Skocz do zawartości

Lodówka RML 8550


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy i mam pytanie bo kupiłem przyczepę Tabbert Bellini 2012 ale nie mogę uruchomić lodówki RLM 8550 . Czy kiedykolwiek działała to nie wiem - jest taka szansa bo większość sprzętów jest w dobrym stanie. Nie działa na 230V oraz na gazie, podłączenia do auta nie mogę sprawdzić.  W samej przyczepie oświetlenie działa, kontakty i ogrzewanie też ( nie działa podgrzewacz elektryczny do ciepłej wody - może powiązane.) . Dzisiaj zauważyłem że kable  1 i 2 na zdjęciu były porozłączane. Po podłączeniu kabli lodówka nadal nie zaskoczyła. W przyczepie wszystko wyglądało ok ale po jakiejś chwili wyskoczył mi główny bezpiecznik  w garażu.

Mam 2-pytania i głównie chodzi mi o podłączenie lodówki do 230V:

1) Czy podłączenia ze zdjęcia wyglądają poprawnie, może czegoś brakuje ?

2) Czy ktoś ma schemat elektryczny do Tabberta najlepiej Bellini ale to chyba obojętne tylko że dla roczników od 2010 pewnie gdzieś do 2015.

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi lub jakieś sugestie.

 

 

2023-05-14_22h21_23.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już masz otwartą kratkę i widzisz co jest z kabelkami - to ja zacząłbym od ściągnięcia instrukcji do tego modelu lodówki i przejrzenia sekcji podłączenie i schemat elektryczny. Po czym wniosłeś - że na 220V i na gazie nie działa??

 

Druga sprawa - to skoro kable były odłączone, a po podłączeniu bezpiecznik wyleciał - to sam sobie odpowiedz na pytanie co jest nie tak. Albo lodówka ma wywaloną grzałkę, albo źle podłączyłeś.

Edytowane przez Wąski P (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że podłączyłeś 230V do grzałki 12V - bardzo źle. Prawdopodobnie ktoś miał tam wpięty zasilacz 230V/12V i go zdemontował przed sprzedażą. Mógł mieć nie sprawną grzałkę 230V więc używał tej 12V korzystając zasilania sieciowego. 

Inna opcja jest taka, że mógł mieć przebicie na obudowę lodówki czy gdzieś na przyczepę (rama, wszystko jest zwykle uziemione), przy braku bezpiecznika różnicowego dotknięcie np. dyszla nogą stojąc na ziemi powodowało "kopanie". 

Zrób więcej zdjęć połączeń tego czarnego przekaźnika. Rozłącz 1 i 2, podłącz przyczepę przedłużaczem, sprawdź miernikiem czy dochodzi tam zasilanie - biała puszka. 

Przewód zasilający grzałkę na 230V powinien być zakończony specjalną wtyczką systemową (bezpieczną) nie taką jak ta po lewej - ta jest do instalacji 12V. 

Prawdopodobnie, kable zasilania 12V to te 2 brązowe w szarej rurce izolacyjnej. 

image.png.29cdc2ee47c30a28b396b2eb5256e468.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2023 o 15:33, Ventyl napisał(a):

Przekaźnik jest w tych lodówkach połączony z pokrętłem wyboru źródła zasilania tak aby nie pracowały 2 na raz.

???   Jak jest pokrętło wyboru to nie mogą pracować 2 zasilania - albo 230V, albo 12V, albo gaz. Przekaźnik był tu dołożony, ktoś też z jakiegoś powodu porozłączał lodówkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Altus napisał(a):

???   Jak jest pokrętło wyboru to nie mogą pracować 2 zasilania - albo 230V, albo 12V, albo gaz. Przekaźnik był tu dołożony, ktoś też z jakiegoś powodu porozłączał lodówkę. 

U mnie też jest ten przekaźnik i nie wygląda na dokładany i tak jak pisze idzie do niego kabel z pokrętła wyboru źródła zasilania.

 

Bardzo fajny zapis jest w instrukcji co do grubości kabli

 

image.png.3ee3b3640ad2662edb742c57e340b223.png

 

@Altus jest i przekaźnik na schemacie ;) 

image.png.6b9d57a213de5cc6d7432360da42663b.png

 

Edytowane przez Ventyl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ventyl napisał(a):

 

@Altus jest i przekaźnik na schemacie ;) 

image.png.6b9d57a213de5cc6d7432360da42663b.png

To jest zawór gazowy na górze lodówki GASVALVE V85:image.png.9bdbf0d859a51fafdb95fff49b6a1697.png

 

Nadal nie wiem po co jest ten czarny przekaźnik, u mnie nie ma :( Może przełącza 12V aku holownika/przyczepy.

 

Edytowane przez Altus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, przyjechał elektryk popatrzył , poprzenosił rożne kable i jest coś nowego. Ten przekaźnik wychodzi na to że jest do przełączania pomiędzy 12/230 i gaz. Teraz jak są kable poprawnie to słychać kiedy przełącznik się 'załączą'. Niestety lodówka nadal nie chłodzi. Była włączona dzisiaj przez 4 godziny i w tym czasie ten element w kwadracie dość mocno się nagrzał. Później też ta czarna rurka byłe lekko ciepła tak właśnie do (1). Niestety w środku brak zmiany. Lodówką ruszałem na boki  ( bo gdzieś przeczytałem że jak długo stoi to warto). Czy ktoś wie co to jest co się nagrzewa ? Czy jest jeszcze coś co można zrobić/sprawdzić żeby reaktywować lodówkę czy pogodzić się i kupić nową.

2023-05-28_20h27_31_lodowka_tyl.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem że to przekaźnik od przełączania źródeł zasilania.

Tam gdzie masz kwadrat są zamocowane grzałki na 12V, 230V i komin do palnika i to ma być ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.