Skocz do zawartości

Kupiłem 60-cio letnią przyczepę


seba222

Rekomendowane odpowiedzi

Po cichu i bez rozgłosu kupiliśmy nową przyczepę. 60-cio letnią. Rocznicową z okazji 60-cio lecia firmy Knaus :)

Knaus Sudewind 500 QDK w wydaniu 60 YEARS :) Rocznik 2021. Przywiozłem ja do domu końcem lutego.

 

https://i.ibb.co/NpkQZJq/IMG-20230224-155601.jpg

 

A na następny dzień pożegnałem swojego poprzedniego Knausa :)

 

https://ibb.co/p2fgs4N

 

Wczoraj natomiast wróciliśmy z pierwszego nią wyjazdu. Jest więcej niż dobrze, ale .... tylko o tym może później :P

Edytowane przez seba222 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, seba222 napisał(a):

Po cichu i bez rozgłosu kupiliśmy nową przyczepę. 60-cio letnią. Rocznicową z okazji 60-cio lecia firmy Knaus :)

Knaus Sudewind 500 QDK w wydaniu 60 YEARS :) Rocznik 2021. Przywiozłem ja do domu końcem lutego.

Buda jak moja, rok też się zgadza, gratulacje ;) 

Napisz może coś więcej, co i jak, skąd się znalazła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, jacek00 napisał(a):

Buda jak moja, rok też się zgadza, gratulacje ;) 

Napisz może coś więcej, co i jak, skąd się znalazła 

Znalazłem ją przez przypadek (bo zrezygnowałem już z wymiany budki) - sprzedawał ją jak się później okazało, jeden z forumowiczów. Generalnie to przejąłem leasing. Ma ona wadę, którą Knaus usunie w maju na gwarancji, ale decydując się na nią byłem tego w pełni świadom. Nie wdając się w szczegóły, wymieniony będzie fragment podłogi - dlatego będzie to robił Knaus u siebie w fabryce, a nie dystrybutor w Polsce. 

Teraz z rzeczy dziwnych:

- lampki nad łóżkami dzieci świecą się tylko, gdy jest podpięte zasilanie 230V

- lampka nad wejściem do przyczepy zewnętrzna świeci się tylko, gdy zasilanie 230V NIE jest podłączone

Jedne i drugie są LED-owe zasilane 12V? O co w tym chodzi? Czy w fabryce coś pogmatwali?

Muszę również znaleźć, czy na energobloku da się wyłączyć zasilanie urządzeń z transformatora tak, żeby były zasilane tylko z akumulatora, niezależnie, czy przyczepa podłączona jest do zasilania zewnętrznego, czy nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba222 napisał(a):

Znalazłem ją przez przypadek (bo zrezygnowałem już z wymiany budki) - sprzedawał ją jak się później okazało, jeden z forumowiczów. Generalnie to przejąłem leasing. Ma ona wadę, którą Knaus usunie w maju na gwarancji, ale decydując się na nią byłem tego w pełni świadom. Nie wdając się w szczegóły, wymieniony będzie fragment podłogi - dlatego będzie to robił Knaus u siebie w fabryce, a nie dystrybutor w Polsce. 

A co się stało?

1 godzinę temu, seba222 napisał(a):

Teraz z rzeczy dziwnych:

- lampki nad łóżkami dzieci świecą się tylko, gdy jest podpięte zasilanie 230V

- lampka nad wejściem do przyczepy zewnętrzna świeci się tylko, gdy zasilanie 230V NIE jest podłączone

Jedne i drugie są LED-owe zasilane 12V? O co w tym chodzi? Czy w fabryce coś pogmatwali?

Muszę również znaleźć, czy na energobloku da się wyłączyć zasilanie urządzeń z transformatora tak, żeby były zasilane tylko z akumulatora, niezależnie, czy przyczepa podłączona jest do zasilania zewnętrznego, czy nie.

 

Lampka przedsionka fabrycznie powinna działać tylko na 230V, tak samo lampki dzieciaków. Ma to rzekomo zapobiegać drenowanu aku jak dziecko zapomni wyłączyć światła, albo zostawimy światło na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał(a):

A co się stało?

Zalało podłogę z źle złożonego odpływu ze zlewu w kuchni. Niestety wykładzina pociągnęła wodę i odbarwiło podłogę + trochę ją wypaczyło.

7 minut temu, jacek00 napisał(a):

Lampka przedsionka fabrycznie powinna działać tylko na 230V, tak samo lampki dzieciaków. Ma to rzekomo zapobiegać drenowanu aku jak dziecko zapomni wyłączyć światła, albo zostawimy światło na zewnątrz.

Trochę to słabe :( Nawet dzwoniłem do poprzedniego właściciela z zapytaniem gdzie to się uruchamia, bo ja zwykle do prądu się nie podłączam. Czyli jednym słowem KNAUS stwierdził, że jak chcemy jechać na dziko, to bez dzieci :P

A lampka na zewnątrz działa, jeżeli NIE JESTEM podpięty do zasilania, a jak się podepnę, to nie świeci :(

Denerwuje mnie też to, że jak się podepnę do zasilania, to automatem uruchamia się pasek ledowy, który jest przy lustrze i nad kuchenką. Ech... trzeba będzie poprawić fabrykę :( 

1 godzinę temu, Piotrekm13 napisał(a):

Tytuł wątku to typowy "click-bajt". Byłem ciekawy ja wygląda 60-cio letnia przyczepa a tutaj :pupa:.  ;)

A specjalnie dla Ciebie, Knaus SCHWALBENEST - przyczepa z 1961 roku:

https://polskicaravaning.pl/img/artykuly/54759_60-urodziny-marki-knaus-poznajcie-historie_0.webp?d=1603886747  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, seba222 napisał(a):

Trochę to słabe :( Nawet dzwoniłem do poprzedniego właściciela z zapytaniem gdzie to się uruchamia, bo ja zwykle do prądu się nie podłączam. Czyli jednym słowem KNAUS stwierdził, że jak chcemy jechać na dziko, to bez dzieci :P

Możesz to zmienić w energobloku. Wystareczy przepiąc kabelki od lampek i już :)

15 minut temu, seba222 napisał(a):

A lampka na zewnątrz działa, jeżeli NIE JESTEM podpięty do zasilania, a jak się podepnę, to nie świeci :(

Tu jest jakaś anomalia. Powinno być na odwrót.  Sprawdź w energobloku czy ktoś czegoś źle nie podłączył. 

15 minut temu, seba222 napisał(a):

Denerwuje mnie też to, że jak się podepnę do zasilania, to automatem uruchamia się pasek ledowy, który jest przy lustrze i nad kuchenką. Ech... trzeba będzie poprawić fabrykę :( 

U mnie nic takiego nie występuje. Poza tym to dziwne, bo przecież te paski mają swój osobny włącznik, więc jakim cudem się mogą same włączać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jacek00 napisał(a):

Możesz to zmienić w energobloku. Wystareczy przepiąc kabelki od lampek i już :)

Tu jest jakaś anomalia. Powinno być na odwrót.  Sprawdź w energobloku czy ktoś czegoś źle nie podłączył. 

To muszę posprawdzać, zrobiło się na szczęście trochę cieplej, więc mogę spokojnie z tym działać.

 

14 minut temu, jacek00 napisał(a):

U mnie nic takiego nie występuje. Poza tym to dziwne, bo przecież te paski mają swój osobny włącznik, więc jakim cudem się mogą same włączać?

Yyyy.... ale u mnie nie ma włącznika - jest pilot RGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, seba222 napisał(a):

To muszę posprawdzać, zrobiło się na szczęście trochę cieplej, więc mogę spokojnie z tym działać.

 

Yyyy.... ale u mnie nie ma włącznika - jest pilot RGB.

No to jest jakaś samoróba poprzedniego właściciela. Nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale fabrycznie były normalne włączniki świateł. Pasek ledowy w łazience włączałeś wraz z całym oświetleniem łazienki (przyciskiem koło umywlaki), oświetlenie nad kuchenką włącza się przyciskiem pod szafkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, seba222 napisał(a):

Rocznicową z okazji 60-cio lecia firmy Knaus :)

To 60-lecie to już 3 rok z rzędu mają :] :yes:. Jeszcze 2 lata i wrócą do "Silver Selection" 

Gratulacje i witam w gronie 60latków :bzik:

6 godzin temu, seba222 napisał(a):

Teraz z rzeczy dziwnych:

- lampki nad łóżkami dzieci świecą się tylko, gdy jest podpięte zasilanie 230V

Z lampkami dzieci mam to samo i cały czas robią mi o to awanturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jacek00 napisał(a):

No to jest jakaś samoróba poprzedniego właściciela. Nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale fabrycznie były normalne włączniki świateł. Pasek ledowy w łazience włączałeś wraz z całym oświetleniem łazienki (przyciskiem koło umywlaki), oświetlenie nad kuchenką włącza się przyciskiem pod szafkami. 

Dobra, sprawdziłem jeszcze raz

- włącznikiem przy wejściu świecę pasek LED przy wejściu - to jest OK

- włącznikiem pod umywalką świecę pasek LED w łazience - to też OK

- jest dodatkowy pasek LED obok lustra przed piętrusami i nad blatem w kuchni - to uruchamia się pilotem RGB - jest to ewidentnie dołożone - nie ma tematu :P muszę ogarnąć dlaczego po podłączeniu zasilania się uruchamia samo!

 

2 godziny temu, Tomii napisał(a):

To 60-lecie to już 3 rok z rzędu mają :] :yes:. Jeszcze 2 lata i wrócą do "Silver Selection" 

Nie no. Teraz zrobią "GOLD SELECTION"

Później będzie "70 JAHRE"

Następnie "PLATINUM SELECTION"

i oczywiście "80 JAHRE"

Tylko niestety metale szlachetne się kończą :P

2 godziny temu, Tomii napisał(a):

Gratulacje i witam w gronie 60latków :bzik:

Dziękuję, czuję się przywitany :)

@Tomii Lampki już u mnie działają prawidłowo - włączone są w energobloku pod obwód 5, na którym zasilanie pojawia się po podpięciu do 230V, przełączyłem na obwód 3 i działają cały czas. Zagadką dla mnie jest zachowanie lampy nad wejściem :(

 

@Marcin_G Czuję się wkurzony! Żądam satysfakcji! Spotkajmy się w połowie drogi miedzy nami i rozwiążmy to po męsku! Ja wybieram miejsce, ty oręż (preferuję coś około 40% bo po mocniejszych głowa mnie boli) :P

Edytowane przez seba222 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, seba222 napisał(a):

jest dodatkowy pasek LED obok lustra przed piętrusami i nad blatem w kuchni - to uruchamia się pilotem RGB

Graty przyczepy

a co do sterownika jak to jest to co myślę to powinno tak działać:

- wyłączasz zasilanie na włączonym pasku LED - po podłączeniu zasilania ponownie będzie świecić,

- jeśli jednak przed odcięciem zasilania pasek wyłączysz z pilota to po ponownym załączeniu zasilania nie powinien się sam załączyć.

Tak przynajmniej powinny działać takie proste najbardziej popularne sterowniki do taśm LED

 

sterownik.jpg

sterownik1.jpg

Edytowane przez kleo77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kleo77 Mam właśnie ten pierwszy Mi-Light. Przy podłączeniu zasilania, jak stycznik przełączy zasilanie z akumulatora na trafo, pasek LED się załączy, pomimo, że przed był wyłączony. Nie wiem niestety co jest tego powodem :( 

 

PS. Czy w tym energobloku można w jakiś sposób bezinwazyjny obejść stycznik załączenia transformatora? Chciałbym, żeby zasilanie cały czas szło z akumulatora. W poprzednim Knausie miałem przełącznik na energobloku EIN / AUS i ręcznie mogłem sterować. Tutaj nie ma takowego :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.