Skocz do zawartości

DMC samochodu i przyczepy a uprawnienia kat. B

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czy tak to jest ? 

Wydawało mi się , że posiadając kat. B mogę holować przyczepę z hamulcem  ( oprócz lekkiej ) o takich parametrach żeby DMC samochodu w/g zapisu w dowodzie rejestracyjnym samochodu  +  DMC przyczepy w/g zapisu w dowodzie rejestracyjnym  przyczepy nie przekroczyły 3500kg. Oczywiście mając na uwadze że nie przekroczę zapisów  w dowodzie samochodu ( O1 i F3 )

Przeczytałem różne informacje w tej sprawie w  internecie  i niektóre osoby wyjaśniają że należy inaczej ustalać wielkość przyczepy jaką można by holować danym samochodem , posiadając kat. B ( bez E)

Dla przykładu : Należy przyjmować rzeczywiste DMC samochodu np. jeśli jedzie  sam kierowca + bagaż  i wtedy nie przyjmuje się całego DMC samochodu i można holować większą przyczepę żeby tylko nie przekroczyć zapisów w dowodzie rej. samochodu O1 i  F3

Posiadam samochód:

- F1 max  masa całkowita =2310kg

- F2 dopuszczalna masa całkowita pojazdu  = 2310kg

- F3 dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów =3655kg

- G masa własna = 1538kg

-O1 max. masa całkowita przyczepy z hamulcem = 1300kg

- O2 j/w bez hamulca = 750kg

I teraz

jeśli mam kat. prawa jazdy B ( bez E) to przyczepa może mieć max. DMC 1190kg  (3500kg- 2310kg = 1190kg )

Pytanie ?

Czy może być podpięta przyczepa o dmc 1300kg jeśli jedzie np. sam kierowca z bagażem ( masa własna pojazdu  1538 + waga kierowcy  80kg + bagaż 50kg= 1668kg ) 

3500kg- 1668=1832- taka w/g obliczeń mogła by być przyczepa  na kat. B   ale wiem że nie mogła by być aż taka bo była by cięższa od samochodu

ale może mogła by być  1300kg

A więc w takim przypadku można by holować przyczepę o DMC nie 1190kg a 1300kg

Jeśli tak należy obliczać wielkości przyczep to bardzo dużo ludzi popełnia błąd a należałoby chyba ważyć samochody z wyposażeniem  i ustalić samemu DMC rzeczywiste najczęściej występujące i mieć na uwadze żeby nigdy nie przekroczyło wagi  w/g zapisu w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Może także przyczepy należałoby ważyć ?

Czy ktoś może dać jakąś informacje w tej sprawie

Na potrzeby uprawnień zawsze sumujesz DMC obu pojazdów. Jeśli jest to przyczepa inna niż lekka i suma DMC obu pojazdów przekracza 3500 kg to mając tylko kat B. nie możesz kierować takim zespołem pojazdów.

Jeśli Twój samochód ma DMC 2310 kg to możesz nim ciągnąć przyczepę o DMC maksymalnie 1190 kg.

W przypadku samej kategorii B istotna jest jeszcze masa własna pojazdu ciągnącego. Jego masa własna musi być większa niż DMC ciągniętej przyczepy. Wynika to z przepisów Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym.

@andsidz jest dokładnie tak jak pisze  Jacek,  lecz dodam od siebie,  ze wplotłeś w przepisy ustawy kwestę możliwości ciągnięcia przyczep przez samochody francuskie (tzw. płynne DMC przyczepy). To zupełnie inna kwestia i dotyczy dzielności auta. To w tym przypadku jeśli jedziesz na puso możesz podpiąć coś większego i na odwrót. 

pewnie jest tak jak piszecie, ale w przepisach wg. mnie nie jest to najlepiej ujęte "   zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2, " łączna dopuszczalna to nie do końca to samo co wprost suma dmc obu pojazdów.