Skocz do zawartości

Lodówka nie chłodzi.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakupiłem zimą przyczepę kempingową ,burstner club, i nie było okazji sprawdzić lodówki a poprzedni właściciel twierdzi że działała i była sprawna, nawet mu wierzę 😉.

Teraz zrobiło się cieplej i niestety  piwko włożone do lodówki w ciepły dzień wyjąłem ciepłe.

Lodówka oczywiście włączona włącznikiem na 220 v jest jeszcze drugi ten na 12 v. Niestety w lodówce taka sama temperatura jak i na zewnątrz. 

Może nie umiem jej poprawnie włączyć ale nic innego tutaj nie widzę. Jest pokrętło regulacji temperatury, które jest ustawione mniej więcej po środku. 

Być może jest jakaś pierdoła którą przeoczyłem i którą wystarczy pstryknąć i lodówka zadziała. Na gazie nie próbowałem odpalać. 

Sezon się zbliża i zależy mi na tym żeby była sprawna z wiadomych powodów. 

Jeśli awaria to czy w ogóle możliwa i opłacalna jest naprawa, czy raczej rozglądać się za jakąś małą lodówką z Media expert i ją wmontować.. 

Chyba będę musiał ją wymontować, rozebrać całą gazówkę i szafkę, czy jest inna możliwość zajrzenia i posprawdzania czegokolwiek bez rozbierania? 

IMG_20230506_233248.jpg

IMG_20230506_233241.jpg

• Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jak długo wcześniej włączyłeś lodówkę?
Ja moja muszę włączyć na 220v jakie 12 godzin wcześniej żeby zaczęła chłodzić.

Po czym wrzucam zawartość, podpinam hak, przełączam na 12V i dopiero jadę w trasę.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Elektrobloku? Miernikiem.. czyli należałoby sprawdzić, czy prąd w ogóle do niej dochodzi? Pomimo włączenia? 

Nie wiem jak dobrać się do tyłu lodówki,  tam gdzie jest pewnie cały agregat. 

Przeszukałem szafkę i nie znalazłem nigdzie żadnych bezpieczników. 

A może ktoś tutaj obecnych ma doświadczenie, jak tą lodówkę wymontować, bo nawet żeby sprawdzić czy napięcie dochodzi musiałbym dojść się do agregatu mieć a nie jest on na wierzchu. Nad lodówką jest gazówka, nie wiem od czego zacząć rozbebeszanie i czy w ogóle jest ono konieczne żeby sprawdzić czy napięcie dochodzi do silnika. 

Kilka fotek aby był lepszy pogląd na temat;

IMG_20230508_162841.jpg

IMG_20230508_162817.jpg

IMG_20230508_162738.jpg

Jednym ze wskaźników działania jest delikatne, ale wyraźnie wyczuwalne ciepło w rejonie kratki wentylacyjnej na zewnątrz. Taka lodówka, by chłodzić w srodku, musi "grzać" na zewnątrz. Da się to czasem wyczuć także w środku, nad lodówką. Jeżeli nie ma żadnego "ciepełka", to albo grzałka jest uszkodzona, albo nie ma zasilania. Jeżeli jednak grzeje, ale w środku temperatura nie zmienia się, to albo utraciła szczelność i uciekł "amoniak", albo gaz jest, tylko zapchały sie rurki. Wtedy należy lodówkę kilkakrotnie obrócić we wszystkich kierunkach, potrząsnąć i próbować włączyć. Czasem pomagał ostrożny przejazd po nierównościach, ale to trochę "e litylbithardkor". Może na razie spróbuj jednak odpalić na gazie - jak zadziała, to będziemy wiedzieć, że to wina "prądu:...

Ja piszę temat o problemie z lodówka kilka tematów niżej warto przeczytać bo pomogło, "fikołki" , nowa pasta termoprzewodzaca, oraz moja była modelem beż zamrażalnika a różnica była taka ze w miejscu zamrażalnika ktoś zaślepił plastikiem zdemontowalem go dałem radiator z kontownika i też chłodzi w tym miejscu, teraz załatwiłem nowy radiator z rozbiórki elektrośmieci i jego będę montował tylko czekam na paste, przed " remontem 12° - 8° teraz po " remoncie " 6° - 4° 

W dniu 7.05.2023 o 07:46, Widmo80 napisał(a):

Elektrobloku? Miernikiem.. czyli należałoby sprawdzić, czy prąd w ogóle do niej dochodzi? Pomimo włączenia? 

Nie wiem jak dobrać się do tyłu lodówki,  tam gdzie jest pewnie cały agregat. 

Przeszukałem szafkę i nie znalazłem nigdzie żadnych bezpieczników. 

Tu masz materiał do poczytania 

W treści znajdziesz telefon do @cool camper proponuję skorzystać.

Najważniejsze co możesz zrobić w tej nowej dla Ciebie a używanej przyczepie na początek - umyć ją.

Zabierzesz się za porządki to odkryjesz wiele ukrytych śrubek, schowków etc.

Poznasz ją. Jeśli się okaże, że trzeba podjechać do „serwisu” to przynajmniej nikt się nie przyklei.

A znajomość tego co się użytkuje jest ważna  :) 

• 5 tygodni później...

Dzisiaj, po przerwie z braku czasu, zabrałem się za naprawę lodówki. 

wymontowanie zajęło dobre 2 godziny, zdjęcie zlewu, blatu gazówki itd. 

Co się okazuje;  

Napięcie dociera do głównego( nie wiem co to, to opatulone wełną mineralną) Miernik i grzałka na 230 brak przejścia, czyli spalona, na 12V ok, podpiąłem prostownik do niej na krótko i po 4 godzinach mam -10 w zamrażarce i +5 w lodówce , przy 25 na zewnątrz :) . Czyli lodówka sama w sobie sprawna. 

Na gazie tez nie działała i dzisiaj się za to wezmę i może naprawię. 

Pytanie-  jaka grzałka i skąd do mojej lodówki? Ta na 230V. Wiem że jest rozmaitość tych lodówek, ale 400 zł trochę mnie mierzi dać.. Zwłaszcza że w media expert, nowa mała lodówka, która by tu pasowała 520 zł (...)

Może ktos ma wiedzę gdzie nabyć taką grzałkę do lodówki na 230V w normalnych pieniądzach. 

Wg tabliczki ma ona 110W.

Jest jeszcze inna opcja, kupić transformator na 12V i z niego zasilać lodówkę z 12V które jak się okazało działa( po 12 godź , w zamrażarce -20  a w lodówce -1 :). 

Może ktoś ma wiedzę w temacie. 

https://photos.app.goo.gl/44NNzimj437VPXMc9

Rozbierać tego ustrojstwa, gdzie siedzi grzałka, też nie bardzo chcę , bo obawiam się że lodówka w moich nerwowych rękach, może tego nie przeżyć

;) 

Edytowane przez Widmo80 (wyświetl historię edycji)

1 godzinę temu, Widmo80 napisał(a):

Jest jeszcze inna opcja, kupić transformator na 12V i z niego zasilać lodówkę z 12V które jak się okazało działa( po 12 godź , w zamrażarce -20  a w lodówce -1 :). 

- 20° w zamrażarce i - 1° w lodówce to już moim zdaniem masakra

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Pewnie pusta lodówka i stojąca "wolno" (nie zabudowana)

Na 12V najczęściej jest brak regulacji temperatury...

Tak było.. 

Dobra , konkrety. 

Lodówka na 12v chodzi wydajnie- wypuszczę przewody bezpośrednio w szafce, pod spodem by  w razie czego móc podpiąć aku, prostownik czy cokolwiek co daje 12V i ma  co najmniej 110 W mocy. I działać to będzie z pominięciem całej, nie do końca zrozumiałej dla mnie, instalacji w przyczepie. Piwo ma być zimne i o to chodzi :) 

Co do pracy na gazie.. Nie byłem dziś na procesji i postanowiłem to rozebrać , bo i tak do stracenia wiele nie było. 

Fakt , jest troche rozbierania , zabawy , ale dotarłem do kluczowego jak się okazało miejsca, dla niedziałania  na gazie. 

W palniku, tam gdzie dysza i iskra skacze, zamieszkała sobie duża mucha.  Jej truchło powodowało pewnie nieprzeskakiwanie iskry tam gdzie powinna a ze się nie skremowała to tylko potwierdza takie przypuszczenie- logiczne od kąd zamieszkała gaz się już nie odpalał. 

Odpaliłem poczysciłem, podpiąłem na krótko( behape pełna gębą :) ) Pali sie - dam jej z 2 godziny jaki będzie skutek z chłodzeniem . 

To dla potomnych , może komuś się przyda. 

https://photos.app.goo.gl/wzzMWDWSn1kak6Rm8

BTW stare sprzęty , ale jak widać naprawialne  i proste :)

Może i grzałke na 230 V się uda kupić .

Edytowane przez Widmo80 (wyświetl historię edycji)