Jump to content

gniazdo prądu zmiennego 230V

Ptr71
 Share

Recommended Posts

Włalnie przyjechała moja pierwsza (używana Chiara 445, prod. 1996 r.) przyczepa z Holandii. Jest w bardzo dobrym stanie, wszystkie drobiazgi (pstryczki, zawiasy, plastiki) czyste i w nienagannym stanie, sucha, w środku dobrze pachnie... Zmieniłem już reduktor gazu i wstawiłem nową plastikową butlę. Instalacja gazowa - grzejnik, lodówka, kuchenka - już jest na chodzie.

1. Czy powinienem pojechać do jakiegoś serwisu, by dodatkowo sprawdzić instalację gazową? Jeżeli tak, czy mogę prosić o polecenie serwisu w okolicy Trójmiasta?

Mam też pytanie co do gniazda prądu zmiennego zainstalowanego w burcie przyczepy - załączam link: http://picasaweb.google.pl/piotr.urbanik/GniazdoPrzyczepaKempingowa?authkey=Gv1sRgCMbA7Ya5n7ONugE&feat=directlink. Razem z przyczepą nie "przyszedł" przewód zasilania pradem zmiennym 220V...

2. Czy ten standard (trzy bolce: dwa małe, jeden duży) nadal jest aktualny/stosowany w Polsce? Chciałbym mieć możliwość przyłączania przyczepy do prądu zmiennego 220V. Co powinenem zrobić? Gdzie mogę dostać taką wtyczkę? A może zmienić gniazdo na nowoczesne... Poproszę o rady.

Oczywiście przyczepa ma wbudowany pod siedziskami prostownik/transformator, który - jak rozumiem - zmienia 220V na 12V do zasilania instalacji przyczepy i ładuje akumulator, który też powinienem dokupić.

3. Czy mogę prosić o rekomendacje dotyczące akumulatora i miejsca jego zamocowania (w przedniej komorze, tam gdzie butle, czy wewnątrz pod siedziskami...)

Razem z przyczepą nie "przyszedł" przewód zasilania pradem zmiennym 220V

Po pierwsze witaj na forum.

Wtyczka, o którą pytasz jest to standardowy wtyk tzw. CEE dostępny w każdym sklepie z akcesoriami do karawaningu lub np. na allegro.

Ot, choćby tutaj:

http://allegro.pl/listing/search.php?string=cee&from_showcat=1&category=18567&description=1

Jest to standard, stosowany w większości zagranicznych przyczep.

W każdym bądź razie, żadne wynaturzenie.

A może zmienić gniazdo na nowoczesne...

Powiem szczerze, ja z nowocześniejszym standardem się nie spotkałem, ale może coś przeoczyłem.

i ładuje akumulator, który też powinienem dokupić.

No tu, to już bym nie przesadzał z tym ładowaniem akumulatora.

Najprawdopodobniej, to co posiadasz jest to zwykły zasilacz, przetwarzający 230V na 12V celem działania urządzeń w budce.

Ale nie jest to prostownik, taki jakim ładuje się akumulator samochodowy.

Dziękuję za powitanie i dziękuję za info. To dobra wiadomość :-)

Jakie standardy występują na polskich polach kempingowych - oczywiście chodzi mi o drugi koniec kabla... Czy na "słupkach z prądem" stosowane jest też CEE17, czy zwykłe "domowe" gniazda? Czy praktyką jest wożenie ze sobą przejściówek?

(Mam jedynie doświadczenia z podłączania łódki do prądu w polskich portach... bywa bardzo różnie.)

Ptr

...tak to raczej jest zasilacz. Jestem nowy, stąd takie "wynalazki"... Ptr

czy zwykłe "domowe" gniazda?

zwykłe jak najzwyklejsze wtyczki standardowo-domowe.

Tylko, dobrze jest mieć parę metrów kabla (najbezpieczniej ze 40-50m)

Jestem nowy, stąd takie "wynalazki"... Ptr

Pytaj, od tego jest to forum.

Dam Ci tylko jedną radę, zanim Cię tu ochrzanią, przywitaj się w dziale powitania.

Ptr71, Twoje doświadczenie z portów jest właściwe dla karawaningu - tu też różnie bywa z przyłączami. Nowe campingi, na które przyjeżdżają turyści zagraniczni zwykle mają gniazda obu typów. Na starszych campingach królują "domowe" gniazdka. Za granicą w zasadzie tylko standard CEE.

Dziękuje za podpowiedzi.

Już podłączyłem "domek" do prądu i gazu!

Ptr