Skocz do zawartości

ogrzewan ie w przycepca


Rafi

Rekomendowane odpowiedzi

wydajne jest napewno ale jak sie spisze w niewiadówce??

nie mam pojecia - a pomysł nie jest chyba zły.

Chciałem kupić używane ale to graniczy z cudem ( oczywiście szukałem na pobliskich autozłomach) a aukcje z allegro z używanymi to tak jakoś wielka niewiadoma....

postanowiłem kupić nowe ale niestety cena do niskich nie należy( ok 3 tys) i troszke musze poczekać bo są ważniejsze wydatki do przyczepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w trabancie do ogrzania wnętrza było wykorzystane ciepło spalin .

Odpowiednia konstrukcja tłumika spełniała to zadanie .

Osobiście w niewiadówce mam zamontowaną TRUMĘ

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=2840&postdays=0&postorder=asc&highlight=truma&start=15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowiłem kupić nowe ale niestety cena do niskich nie należy( ok 3 tys) i troszke musze poczekać bo są ważniejsze wydatki do przyczepy

 

To sobie dołóż drugie tyle i będziesz miał przyczepkę z fabrycznym ogrzewaniem ,a jak kupisz Anglika to będziesz miał Bojler gazowy na wodę , piekarnik gazowy i aku w przyczepie z fabryczną instalacją 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowiłem kupić nowe ale niestety cena do niskich nie należy( ok 3 tys) i troszke musze poczekać bo są ważniejsze wydatki do przyczepy

 

To sobie dołóż drugie tyle i będziesz miał przyczepkę z fabrycznym ogrzewaniem ,a jak kupisz Anglika to będziesz miał Bojler gazowy na wodę , piekarnik gazowy i aku w przyczepie z fabryczną instalacją 12V.

 

właśnie o to chodzi że przyczepki nie chce zmieniać bo mi moja pasuje - rozglądałem sie za inną w tym roku - DMC dla mnie nie ważne bo moge 1910kg jedynie kwota zakupu może ograniczona - chociaż były b.ładne, zadbane , pachnące ale żadna inna nie wytrzyma tyle co moja niewiadówka ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaporozec mial takie fajne małe miałem w 126p ale nie wiem czy jest jeszcze do dostania gdzie kolwiek

Myślałem i ja o takim ogrzewaniu ale zaporożec miał "webasto" na benzyne a ciężarówki w 95% mają na rope a tylko w 5% na gaz , a właśnie takie było by w tym przypatku najlepsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, o adaptacji grzejnika na olej parafinowy, bo miałem kłopot z Trumą.

Teoretycznie można by zrobić coś w rodzaju hermetycznego zamykanego szybą kominka, z dolotem powietrza od podłogi w wylotem spalin przez komin.

Do owego kominka wstawiało by się piecyki na olej, byle wielkość pasowała.

Otwartą kwestią pozostaje zasilanie, tzn. czy bazować na fabrycznym zbiorniku, czy połączyć go szeregowo z dodatkowym, większym na tym samym poziomie ze względów bezpieczeństwa.

Wylot komina mógłby być nie w dachu ale na ścianie bocznej, by nie ryzykować przecieków deszczówki.

Tematu nie badałem zbyt głęboko, np. czy ów piecyk "wkopać" w podłogę, celem zapewnienia chłodzenia zbiornika z olejem?

Zalety to: brak poboru deficytowego prądu, brak smrodu spalin, łatwość zdobycia paliwa i uniezależnienie się, od gazu, praktyczne wyeliminowanie konieczności wymiany butli gazowej w całym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawiałem sie kiedyś nad adaptacją Webasto ale se odpuściłem z paru powodów :

- głośna praca (dmuchawa i pompka)

- potrzebny zbiornik na paliwo i zasilanie, a w przypadku ciężarowych to 24v

- strasznie suche powietze z nadmuchu

Moim zdaniem najlepsza do tego jest Truma na gaz, unikamy wszelakich komplikacji i przeważnie i tak mamy butle z gazem do gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł słaby a jedyny plus to chyba, że komus zbywa lub ma za darmo webasto..

Powody:

-głośna praca samego urzadzenia , do rozruchu potrzeba dużo prądu.

-droższe w urzytkowaniu paliwo 4pln litr a samo urzadzenie nie jest specjalnie ekonomiczne a w porównaniu do gazowejtrumy wręcz bardzo drogie.

-droższe w zakupie truma - 1800pln nowa

padło tam jeszcze stwierdzenie "uniezależnienie sie od gazu" to jakaś mżonka bo wpadasz w kolejną zależność... :niewiem:

-zbiornik z paliwem i odprowadzenie spalin baaaardzo kłopotliwe w wykonaniu

 

Pozdrwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie sami wiecie jakie jest powietrze w przyczepie gdy załączy się dmuchawy , a jakie jest gdy piecyk idzie bez nadmuchu.

Sami odpowiedzmy sobie na to pytanie.

Vebasto jest dobre do podgrzewania wody w układzie , aby w zimie mieć ciepły silnik od zaraz.

Takie do ogrzewania kabiny nie sprawdzą się w przyczepie ,za duża przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, ja się na tym nie znam, ale w busie sprinterze mamy webasto. Nie wiem jakiej mocy, nie wiem co za firma to wstawiała, czy to seryjne czy jakie, ale...

- praca jest praktycznie niesłyszalna - powiedziałbym, że nawet ciszej to działa niż truma.

- przestrzeń w busie jest podobna jak w przyczepie (sprinter na 12 osób, 4 rzędy po 3). Nie ma najmniejszego problemu z ogrzaniem zimą z około -20 stopni do +20.

- zużycia ropki nie znam.

 

Więc wcale to nie jest głupi pomysł.

 

Aaa, i oczywiście działa to na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko jak Vebasto będzie żle wyregulowane ( wtryskiwacz oleju napędowego ) lub żle działało ( spalanie ) a także przy podmuchach wiatru spaliny wchodzą do wewnątrz a wiem to stąd bo jeżdżilem autobusami i bywały takie problemy a także dodatkowa wada Moim zdaniem potrzebny jest prąd aby Vebasto chciało działać ( pompa paliwa + wentylatory wdmuchujące ciepłe powietrze do przyczepy ) aha zapomniałem o najważniejszym tzn. zbiornik na olej napędowy gdzieś trzeba zamontować a to zabiera miejsce w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.