Skocz do zawartości

Co grozi za holowanie bez kat "E"


rysiu200

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kłopocik.

Na wstepie sie pochwale: we środe zdałem na "E" do "B" :hop1: Jako jedyny z 4 osobowej grupy :biwak:

 

Kłopocik polega na tym, ze mam na oku cycepe, ktora bym chcial ewentualnie kupić i przeciagnać ( W Polsce), ale jeszcze nie odebralem nowego prawka, bo to trwa min 2 tygodnie, a ja nie chce czekac, bo potem człowiek wyjezdza i sprawa sie odwlecze na minimum miesiac.

Mam ten kwit z WORD-u, ze zdalem egzamin, ale w koncu to nie prawko i nie daje uprawnien. Tak wiec podczas ewentualnej kontroli moga byc kłopoty, jesli sie bedzie chciał policjant przyczepic.

I teraz pytanie: Co może mi grozić? Tylko mandat i punkty, czy tez np. odholowanie cycepy.

Doradzcie, bo ja jestem gotow zarydzykować..., ale .... no właśnie... ale.. Jeśli odholowanie, to ile to może kosztować?

 

Pozdr,

Rysiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

przepisy sie co chwila zmieniaja i ciezko za nimi nadazyc ale wydaje mi sie ze beda kazali poszukac kogos kto ma uprawnienia a jak nie bedzie to moga odcholowac na najblizszy parking

 

tak mi sie wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja juz przyczepkę kupiłem - mam 150 kilo więcej , prawko dopiero robię a przyczepkę chce w środe przyciągnąć ( 350 kilometrów ) - jest CB może się uda

jak często powtarzam " jest ryzyko jest zabawa " jak coś to na litość , na brak znajomości prawa może się uda :D

atak na marginesie to myslałem ze ten egzamin to pikuś ...... a tu słyszqę ze 25% zdało :biwak::hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewny jestem tego,że dostaniesz w razie kontroli 200pln mandatu za prowadzenie pojazdu bądź zespołu pojazdów bez odpowiednich uprawnień i na pewno nie pojedziesz dalej z przyczepką ale raczej odholować Ci nie powinni jeżeli ma ważne badania i OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atak na marginesie to myslałem ze ten egzamin to pikuś ...... a tu słyszqę ze 25% zdało :biwak::hop1:

 

Też przymierzam się do E jak "Luksusowa budka" więc Rysiu200 jak byś mógł zdać krótką relacje z egzaminu, czemu reszta nie zdała? Co było trudnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to prowadzenie pojazdu, bez posiadania odpowiednich uprawnień.

Uprawnienia obowiązują, od dnia formalnego odbioru dokumentu z Wydziału Komunikacji.

Pojazd może zostać odholowany na parking na koszt właściciela i sprawa zostanie skierowana do Sądu Grodzkiego z wnioskiem o ukaranie.

Ale nie to jest najgorsze, w przypadku (czego oczywiście nie życzę i odpukuję w niemalowane), ewentualnej kolizji lub wypadku przeczytajcie sobie orzeczenie Sądu, co prawda dotyczące polisy z AC, ale z OC myślę, że mogło by być podobnie:

 

KIEROWCA BEZ UPRAWNIEŃ - UMOWA UBEZPIECZENIA AC

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 listopada 1998r. (sygn. akt CKN 475/98)

 

Stan faktyczny:

Właściciel pojazdu zawarł umowę ubezpieczenie AC na swój pojazd. W okresie trwania umowy ubezpieczenia autocasco spowodował wypadek. W chwili wypadku pojazd ciągnął przyczepę - lawetę o dopuszczalnej masie całkowitej do 2000 kg. Towarzystwo Ubezpieczeń odmówiło jednak wypłaty odszkodowania powołując się na to, że w chwili wypadku właściciel - kierowca nie miał odpowiedniego prawa jazdy tj. takiego, które by go uprawniało do kierowania zestawem pojazdów (pojazd + przyczepa). Biegły uznał, że przyczyną wypadku nie był błąd kierowcy a zerwanie się wahacza w samochodzie. Jednym słowem, wypadek nastąpiłby niezależnie od tego, jakiego typu prawo jazdy posiadał kierowca.

 

Sąd Najwyższy zważył co następuje:

Ubezpieczeniem Autocasco nie są objęte szkody powstałe podczas prowadzenia pojazdu przez kierowcę nie mającego wymaganych uprawnień i to bez względu na to, czy brak tych uprawnień miał wpływ na powstanie szkody.

 

Komentarz brokera:

Warto jeszcze wiedzieć, że SN wydając wyrok powołał się na treść OWU Autocasco ubezpieczyciela, w których był zapis mówiący o tym, że Towarzystwo nie odpowiada za szkody powstałe w trakcie prowadzenia pojazdu bez należytych uprawnień. Proszę zwrócić uwagę, że niewątpliwie inny byłby wyrok gdyby w warunkach ubezpieczenia był zapis np. tej treści "Towarzystwo nie odpowiada za szkody spowodowane przez kierowcę nie mającego odpowiednich uprawnień". Jednym słowem, aby się dobrze ubezpieczyć, należy najpierw uważnie poczytać OWU, a najlepiej skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego, który zrobi to za Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na moje prawko i kalendarz w komputerze .... to data uzyskania uprawnień jest datą zdania egzaminu a nie datą odbioru prawka. Zresztą jak ostatnio wymieniałem prawko to trwało to 4dni robocze (szczecin) .

Gdyby to się potwierdziło (sprawdź w wydziale komunikacji) to nic Ci nie grozi .... nie masz po prostu przy sobie prawka. Zapytaj też kiedy wpisują do systemu komputerowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przymierzam się do E jak "Luksusowa budka" więc Rysiu200 jak byś mógł zdać krótką relacje z egzaminu, czemu reszta nie zdała? Co było trudnego?

Jak ja zdawałem (byłem 3-ci w kolejce i pierwszy który zdał) to dwóch moich poprzedników ewidentnie dało :biwak:

pierwszy: najpierw źle wjechał tyłem do garażu (przejechał linię) a przy drugim podejściu nie zauważył że wyłączył mu się kierunek.

drugi: kompletnie nie umiał cofnąć po łuku z cycepką i nie zmieścił się w czasie.

 

Moim zdaniem plac to "pikuś" większe prawdopodobieństwo umoczenia egzaminu jest w mieście bo wtedy jest sporo sytuacji dyskusyjnych typu "wymusił czy nie wymusił" a jak nie ma się czego czepić to zawsze może Cię oblać za "niską dynamikę jazdy" .

Sporo zależy od nastawienia egzaminatora no i trzeba mieć jakieś pojęcie o manewrowaniu zestawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na moje prawko i kalendarz w komputerze .... to data uzyskania uprawnień jest datą zdania egzaminu a nie datą odbioru prawka.

 

Funkcjonariusze ruchu drogowego posiadają w radiowozach terminale przewoźne, w których to, w kilka sekund są w stanie sprawdzić posiadane przez kierującego uprawnienia (CEPiK - centralna ewidencja pojazdów i kierowców).

Jak pewnie możesz się domyślić, adnotacji o Twoim zdanym egzaminie tam nie znajdą.

Prawo jazdy, wydawane jest w drodze postępowania administracyjnego, czyli zdanie egzaminu NIE oznacza posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu.

A dopiero, wydane przez Kierownika danego Wydziału Komunikacji prawo jazdy, jest dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów wg. posiadanej kategorii.

 

W związku z czym, to co napisałeś:

Gdyby to się potwierdziło (sprawdź w wydziale komunikacji) to nic Ci nie grozi .... nie masz po prostu przy sobie prawka.
mogłeś zastosować w czasach radiowozów Nysek, a nie teraz.

Spróbuj, a po odbiór swojej przyczepy zgłosisz się z opłaconymi "kwitami" za holowanie i postój przyczepy na strzeżonym parkingu Policyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo jazdy, wydawane jest w drodze postępowania administracyjnego, czyli zdanie egzaminu NIE oznacza posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Aaaaaaaaa jeżeli tak to masz rację. Ale to ciekawa że w kalendarzu pod data którą mam na prawku jako datę uzyskania uprawnień mam wpis o egzaminie. Muszę sprawdzić kiedy dokładnie zdawałem.

 

Funkcjonariusze ruchu drogowego posiadają w radiowozach terminale przewoźne, w których to, w kilka sekund są w stanie sprawdzić posiadane przez kierującego uprawnienia.

A tu się mylisz ......... bo owszem mają ale tylko w większych miastach i/lub czasami w ich okolicy. W 90% przypadków "w trasie" nie maja żadnych terminali zazwyczaj drą się przez radio i często nie mogą się dogadać. (wiele razy tak miałem jak mnie sprawdzali)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 90% przypadków "w trasie" nie maja żadnych terminali zazwyczaj drą się przez radio i często nie mogą się dogadać.

Tu teraz muszę przyznać Tobie rację.

Technika wchodzi, ale jeszcze nie wszędzie dotarła.

Pisząc to co napisałem, skupiłem się na wyposażeniu w Warszawie, w terenie bywa gorzej, ale nie można być tego pewnym na 100% - można się naciąć.

Nie mam zamiaru się tutaj spierać, ani udowadniać kto ma rację, bo to nie ma sensu, chodzi mi bardziej o to, że czasem może lepiej poczekać te 4 dni i pojechać na legalu, niż ryzykować narobienie sobie sporych kłopotów.

Pomijając już nawet kwestie policji, ale w razie jakiegoś nieszczęścia (czego podkreślam, NIE życzę), kłopotów z ubezpieczycielami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macieku napisał/a:

W 90% przypadków "w trasie" nie maja żadnych terminali zazwyczaj drą się przez radio i często nie mogą się dogadać.

 

Tu teraz muszę przyznać Tobie rację.

Technika wchodzi, ale jeszcze nie wszędzie dotarła.

Pisząc to co napisałem, skupiłem się na wyposażeniu w Warszawie, w terenie bywa gorzej, ale nie można być tego pewnym na 100% - można się naciąć.

Nie mam zamiaru się tutaj spierać, ani udowadniać kto ma rację, bo to nie ma sensu, chodzi mi bardziej o to, że czasem może lepiej poczekać te 4 dni i pojechać na legalu, niż ryzykować narobienie sobie sporych kłopotów.

Pomijając już nawet kwestie policji, ale w razie jakiegoś nieszczęścia (czego podkreślam, NIE życzę), kłopotów z ubezpieczycielami.

 

W zasadzie co do istoty się zgadzamy w 100% :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj' date=' a po odbiór swojej przyczepy zgłosisz się z opłaconymi "kwitami" za holowanie i postój przyczepy na strzeżonym parkingu Policyjnym.[/quote']

Jedyne co grozi to odpięcie przyczepy i zakaz dalszej jazdy z nią..

mandat w max kwocie 500 pln i nie prawda , że mogą odholować przyczepę na parking.Bo jeśli ma OC - nie mogą odholować-> poza tym Policjant także człowiek.....:hop1:

Co do wypadku ..to jedyne co mnie mogło by zastanawiać czy jechać:D bez prawka :) ale w przypadku kolegi to bym się w ogóle nie zastanawiał :biwak: .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.