Skocz do zawartości

Migotanie monitora przy włączniu pompy

Bossman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono forumowiczów.

Mam pytanie, dwa urządzenia w mojej instalacji powodują wyłączanie i włączanie się monitora do komputera. Monitor jest podłączony pod mały komputer stacjonarny HP, przez kabel HDMI. Zasilanie monitora, komputera jest z instalacji 12v. Pompa zasilana jest również z 12v, monitor wylacza sie i wlacza tylko podczas gdy pompa wlacza sie i wylacza, gdy chodzi ciągiem, monitor jest bez wylaczania się. Drugim urządzeniem który powoduje ów problem jest elektromagnes do drzwi, ale powiedzmy że to już nie tak wielki problem.

Jak mniemam w obu przypadkach chodzi tu o zakłócenia które wchodzą w instalacje. Próbowałem z filtrem przeciwzakłóceniowym, takim do samochodu, ferrytami na kablu hdmi, nic to nie pomaga.

Jak rozwiązać problem ?

ps. Co ciekawe pompa do szarej wody z rozdrabniaczem nie powoduje problemu, no ale ona włącza się tylko raz na dłuższą chwilę a nie co chwile. W instalacji jest masa innych urządzeń które zostały przerobione z 220 na 12 i one nie powodują problemów.

Edytowane przez Bossman (wyświetl historię edycji)

17 godzin temu, Bossman napisał(a):

Witam szanowne grono forumowiczów.

Mam pytanie, dwa urządzenia w mojej instalacji powodują wyłączanie i włączanie się monitora do komputera. Monitor jest podłączony pod mały komputer stacjonarny HP, przez kabel HDMI. Zasilanie monitora, komputera jest z instalacji 12v. Pompa zasilana jest również z 12v, monitor wylacza sie i wlacza tylko podczas gdy pompa wlacza sie i wylacza, gdy chodzi ciągiem, monitor jest bez wylaczania się. Drugim urządzeniem który powoduje ów problem jest elektromagnes do drzwi, ale powiedzmy że to już nie tak wielki problem.

Jak mniemam w obu przypadkach chodzi tu o zakłócenia które wchodzą w instalacje. Próbowałem z filtrem przeciwzakłóceniowym, takim do samochodu, ferrytami na kablu hdmi, nic to nie pomaga.

Jak rozwiązać problem ?

ps. Co ciekawe pompa do szarej wody z rozdrabniaczem nie powoduje problemu, no ale ona włącza się tylko raz na dłuższą chwilę a nie co chwile. W instalacji jest masa innych urządzeń które zostały przerobione z 220 na 12 i one nie powodują problemów.

Silnik od pompy w momencie startu pobiera duża ilość prądu. Prawdopodobnie ma już mocno wyrobione szczotki lub komutator. Można spróbować ją wymienić ( nowa nie powinna wprowadzać takich zakłóceń) lub jak proponował @tomek25 dać ją na osobny obwód. Niestety jeśli akumulator jest w słabej kondycji to osobny obwód za dużo nie zmieni. Co do elektromagnesu podobnie - zbyt duży pobór prądu lub pik zwrotny. Przez elektromagnes masz na myśli elektrozaczep, zamek elektryczny czy elektrozworę? W przypadku tych urządzeń zwłaszcza elektrozaczepu czy zamka elektrycznego pik wyeliminujesz warystorem (20V) lub diodą podłączoną zaporowo pod zaciski tego urządzenia. Ważne by dioda czy warystor były podłączone w bezpośredniej bliskość cewki urządzenia. Przy warystorze nie ma znaczenia biegunowość podłączenia. Z diodą uważaj bo jak nie podłączysz jej zaporowo zrobisz zwarcie :) 

• 4 tygodnie później...

Jeszcze może być problem zbyt małej średnicy przewodów i przy włączeniu pompki/elektromagnesu napięcie spada poniżej minimalnego, wymaganego przez monitor (o ile urządzenia są na wspólnym przewodzie od akumulatora/zasilacza).

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)

• 2 tygodnie później...

Pompa jest nowa, Więc brak możliwości żeby były wyrobione szczotki. Tutaj podaje Link do tej pompy,5C318FA9-4C6B-400A-AD67-57A4746D4B38.thumb.png.8122f6c71bd544157642b7dbeaf93e40.png

Pompa jest na oddzielnym kablu Kabel jest bardzo Gruby więc bez możliwości tego to koledzy też piszą. Zakłócenia niestety są nie tylko w monitorze ale również w ledach bo Ledy przygasa, dopiero teraz to zauważyłem. Sytuacja jest otyle też dziwna że Akumulatory to jest 315 Ampero godzin litowo-jonowe i są świeżutkie nowe Akumulatory.

Ale fakt faktem jest tak że jak ta Pompa działa cały czas bez włączania i wyłączania czyli ciągle to wtedy nie ma zakłóceń chyba trzeba by było przy samej pompy dać jakiś filtr albo tutaj jak kolega pisze co myślicie?