Skocz do zawartości

Pompka obiegowa 12v- pytanie do praktyków


Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, piotrowin napisał(a):

pompka pcha czynnik przez wszystkie rurki (20m na kolektor) - zobacz w DTRce schemat dławień.

Więc tak, nie kam dtr, na stronie producenta też nie ma, jak masz to podeślij. 
 

na moje to nie pcha przez wszystkie rurki, wg Ciebie woda powinna iść tak jak zaznaczone na niebiesko

IMG_4085.thumb.jpeg.e7d1e6580134a9d9fba31aa8a4851f44.jpeg

tylko rurki nie są połączone na dole, w sposób zaznaczony na czerwono

IMG_4160.thumb.png.c15dccd13b72b4f1158e00f7e75a3093.png

 

Wg mnie i tego jak zbudowany jest kolektor woda idzie w sposób zaznaczony zielono. 
 

35 minut temu, piotrowin napisał(a):

gdy tymczasem do takich kolektorów jak Twoje daje się pompki o wydajności min. 4 m3/h?

Nie znalazłem takich info, nie znam się na tym dlatego pytam 

 

35 minut temu, piotrowin napisał(a):

Widzę, że na siłę szukasz uzasadnienia dla zakupu tej konkretnej pompki :)

Przy niczym się nie upieram, po prostu nie podałeś żadnych argumentów dlaczego ta konkretna nie zadziała ani jaka powinna być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, jacekzoo napisał(a):

nie kam dtr

Domyślam się, że "nie kam" oznacza "nie wiem o co chodzi"?

DTR - Dokumentacja Techniczno Ruchowa

39 minut temu, jacekzoo napisał(a):

na stronie producenta też nie ma

Musi być

39 minut temu, jacekzoo napisał(a):

jak masz to podeślij

Nie mam. Przecież pisałem

3 godziny temu, piotrowin napisał(a):

możesz wrzucić link do DTRki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, piotrowin napisał(a):

Domyślam się, że "nie kam" oznacza "nie wiem o co chodzi"?

DTR - Dokumentacja Techniczno Ruchowa

Nie kam oznacza nie mam, dobrze wiesz że literówka. 
 

wiem co to dtr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. To jest kolektor słoneczny z bezpośrednim przepływem czynnika, nie nadaje się do basenu ( chyba że przez wymiennik płytowy i oddzielną grupę pompową).  Z względu na zawartość chloru i soli po prostu się zatka.

Ten typ kolektora montujemy "do góry nogami" względem tradycyjnych tzn. belka jest na dole. Te rurki to nie są tanie chińskie termosy lecz produkowane w zakładach Narva na specjalne zamówienie - każda z nich ma w środku jeszcze jedną rurkę miedzianą o mniejszej średnicy.  Na zdjęciach Jacka jest widoczny rozdzielacz - jest dwupoziomowy, czynnik wpływa do rozdzielacza, z niego do absorbera w rurze ( to co widać przez szkło), a potem nagrzany wraca właśnie mniejszą rurką z powrotem do rozdzielacza ( na inny poziom.

Tak naprawdę samo odpowietrzenie instalacji z takimi kolektorami wymaga stacji napełniającej.

Podsumowując -  Bardzo dobre ( jeżeli chodzi o sprawność) kolektory słoneczne do wykorzystania w gospodarstwie domowym ( grzanie CWU) . Do grzania basenu bezpośrednio się nie  nadają, a z wymiennikiem i armaturą raczej gra nie warta świeczki. Lepiej zainwestować w basenową pompę ciepła np. https://s-mumo.pl/pompa-ciepla-eco-mini-typ-4-2kw-5-16m3-7032423,id5540.html?gad=1&gclid=Cj0KCQjw98ujBhCgARIsAD7QeAjPRi2julEOIOnyX6vaEEqSO28USlEoBLUIjvzgILai5MO71JUAxxMaAuX8EALw_wcB

Widzę że HEWALEX już je wycofał z oferty  i ma tylko płaskie. 

Macie zdjęcie jak to wygląda na dachu - nawet ja tam jestem ;) -  stare dzieje.... , a szkoda bo to super sprawa

87518945_109702203967540_7982634277999214592_o.jpg

Edytowane przez BIGL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.