Skocz do zawartości

Wymiana okien na dachu ?

rmfka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ?

Od niedawna mam przyczepę kempingowa więc jestem użytkownikiem z wrecz zerowym doświadczeniem ?

Potrzebuje wymienić okna na dachu. Mam pytanie czy to łatwe i dam sobie z tym radę sama??

Jakie okna polecacie również na mały budżet? Co zakupić?? Zmierzyłam te moje największe ma 52.5 cm na 52.5 cm wymiar ramy (dziura to 47 cm na 47 cm) oraz dwa mniejsze 35 cm na 39 cm wymiar ramy (dziura 30 cm na 35 cm).

Z góry dziękuję za całą pomoc ?

Jest to dość łatwa operacja, ale nie wiem jakie masz zdolności. Odkręcasz stare,  patrzysz w jakim stanie ramka, jeśli ok, to dokładnie czyścisz stary uszczelniacz z góry, odtłuszczasz dokładnie ,  zakładasz nowy uszczelniacz na ramkę nowego okna, wklejasz skręcasz i gotowe :) Sam raczej jestem słaby manualnie, a wymieniłem bez problemu. Ja jestem np zadowolony z okna Dometic Heki bo ma "sztywną" blokadę kiedy okno jest uchylone...dodatkowo podoba mi się sam system otwierania i zamykania okna

Jeżeli nie masz lęku wysokości to mając otwory gotowe i butyl czyli uszczelniacz, benzynę ekstrakcyjną, denaturat, wiertarkę, odpowiednie wiertła, śrubokręty,  ściski itp. a do tego umiejętności techniczne i manualne to dasz radę.

Sama robię wiele technicznych rzeczy wcześniej w przyczepie teraz w kampervanie i się udaje aż jestem zdziwiona. Od kilku lat to moje nowe hobby.

Nie piszesz skąd jesteś. Niedaleko Częstochowy w Konopiskach odkryłam sklep karawaningowy , w którym kupiłam markizę za 2600 zł 3,5m długości. Jest to super okazyjna cena tylko, że chińszczyzna ale myślę, że na lata wystarczy. Pan wytłumaczył nam jak zamontować i jak działa bardzo dokładnie. Sam na swoim kampervanie ma identyczną markizę i też tak zamontowaną.

Maja też okna dachowe z wentylatorem i pilotem. Mamy identyczne tylko pilot został zgnieciony ale u nich mam już zamówiony. Okna sprawdzają się już szósty rok.

Może komuś ta info się przyda.

Zaznaczam, że nie jest to reklama i nie znałam wcześniej właściciela.

56 minut temu, bozka napisał(a):

Jeżeli nie masz lęku wysokości

Do wymiany okien powiedzmy już od 40x40 cm gdy nie trzeba kręcić wkrętów od góry (ściąga się ramkę na butylu wkrętami do dołu), to nie ma potrzeby w ogóle włazić na dach. Jakaś skrzynka itp żeby na niej stanąć (żeby nie odbiążać podłogi punktowo nogami jakiegoś stołka czy drabinki [można też położyć 2 deski i nanich postawić drabinkę), czy jakaś płyta położona na materacu łóżka itp.) Nawet zdemontowane okno przejdzie przez przekątną otworu. 

Do czyszczenia starego butylu benzyna lakowa, zawsze to piszę, nie odparowuje tak szybko jak ekstrakcyjna i ładnie rozmiękcza stary butyl. Dopiero na końcu finalnie wyczyścić ekstrakcyjną. I dobrej jakości wyciskacz do mas do kartuszy - marketowe tanie badziewie przy wyciskaniu masy butylowej albo się podda, albo umęczysz się jak diabli, nie idzie lekko, nawet gdy aplikator (końcówkę) obetnie się dość szeroko. 

Może warto jeszcze uprzedzić, że jeśli ramki są mocno skruszałe i pożółkłe od UV, i stary butyl dobrze trzyma, wyjęcie ramki w jednym kawałku może być bardzo trudne, więc trzeba mieć poprawkę, że ciężko będzie wyjąć stare i włożyć je z powrotem na nowym uszczelniaczu. 

Ile się da kulka do kulki, tak, owszem, to w pierwszej kolejnosci.

Świeży da się bez problemu, ale stary - niekoniecznie. Nie zawsze schodzi, czasami "kulką do kulki" na starym nie da rady, jakąś szpatułą itp. (niekoniecznie szpachelką, żeby nie uszkodzić farby na blasze) też nie wszystko schodzi, i trzeba zmyć całkiem sporo pozostałości. I do tego benzyna lakowa nadaje się lepiej od ekstrakcyjnej. Ekstrakcyjną można domyć na błusk na koniec, i odtłuścić pod nowe. 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady? zdecydowałam się na samodzielną wymianę. Trzymajcie kciuki?

Na dach i tak muszę wejść bo zamiast okien na dachu są przyczepione takie plastikowe pudełka z Ikei i oblane na około czymś co wyglada jak smoła. Samych okien nie ma są tylko ramki i chyba ktoś dał te pudełka zamiast okien żeby woda się nie lała do środka ? przez pewien czas myślałam żeby może je tak zostawić ale boję się że to peknie w zimie jak będzie mróz czy coś.

Mam jeszcze pytanie odnośnie wymiarów okien 52.5 na 52.5 rama (otwór 47 na 47) oraz 35 na 39 rama (30 na 35 otwór). Jak patrzę na Internecie to nigdzie nie mogę znaleźć okien o takich wymiarach. Trzeba wtedy coś docinać? Jestem z Krakowa może ktoś z was zna jakoś dobry sklep z oknami gdzie by mi mogli pomoc??