Skocz do zawartości

Czy używacie w środowisku kamperowym mikrokomputerów typu Raspberry PI lub Arduino

Bossman

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekaw jak jest w waszych środowiskach, czy używacie tych płytek ?.

U mnie w kamperze będę budował dość zaawansowany system oparty właśnie o te mikrokontrolery, komputery.
Będę się starał rozwijać ten temat i będę informował o postępach, dzięki temu mam nadzieję że ktoś znajdzie coś dla siebie.

Edytowane przez Bossman (wyświetl historię edycji)

• Bossman zmienił(a) tytuł na Czy używacie w środowisku kamperowym mikrokomputerów typu Raspberry PI lub Arduino
W dniu 27.04.2023 o 00:33, Bossman napisał(a):

Jestem ciekaw jak jest w waszych środowiskach, czy używacie tych płytek ?.

U mnie w kamperze będę budował dość zaawansowany system oparty właśnie o te mikrokontrolery, komputery.
Będę się starał rozwijać ten temat i będę informował o postępach, dzięki temu mam nadzieję że ktoś znajdzie coś dla siebie.

Arduino znane ale w tym przypadku nie widziałem sensu do zastosowania.

Ale zastosowałem gotowy sterownik Blebox 

https://allegro.pl/oferta/wlacznik-1kanalowy-switchboxdc-12-24v-wifi-blebox-10479250581

IMG_0437.jpeg.7ec11002574b7bb1cf7b69c6cc226c9c.jpeg

Steruje zaworem spustowym do wody. Oczywiście jest podpięty pod WiFi :) 

Arduino ma duży potencjał ale ja uważam, że proste (implementowane gotowce) sprawdzają się lepiej w terenie.

Zwróć uwagę chociażby na to jak zostało zabezpieczone to urządzenie. Zalane bez możliwości ingerencji. Wystarczy na linkach pozakładać tulejki i już to instalacyjnie jest bezpieczne.

Moją instalację robiłem prawie 1 miesiąc … a jak wspomniałem korzystałem z gotowców :) 

Oczywiście chętnie zobaczę jak Ci to idzie i do czego dojdziesz 

Daj na początek podobny schemat ideowy do Twojej elektryki byśmy wiedzieli jakie są Twoje pomysły.

Pamiętaj o bilansie prądowym ale całości sterowania 

Edytowane przez coxWlkp (wyświetl historię edycji)

W dniu 27.04.2023 o 00:33, Bossman napisał(a):

A jeśli to nie tajemnica (na tym etapie) to co w planach masz zamiar monitorować czy sterować z ich użyciem?

Z gotowców polecam niedrogie rozwiązania z ekosystemów Tuya lub Sonoff. Nie wiem czy przy takich cenach jest sens się bawić w samodzielny development, chyba że jako hobby. Ciekawy sterownik 4-ro kanałowy zasilany z 12V, z Wifi, lokalnymi przyciskami i możliwością dodania pilota:

https://allegro.pl/oferta/tuya-4ch-przekaznik-beznapieciowy-4-kanaly-wifi-13623675112

Ja steruję tym 4 strefy ogrzewania podłogowego zasilanego z 48V. Działa bardzo dobrze.

9 minut temu, Łuki napisał(a):

Z gotowców polecam niedrogie rozwiązania z ekosystemów Tuya lub Sonoff. Nie wiem czy przy takich cenach jest sens się bawić w samodzielny development, chyba że jako hobby. Ciekawy sterownik 4-ro kanałowy zasilany z 12V, z Wifi, lokalnymi przyciskami i możliwością dodania pilota:

https://allegro.pl/oferta/tuya-4ch-przekaznik-beznapieciowy-4-kanaly-wifi-13623675112

Ja steruję tym 4 strefy ogrzewania podłogowego zasilanego z 48V. Działa bardzo dobrze.

Bardzo fajny ten sterownik. I faktycznie cena powala :) a jak z stabilnością u Ciebie? Nie zrywa połączenia z routerem ? 

12 godzin temu, coxWlkp napisał(a):

Bardzo fajny ten sterownik. I faktycznie cena powala :) a jak z stabilnością u Ciebie? Nie zrywa połączenia z routerem ? 

Nie zaobserwowałem żadnych problemów. Robię wszystko, co się da, na systemie Tuya ponieważ ma zarówno rozwiązania "kamperowe" zasilane z 12V lub bateryjnie, jak też typowe domowe na 230V. Do wszystkiego jest jedna aplikacja, co dla mnie jest dużą zaletą. A największa zaleta to chyba cena.

Te Bleboxy potrafią zrywać połączenie… i niestety ich obsługa z aplikacji potrafi być upier… Piękniejsza połowa przekazała pełną obsługę pickampera mi wiec bezproblemowo sobie radzę … ale w domu była by to porażka PL :(. Muszę się pobawić Tuya.  

Oczywiście zastosowałem bo miałem :) a jak widziałeś cena jest wyższa …