

Z tcw. nie, do nabycia/zgłoszenia/przerejestrowania przed 1.01.2024 będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe - wg nowelizacji:

Art. 14 Wprzypadku gdy pojazd został:
1) sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej,
2) sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
3) nabyty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- przed dniem 1 stycznia 2024 r., do spraw związanych z rejestracją oraz zawiadamianiem o zbyciu albo nabyciu pojazdu stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu dotychczasowym.
Art. 15 Do postępowań o rejestrację pojazdów, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2024 r., stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu dotychczasowym.
Art. 16 Do postępowań w sprawach nakładania kar pieniężnych, o których mowa w art. 140mb ustawy zmienianej w art. 2, wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2024 r., stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu dotychczasowym. 

Inaczej będzie w przypadku pojazdów na tzw. "czarnych blachach" nie mających przegladu i OC przez okres 10 lat poprzedzających wejście w życie ustawy nowelizującej (czyli licząc wstecz od 22.07.2023), z wyjątkiem pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych - decyzje o rejestracji wydane przed 14.03.2005 r. (stąd "czarne blachy") w stosunku do w/w pojazdów wygasną z mocy prawa z dniem 10 czerwca 2024 r. (chodzi o wyczyszczenie "martwych dusz" w CEPiK-u):


Art. 17
1. Decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed dniem 14 marca 2005 r. dotyczące pojazdów nieposiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, wygasają z dniem 10 czerwca 2024 r.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdów zabytkowych oraz pojazdów wolnobieżnych.
3. Zawiadomienie o wygaśnięciu decyzji, o której mowa w ust. 1, może odbywać się przez publiczne obwieszczenie.
4. Minister właściwy do spraw informatyzacji, nie później niż do dnia 10 marca 2024 r., przekaże właściwym starostom zestawienia sporządzone na podstawie danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów, o której mowa w art. 80a ustawy zmienianej w art. 2, niezbędne do przygotowania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3.
5. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, pojazd może podlegać powtórnej rejestracji.
6. W przypadku, o którym mowa w ust. 1:
1) przepisu art. 88 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 4 nie stosuje się do pojazdów mechanicznych, w stosunku do których ich posiadacz nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, po wygaśnięciu ich rejestracji;
2) postępowania w sprawie spełnienia obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, umarza się. 

Natomiast nie zmienia to mojego zdania wyrażonego wcześniej - nie ma obowiązku, ale m.zd. i tak warto poświęcić trochę zachodu. Nie trzeba wozić DR wszędzie (jest CEPiK, jest "wirtualny" DR w aplikacji m-Obywatel) , ale warto go mieć "na siebie" na dalsze wyjazdy, zagranicę, i chociażby "kolekcjonować" wpisy dot. badania technicznego. Przy dalszej odsprzedaży też się to liczy, ludzie patrzą na to... 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.