Skocz do zawartości

Elektryka i elektronika

Serpio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem w przyczepie związany z miganiem oświetlenia ledowego w czasie uruchamiania pompki ciśnieniowej do wody.:huh: Szczególnie wieczorem jest to bardzo wkurzające.

Przy pełnym przepływie wody jeszcze jakoś ujdzie, ale minimalny przepływ no to dyskoteka.  Nie wiem co jest grane i co z tym zrobić. Proszę o pomoc B)

Pozdrawiam.

55 minut temu, Serpio napisał(a):

Pompka do wody 12V : ciśnienie 2,8 bara, przepływ 17 litr/min, max pobór prądu 15A , akumulator AGM 100Ah zasilany z paneli 2x 100W.  Może  za mały przekrój przewodu elektr. od panelu sterowania do pompy - jest teraz 2x1,5.

Jaka jest długość tego przewodu? 

Raczej mało prawdopodobne 

podobne objawy daje zużyty akumulator, jak masz możliwość, to zbadaj akumulator.
(rozruch pompki wywołuje duży pobór prądu => na zużytym akumulatorze może powodować spory spadek napięcia => lampki przygasają => rozruch pompki się kończy => płynie mniejszy prąd => napięcie na akumulatorze rośnie => lampki wracają do pełnego trybu śiwecenia

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)

Przerabiałem to samo u siebie. Problemem jest silnik pompki, który emituje zakłócenia do obwodu zasilania. U mnie pompka i zasilanie oświetlenia dzieliły częściowo obwód zasilajacy.

Najprostszym rozwiązaniem będzie wydzielenie osobnego obwodu dla pompki zasilanego bezpośrednio z akumulatora. Zacząłbym od sprawdzenia czy jest poprawa, gdy podłączysz pompkę na krótko do akumulatora.

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Akumulator nowy i super ładują go panele więc chyba jest ok ,więc problem chyba rzeczywiście tkwi w zakłóceniach obwodu zasilania bo wszystko podpięte mam pod jeden obwód. Jeszcze raz dzięki " tomek25":ok: Sprawdzę dzisiaj po pracy:)

1 godzinę temu, tomek25 napisał(a):

Przerabiałem to samo u siebie. Problemem jest silnik pompki, który emituje zakłócenia do obwodu zasilania. U mnie pompka i zasilanie oświetlenia dzieliły częściowo obwód zasilajacy.

Najprostszym rozwiązaniem będzie wydzielenie osobnego obwodu dla pompki zasilanego bezpośrednio z akumulatora. Zacząłbym od sprawdzenia czy jest poprawa, gdy podłączysz pompkę na krótko do akumulatora.

Tu możesz mieć rację. Bardzo prawdopodobne, że właśnie pompka wprowadza zakłócenia :) przy czym wiemy o niej tyle że jest ciśnieniowa :). Autor jest dość oszczędny w opisie … model, producent  etc … ja osobiście kupił bym nowa pompkę za 100 … 120 pln wymienił i tyle. Można spróbować jeszcze zastosować cały pakiet filtrów :) ale wymiana pompy będzie łatwiejsza i tańsza 

Z tą wymiana pompki może być delikatnie mówiąc różnie. Mam pompkę Shurflo kupiona nieco ponad rok temu. Nie był tania. Producent uznany, podłączenie solidne, a i tak sieje zakłóceniami jak szalona, a to dlatego, że każdy silnik będzie wprowadzał piki napięcia do obwodu. No chyba że będzie mieć wbudowany element filtrujący/wygładzający piki. Ja takiej pompki jeszcze nie widziałem, choc nie wykluczam, że widziałem za mało. Na wiele urządzeń te zakłócenia nie będą miały wielkiego wpływu, ale niestety LEDy są bardzo czułe na takie piki.

Jeśli osobny obwód nie poprawi sytuacji (u mnie akurat poprawił), to trzeba rozważyć montaż filtra przeciwzakłóceniowego przy pompce. Choćby coś takiego: https://allegro.pl/oferta/samochodowy-filtr-przeciwzakloceniowy-f3a-u-12818433608
ale oczywiście o odpowiednio dobranej obciążalności. Ten ma akurat tylko 3A.

Enviado desde mi RMX3081 mediante Tapatalk

41 minut temu, tomek25 napisał(a):

Z tą wymiana pompki może być delikatnie mówiąc różnie. Mam pompkę Shurflo kupiona nieco ponad rok temu. Nie był tania. Producent uznany, podłączenie solidne, a i tak sieje zakłóceniami jak szalona, a to dlatego, że każdy silnik będzie wprowadzał piki napięcia do obwodu. No chyba że będzie mieć wbudowany element filtrujący/wygładzający piki. Ja takiej pompki jeszcze nie widziałem, choc nie wykluczam, że widziałem za mało. Na wiele urządzeń te zakłócenia nie będą miały wielkiego wpływu, ale niestety LEDy są bardzo czułe na takie piki.

Jeśli osobny obwód nie poprawi sytuacji (u mnie akurat poprawił), to trzeba rozważyć montaż filtra przeciwzakłóceniowego przy pompce. Choćby coś takiego: https://allegro.pl/oferta/samochodowy-filtr-przeciwzakloceniowy-f3a-u-12818433608
ale oczywiście o odpowiednio dobranej obciążalności. Ten ma akurat tylko 3A.

Enviado desde mi RMX3081 mediante Tapatalk

W teorii masz rację. Zakłócenia są wprowadzane przez silniki zwłaszcza komutatorowe.  Przy silnikach bezszczotkowych jest już lepiej :) … z filtrami na rynku jest jakiś Meksyk :) chińskie które są akceptowalne cenowo nie działają już działają w wąskim zakresie! Renomowanych firm działające to już inny przedział cenowy i tak jak napisałem wcześniej lepiej kupić droższa pompkę niż układ filtrujący.