Skocz do zawartości

Ekonomia podgrzewania wody i ogrzewania przyczepy?

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Tomasz Dynarski napisał(a):

Czy może macie zorientowanie czy ze względów ekonomicznych lepiej podgrzewać wodę i przyczepę to lepiej prądem czy gazem?

Zastanawiałeś się nad peletem. Podobno ostatnio najkorzystniejszy. A jak piec zasypiesz do pełna to masz na parę dni spokój. 

39 minut temu, piotrowin napisał(a):

"Mam przyczepę stacjonarną na działce i mam tam prąd"
vs.
"Jeżdżę na dzikusa"

Widzisz różnicę?
To odnieś ją teraz do swojego pytania.

Mam przyczepę stacjonarnie na działce i ma tam prąd oraz gaz, nie widzę różnicy no chyba że w kosztach użytkowania w długim okresie.

Oczywiście prąd znacznie bardziej przyjazny w użytkowaniu, ale niestety mam budowlaną taryfę, więc dlatego zacząłem się zastanawiać.

2 minuty temu, Piotrekm13 napisał(a):

Zastanawiałeś się nad peletem. Podobno ostatnio najkorzystniejszy. A jak piec zasypiesz do pełna to masz na parę dni spokój. 

Ale masz fajną przyczepę, moja tylko na gaz+230+12 ;-)

2 minuty temu, Tomasz Dynarski napisał(a):

Ale masz fajną przyczepę, moja tylko na gaz+230+12 ;-)

Moja ma ogrzewanie tylko na gaz a wody wcale nie podgrzewa, więc nie mam problemu, ale dopiero wyjaśniłeś o co naprawdę chodzi. Jak wyżej było pisane, na głupie pytania głupia odpowiedź. 

Pod względem ekonomicznym wydaje się że gaz będzie tańszy, ale pytanie czy masz w przyczepie ogrzewanie elektryczne, czy trzeba coś dłubać, oraz czy masz grzanie wody gazowe, czy również trzeba będzie przerabiać. Tego nadal nie wiemy. Pewnie znaczenie ma też czy chcesz okazjonalnie grzać kilka dni w roku, czy cały rok dzień w dzień grzać. 

1 minutę temu, Piotrekm13 napisał(a):

Moja ma ogrzewanie tylko na gaz a wody wcale nie podgrzewa, więc nie mam problemu, ale dopiero wyjaśniłeś o co naprawdę chodzi. Jak wyżej było pisane, na głupie pytania głupia odpowiedź. 

Pod względem ekonomicznym wydaje się że gaz będzie tańszy, ale pytanie czy masz w przyczepie ogrzewanie elektryczne, czy trzeba coś dłubać, oraz czy masz grzanie wody gazowe, czy również trzeba będzie przerabiać. Tego nadal nie wiemy. Pewnie znaczenie ma też czy chcesz okazjonalnie grzać kilka dni w roku, czy cały rok dzień w dzień grzać. 

Przepraszam myślałem, że to raczej standard.

wodę cieplą mam grzaną albo na gaz albo na 230V oraz ogrzewanie na gaz lub 230V(wtedy dodatkowo mam nadmuch po całej przyczepie)

38 minut temu, Tomasz Dynarski napisał(a):

Mam przyczepę stacjonarnie na działce i ma tam prąd oraz gaz, nie widzę różnicy no chyba że w kosztach użytkowania w długim okresie.

Oczywiście prąd znacznie bardziej przyjazny w użytkowaniu, ale niestety mam budowlaną taryfę, więc dlatego zacząłem się zastanawiać.

Nad czym tu się zastanawiać?
Odczytujesz dane z tabliczek znamionowych, wyliczasz zużycie, mnożysz przez cenę nośnika i masz wynik opłacalności.
Mam nadzieję, że pomogłem :)

10 godzin temu, Tomasz Dynarski napisał(a):

ale niestety mam budowlaną taryfę

... a złożyłeś oświadczenie ? , jeśli nie to w te pędy do zakładu energetycznego - obsługa klienta i masz do końca roku taniochę na budowlankę , jak przedłużą na przyszły rok to też :):hej:

Zagotuj sobie np litr wody w czajniku elektrycznym i  na gazie, i odpowiedź jest gotowa. Gdy przymierzałem się do solara trzeba było wszystko policzyć. Gotowanie wody na prądzie trwało prawie 10 razy krócej niż na gazie.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)

19 godzin temu, Ventyl napisał(a):

A ja bym dał solary w takim przypadku

Czajnik bezprzewodowy ma średnio moc 2400 W, aby go zasilić z akumulatora konieczna przetwornica o mocy co najmniej 3500 W. Z akumulatora  pobierany będzie prąd (nie licząc strat w przetwornicy)  200 A.

Są dostępne czajniki o mniejszych mocach, ale one też zgłoszą zapotrzebowanie na kilkadziesiąt amperów w takiej konfiguracji.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)