Skocz do zawartości

Jak podłączyć akumulator w Knaus 400?

Johnyorange

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, pomożecie z podpieciem akumulatora w Knaus 400 sport. Przyczepa ma wtyk 13 pin i działa na aku samochodu. Pracuje pompka wody, lodowka, oświetlenie. Jest w stanie fabrycznym ( nic nie zmieniane czy przerabiane. W schowku ma przetwornicę jak na zdjęciu. Standardowo myślałem o wpięciu w złącze 13pin  ale napewno jest bardziej cywilizowany sposób. Przyczepa jest z 2008r20230725_194131.thumb.jpg.fa395f0d92463a8be614c6fac143b006.jpg

Odkręć osłonę złączy (dwie śruby z góry). Pod spodem po lewej stronie będziesz miał zaciski oznaczone na obudowie "Batt". Tam wpinasz zaciski od przewodów akumulatora.

Jeśli będą tam wpięte przewody z samochodu (raczej są, skoro zasilanie z samochodu działa), wypnij je. Można też zainstalować patent, który pozwoli na wpięcie obu źródeł (samochód i akumulator pokładowy). Było na forum.

Edytowane przez Marcin T (wyświetl historię edycji)

Ja mam przełącznik 20A DP3T czyli tzw 1:0:1, za 20PLN i załatwia wszystko.

Taki:

https://www.tme.eu/pl/details/ae-c1570alaad/przelaczniki-typu-rocker/bulgin/c1570almbb730w/

image.png.6fd94ebe6f80bb080f39ca20ad40d715.png

Zamierzam zrobić relację z przerobienia instalacji elektrycznej mojego Knausa ale to po wakacjach, jak Ci się nie spieszy @Johnyorange- daj znać, to mnie zmotywujesz. Może na wakacjach zrobię.

Edytowane przez PeeN (wyświetl historię edycji)

• 1 miesiąc temu...

Witam,
Chciałbym podłączyć akumulator do przyczepy Kanus. Akumulator mam LifePo4 i nie chcę go ładować z samochodu (na kempingu podłączam ładowarkę jak jest taka potrzeba ).
Akumulator obecnie wykorzystuję do movera, a w przyczepie będzie wykorzystywany okazjonalnie do światła jak przyczepa stoi na parkingu, a będę chciał coś porobić w niej albo pakować przed wyjazdem. 
Jak przyczepa podłączona jest do samochodu to chciałbym, aby prąd szedł z samochodu. 
Pytanie: 
Czy mogę podłączyć akumulator przyczepy razem z "+" samochodu pod 'Batt' w centralce przyczepy ? 
Wybór źródła kontrolowałbym poprzez hebel (do 100A jak samochód podłączony to hebel OFF ) i ewentualnie bezpiecznik (30A ?). Kable 6mm2.

Poglądowy schemat  :)

image.png.c11b08b3451748d4b9a80467e04d5d48.png

Edytowane przez Koczaj (wyświetl historię edycji)

W dniu 25.07.2023 o 23:38, Marcin T napisał(a):

Tu masz kilka pomysłów. Najprostrzy i najtańszy i przede wszystkim skuteczny (zastosowałem u siebie) opisał kolega @ed

• 2 tygodnie później...
W dniu 30.08.2023 o 14:48, Koczaj napisał(a):

Czy mogę podłączyć akumulator przyczepy razem z "+" samochodu pod 'Batt' w centralce przyczepy ? 
Wybór źródła kontrolowałbym poprzez hebel (do 100A jak samochód podłączony to hebel OFF ) i ewentualnie bezpiecznik (30A ?). Kable 6mm2.

Cześć.

Ja bym tego tak nie robił, bo zapomnisz rozłączyć i może być problem. Problem może polegać na tym, że jak jeden aku będzie rozładowany a drugi naładowany, to przewodami pójdzie duuuuży prąd. Jak zastosujesz bezpiecznik, to się przepali i później będziesz szukał przyczyny.

Ja bym zastosował, tak jak u siebie, dwa przekaźniki i masz automat, który Ci przełącza zasilanie z jednego źródła na drugi. Na tym schemacie przekaźniki P1 i P2:

SchematMojejInstalacji.jpg

Na górze nad przekaźnikami linie czerwoną i czarną podłączasz pod AKU a na dole linię niebieską i czarną podłączasz pod "samochód" (piny 9 i 13), czyli te, które są teraz wpięte u Ciebie w zasilacz w "Batt". Pamiętaj, by przed odłączeniem tych przewodów od "Batt" podłączyć samochód i sprawdzić oraz zapisać, gdzie jest "+" a gdzie jest "-". Błędne podłączenie może być bardzo przykre w skutkach. Przewody na prawo od przekaźników podłączasz w "Batt".

I jeszcze raz - pamiętaj o biegunowości, by gdzieś nie zamienić + z -.

Jak masz pytania to wal śmiało, wszystko Ci wytłumaczę ;)