Skocz do zawartości

Akumulator LIFePO4 - ładowarka AGM

Gizbern

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam akumulator AGM 55ah oraz ładowarkę CTEK CT 5 

https://sklep.ctek24.pl/ctek-ct5-start-stop-12v-40-107-ladowarka-specjalna-dla-agm-i-efb-ct5startstop-p-2.html

Noszę się z zamiarem wymiany aku na LIFePO4 100ah (pewnie Kon Tec).

Czy faktycznie muszę też wymienić ładowarkę na taką która ma w opisie że dedykowana jest do LiFePO4?  

Czy ktoś przetestował już w dłuższym okresie czasu Kon Tec-a i może wyrazić swoją opinię?

26 minut temu, Gizbern napisał(a):

Obecnie mam akumulator AGM 55ah oraz ładowarkę CTEK CT 5 

https://sklep.ctek24.pl/ctek-ct5-start-stop-12v-40-107-ladowarka-specjalna-dla-agm-i-efb-ct5startstop-p-2.html

Noszę się z zamiarem wymiany aku na LIFePO4 100ah (pewnie Kon Tec).

Czy faktycznie muszę też wymienić ładowarkę na taką która ma w opisie że dedykowana jest do LiFePO4?  

Czy ktoś przetestował już w dłuższym okresie czasu Kon Tec-a i może wyrazić swoją opinię?

akumulator kon-tec mam od późnej jesieni, po tym jak okazało się, że enerblok nie posiada zabezpieczenia ładowania zimą mimo że w aukcji było to wymienione - dostałem zwrot po pół roku używania.

kontec pierwszy dotarł uszkodzony, po ok 10 dniach wymiana na nowy - ten sprawny. Czasem używam do klimatyzacji przez przetwornice - ponad 70A poboru. Jeżeli stoję na słońcu i ładuję to ok 2,5h pociągnie - ale nigdy nie drenuję go do końca. Zimą wystarczy max na 3 doby jeżeli nie odpalam silnika. Mam 150AH.

na ten moment brak spadku pojemności, testowałem - daje 150A na starcie przez przetwornicę - klima + odkurzacz domowy :).

Odpiąłem kabel 230V od energobloku, żeby nie ładował i nie psuł aku. Regulator od solarów przestawiłem w tryb lifepo4, i dokupiłem najtańszą ładowarkę lifepo4 - 10A - używam bardzo awaryjnie, wiadomo jedynie zimą. Przydałaby się 20-30A -aby na szybko z gniazdka doładować. Ta tania ładowarka ma wadę - wyczerpuje akumulator jak nie ładuje, więc ma dodatkowy wyłącznik pomiędzy ładowarką a aku.

Marku, ale to można tą ładowarkę używać do LifePO4 czy nie?

Ja też zapewne docelowo wymienię aku na lżejszy, a ładowarkę mam trochę inny model:

https://sklep.ctek24.pl/mxs5-p-1.html

nada się?

24 minuty temu, borek6 napisał(a):

Ja też zapewne docelowo wymienię aku na lżejszy, a ładowarkę mam trochę inny model:

nada się?

Najważniejszy jest prąd ładowania. Z tego co piszą na wielu stronach to dla lifepo4 nie powinno się ładować większym prądem niż 14,6V. I generalnie nic nie stoi na przeszkodzie aby ładować Lifepo4 trybem dla GEL/AGM: https://techtron.pl/a8,jak-ladowac-akumulator-lifepo4.html

Do tego w każdym LifePo4 mamy jeszcze BMW który ma za zadanie pilnować procesu ładowania i rozładowywania. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)

Godzinę temu, borek6 napisał(a):

nada się?

ja kupiłem najtańszy badziew od Volta - ładuje, tylko zużywa prąd z aku gdy nie ładuje

https://allegro.pl/oferta/prostownik-ladowarka-do-akumulatora-lifepo4-10a-13020129234

używam 2-3 razy do roku jak kamper stoi zimą nie używany

ja kupiłem najtańszy badziew od Volta - ładuje, tylko zużywa prąd z aku gdy nie ładuje
https://allegro.pl/oferta/prostownik-ladowarka-do-akumulatora-lifepo4-10a-13020129234
używam 2-3 razy do roku jak kamper stoi zimą nie używany
Te ładowarki to nieporozumienie mają wbudowaną diode która się świeci nawet bez 230V

31 minut temu, maarec napisał(a):

chyba, że dostaną wyłącznik :)

Marek ale to trzeba dać wyłącznik po stronie 12V. 

Z moich obserwacji również wynika że maks co daje ta ładowarka to 8A więc brakuje 20% do deklarowanych parametrów przez producenta.

No a wracając do głównego pytania. Mam ładowarkę CTEKa, nie pamiętam już którą, ale początkowo chciałem ją zaadoptować do ładowania LiFePO4. Problem był taki że gryzła się inteligencja 2 urządzeń. Jeśli BMS akumulatora "odpiął" go z powodu niskiego napięcia, to CTEK nie podejmował nawet próby ładowania. Ładowarka uważała że nie jest podpięta pod akumulator. Z tego względu zakupiłem tanią i prostą ładowarkę VOLTa, ale nie mam jej na stałe podpiętej do akumulatora. 

Po pierwsze...

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Najważniejszy jest prąd ładowania.

Nie prąd ładowania, a napięcie!

Czyli tak jak było pisane...

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Z tego co piszą na wielu stronach to dla lifepo4 nie powinno się ładować większym prądem niż 14,6V.

Tylko napięciem... Nawet niektórzy twierdzą że 14,4V.

Bardzo często tryb Gell lub AGM spełnia to...

Wracając do tematu.

Z jednej strony wydać kupę kasy na aku i przyciąć na ładowarce to tak troszkę licho...

Z drugiej strony, przy LiFePO4 ładowarka sieciowa jest często pomijalna...

No i jeszcze kwestia ładowania z alternatora (czy jest), bo jak chodzi o solary, to większość regulatorów ma tą opcję, chociaż niektóre potrafią dawać piki nawet 18V... Co może być w konsekwencji wyłączeniem akumulatora lub jego uszkodzeniem...

Ja testowo ładowałem już 3 czy 3 razy ładowarką z Juli na trybie agm. ładowarka 4A wiec trochę to trwało (120Ah), ale naładował. Shout ładnie pokazuje przebieg ładowania. Różnica miedzy dedykowana a standard jest właśnie na końcu ładowania, gdzie to nie ładowarka mówi, że już starczy a BMS ją co jakiś czas rozłącza (więc tu trzeba zaglądać do sprzętu częściej) i na początku gdy BMS odetnie aku przy 10V. Ale jest na to sposób - youtube -  podpinamy na chwile baterie 9V i standardowa ładowarka już startuje, a potem ładuje aku. Jeśli potrzebna ci ładowarka aby 2-3 razy do roku podpiąć.......

Edytowane przez Tomiy (wyświetl historię edycji)

• 2 miesiące temu...

Witam,

Przymierzam się do wymiany akumulatora w kamperze. Obecnie mam żelowy, chciałbym założyć LiFePo4. Poza akumulatorem na jakie elementy zwrócić uwagę - podlegają wymianie??

wszywstkie muduły służące do ładowania akumulatora, jakie masz w kamperze, dobrze by było gdyby miały program ładowania dla lifepo:
sprawdź, jeśli posiadasz te moduły, czy mają możłiwość obsługi lifepo: 
- ładowarka solarna
- ładowarka AC/DC
- ładowarka DC/DC - jeśli masz zwykły separator, to pewnie trzeba będzie zastąpić ładowarką DC/DC

3 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

wszywstkie muduły służące do ładowania akumulatora, jakie masz w kamperze, dobrze by było gdyby miały program ładowania dla lifepo:
sprawdź, jeśli posiadasz te moduły, czy mają możłiwość obsługi lifepo: 
- ładowarka solarna
- ładowarka AC/DC
- ładowarka DC/DC - jeśli masz zwykły separator, to pewnie trzeba będzie zastąpić ładowarką DC/DC

Jeżeli będą mieć program ładowania lifepo, to wtedy mogę nie wymieniać??

Tak wtedy mogą zostac, wystarczy przestawić na tryb ładowania LiFePo, zwykle albo mają jakiś przełącznik, czy zworkę, albo w aplikacji w telefonie jeśli jakieś bardziej zaawansowane modele