Skocz do zawartości

Wiązka 13 pin wewnątrz przyczepy -Elektrycy pomocy!


Michoos

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Wracając z majówki, po przejeździe dziurawym odcinkiem drogi, straciłem światła w przyczepie ( kierunki pozycja itp). Okazało się, że wewnątrz przyczepy w miejscu rozdzielacza cześć wiązki idącej z auta rozczepione się. Mam na myśli miejsce gdzie wiązka 13 pon idąca od gniazda auta łączy się i rozgałęzia z instalacją przyczepy. Udało mi się przywróci oświetlenie zewnętrzne i drogowe przyczepy. Wszystkie światła działają jak należy. Jedyny problem to brak zasilania 12v w przyczepie gdy jest podłączona do samochodu ( silnik pracuje) a akumulator odłączony. Domyślam się, ze w takim układzie nie mam zasilania lodówki w podróży. 
Nie wiem tak naprawdę gdzie podłączyć biało-czarny ( 11 pin masa obwodu 10 czyli zasilanie 12v po zapłonie) oraz biało- czerwony (13 pin masa obwodu 9 czyli zasilanie 12v ciagle). Wydaje mi się, że przewód na 13 pinie był zaślepiony i nie podłączony nigdzie. 

0439EE07-32AF-43AD-883F-85ED0AB266E4.jpeg

981751A1-BB9C-48F1-8306-C9C846683735.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Czarek236 napisał(a):

Witaj,rozebrać  wtyczkę połączeniowa rozpisać który kolor do którego pinu wtyczki i tak po woli dojdziesz co i jak..

To co pisze Jacek ma racje.

pozdrawiam.

Wydaje mi się, że ogarnąłem temat. Co do wyglądu. Całość normalnie jest osłonięta plastikową płytką i nie wyglada na jakiś rozpierd….. od haka idzie wiązka 13 pin, przechodzi przez budę do wew. Następnie kierunki, stop cofania, przeciwmgielne są łączone z z grubym przewodem idącym na tył przyczepy. W widocznym rozgałęźniku jest łączony przewód zasilania 12v z instalacją przyczepy, masa i zasilanie obrysówek. Jak w takim razie powinno to wyglądać seryjnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś wymienić ten element połączeniowy na taki ze śrubkami gdzie przykręcasz przewody ,bo te wsuwki niestety potrafią nie kontaktować i się przegrzewać przez co się luzują  , zresztą sam masz przykład ,większe wstrząsy i się porozłączało !!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jackvoyager napisał(a):

Moim zdaniem powinieneś wymienić ten element połączeniowy na taki ze śrubkami gdzie przykręcasz przewody ,bo te wsuwki niestety potrafią nie kontaktować i się przegrzewać przez co się luzują  , zresztą sam masz przykład ,większe wstrząsy i się porozłączało !!! 

Dzięki za konstruktywną poradę. Bez 2 zdań wymiana ma sens. Krokodylki siedzą na słowo honoru. Jakaś podpowiedź jakiego mechanizmu użyć? Musi być opcja zmistkowania ze sobą 4-5 kabli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem zwykłych kostek połączeniowych używanych w elektryce domowej ,są różne rozmiarowo ,polecam te większe średnicą otworów na kabel i dobrze by było zacisnąć na końcówkach kabli takie specjalne tulejki do zaciskania ..

 

 

Tu masz przykład takiej złączki .... tak wyglądało u mnie jak kupiłem przyczepę ..

..image.thumb.jpeg.52334635c022de4c23f51a9bb704bcab.jpeg

 

i obecnie ,centralka elektryczna w mojej przyczepie dla gniazda N7 i S7 

 

.20201028_093809.thumb.jpg.2b09993c1079526c7a29f7e8d3f2ac4b.jpg

To jeszcze stare zdjęcie bez tych tulejek ale mam pozaciskane na wszystkich końcówkach kabli .

 

Edytowane przez jackvoyager (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jackvoyager napisał(a):

Jak mi brakuje miejsca to robię "mostek "

Dopiero teraz dopatrzyłem się, że tez masz po 3 przewody na jednym zacisku. Wystarczy kupić większe złączki. Istniejące Krokodylki nawiercę aby śruba z kostki dobrze trzymała i wio. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Minus taki, ze tymi kostkami połączę max 2 przewody razem a potrzebuję miejscami 4 w jeden obwód. Myśle nad czymś takim ale porządku nie wprowadzi. 
3E6BF796-238A-46FA-9F70-C727C85350C5.thumb.jpeg.1595f91a9daf4b82a95ab4c94e65478d.jpeg
To jest do drutu. Kup wago do linek, np 221 i będzie ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na to:

https://zumarine.com/pl/p/Terminal-listwa-zaciskowa-x-10-20-A/1763

do tego końcówki oczkowe (trzeba kupić najtańszą zaciskarkę albo rzeźbić)

Jest porządek, nic się nie poluzuje, nie odpadnie

 

U siebie coś takiego robiłem, tylko że busbary na 200A

A tutaj inna propozycja:

https://www.futurefarm24.pl/10020-listwa-zaciskowa-do-puszki-5-x-4.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Zaciskarka leży na półce więc w końcu się przyda. Bus bar w tym wypadku używasz np do zebrania kilku przewodów tego samego rodzaju ( np masa) do jednego miejsca? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.