Skocz do zawartości

Hobby 650 pierwsza swoja :)


Gajny

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam swoją pierwszą przyczepę w zasadzie już od zeszłych wakacji ale teraz dopiero czuje że jest naprawdę moja , wszystko przejrzane mankamenty wyeliminowane ( wcześniej używaliśmy tylko wynajętą ). Na początku oczywiście musiały być przygody jak to hobby jakieś pęknięcia i nieszczelności ale myślę że zauważone w porę naprawione własnymi siłami, zimą pod chmurką - nic nie widać, wszędzie sucho więc jest dobrze. Na tą chwilę jestem na etapie wymiany baterii prysznicowej ( przy małym dziecku wygodny jest system domowy czyli ustawiam temperaturę i dopiero odkręcam, do tej pory najpierw zimna później stopniowo ciepła ) . Dorzuciłem akumulator agm 140ah ponieważ wcześniej nie było nic, chcę mieć choć awaryjnie jakieś światełko i ew ogrzewanie, przyszłościowo pewnie jakaś przetwornica i solary choć to się okaże w praniu. Do holowania używam Dodge Ram 1500 z 5.7 LPG lub Jeep Grand Cherokee 3.7 LPG ? mam nadzieję dotrzeć na otwarcie sezonu na camping mazury w maju więc pewnie będzie okazja poznać się na żywo. 

 

IMG_20221008_161745.jpg

IMG_20220725_205345.jpg

IMG_20220629_203441.jpg

IMG_20220724_192215.jpg

Edytowane przez Gajny (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jaką baterię termostatyczną planujesz? To dobry pomysł, ale ja nie znalazłem takiej, która łączyłaby niską wagę oraz pracowałaby na niskim ciśnieniu z pompki 12V (przy Trumie TT - 1,2bar max).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, marek230482 napisał(a):

Chyba nawet jak ktoś ma układ ciśnieniowy to te 1,5 bar to chyba za mało.

 

Nawet na pewno za mało.

Powiem z doświadczenia z kilku jachtów, gdzie instalacje wodne są dość podobnie rozwiązywane co w przyczepkach - jeżeli chcesz mieć baterie termostatyczne to zdecydowanie lepiej jest w takiej instalacji - jak jest oczywiście na to miejsce - zastosować układ ciśnieniowy a do grzania bojler przepływowy 15 - 18 l. - i nie stosować baterii z mieszaczem termostatycznym a zastosować mieszacz na bojlerze - o tym niżej.

Załączam fotkę takiego bojlera z mieszaczem - widok od strony przyłączy.

Sam tak mam w kolejnym jachcie i bardzo sobie to chwalę.

Ciśnienie na wyjściu z pompy mam ustawione na ok. 3 - 3,5 atm - potem woda kierowana jest na bojler ( tu uwaga - zdecydowanie polecam bojlery z mieszaczem termostatycznym zamontowanym na bojlerze) i dalej zmieszana woda "pchana" jest w cały układ.

U siebie na jachcie mam w sumie 5 miejsc odbioru wody - dwa prysznice - dwie umywalki, zlew + prysznic zewnętrzny i wszędzie jest woda ciepła/zimna i ten układ się sprawdza.

Dlaczego bojler z mieszaczem?

Bo na mieszaczu - już na bojlerze - ustawia się temperaturę wyjściową wody - u mnie mam na temp. ustawioną na 42 stopnie - i dzięki temu w obieg wody nie tłoczy się wody o wysokiej  temperaturze - oszczędzasz instalację + zwyczajnie unikasz poparzenia odkręcając w kranie ciepłą wodę.

Ale do tego niezbędna jest instalacja z pompą ciśnieniową z zaworem zwrotnym + bojler - a do tego trzeba miejsce na instalacje całości.

Poza tym sens taki układ ma wtedy, kiedy masz duże zbiorniki wody - ja mam w sumie pół tony wody - przy zbiorniku rzędu 50 litrów - tak jak mam np. w przyczepce - układ z pompą ciśnieniową + bojlerem jest bez sensu.

Pzdr

Włodek

PS - jest pewna niedoskonałość tego układu - przed zimą - dla jego odwodnienia - niezbędny jest kompresor, żeby ciśnieniowo wydmuchać wodę z całego układu - można to próbować robić grawitacyjnie, ale z własnego doświadczenia powiem, że słabo to wychodzi.

W układzie ciśnieniowym tylko odwadnianie ciśnieniem powietrza gwarantuje, że na wiosnę nie będzie kłopotu z jakimś pęknięciem spowodowanych zamrożoną na zimę wodą w układzie.

Widok przyłączeń.JPG

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, marek230482 napisał(a):

To raczej bez sensu

W niewielkiej przyczepce typu 6 metrów zgadzam się, że to bez sensu.

W mojej własnej przyczepce - 530 cm - na samym początku po jej kupnie - całkiem na poważnie rozważałem całkowitą przeróbkę instalacji wodnej na taką ciśnieniową i dałem sobie spokój.

Zostałem przy wersji instalacji: zbiornik 50 litrów + pompka zanurzeniowa + mały bojler 5 litrów + 3 punkty odbioru (prysznic + zlew + umywalka) gdzie zawory są z włącznikiem pompy.

Czemu ?

Bo jak sam napisałeś - przeróbka na układ ciśnieniowy jest bez sensu - znaczy byłby przerost formy nad treścią.

Znając wszelkie niuanse takich instalacji - a wykonuję ich sporo + potem konserwuję +serwisuję - to w takiej niewielkiej przyczepce zdecydowanie lepiej sprawdzi się instalacja z pompką zanurzeniową i niewielkim bojlerem jak poniżej - bo zwyczajnie na cały układ ciśnieniowy nie ma tam miejsca.

Pzdr

Włodek

 

 

bojler - przyczepa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca się jasno określiłem nie zakładam baterii z termostatem tylko taka o standardowym sterowaniu tak jak zwykłe umywalkowe bądź prysznicowe, już będzie to ułatwienie podczas mycia i będzie można spokojnie na chwilę zamknąć dopływ wody i po chwili go otworzyć celując w taką samą lub podobną temperaturę. 

Do tej pory był taki mieszacz, tylko z możliwością zmiany temperatury, ciśnienie stałe po odkręceniu:Bateria-mieszacz-wody-z-wylacznikiem-Reich.jpeg.bd92b4673a59e88da1df437b2379b7cd.jpeg

 

A zakładam coś takiego czyli standardowo ciśnienie oraz ciepła zimna jak w domu ?

IMG_20230319_111621.thumb.jpg.7461b600c3b335ff920f3b06e2ea5bdd.jpg

Edytowane przez Gajny (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa to co innego. No to takie też mam. Niestety przy nagrzaniu bojlera do 60stopni (a zimą inaczej mój nie potrafi) to każde odkręcenie wody powoduje że pomimo ustawienia to przez chwilę leci albo wrzątek albo zimna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem nadzieję tego uniknąć, miałem dziś montować ale plany się troszkę zmieniły więc jeszcze kilka dni w niepewności. Nawet po spuszczeniu odpowiedniej ilości wody tak się dzieje? Wydaje mi się że jeśli mieszacz działa tak jak powinien to nie powinno tak się dziać, cóż zamontuję to pochwałę się spostrzeżeniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie podrzuciłeś mi pomysł a gdyby przed baterią dać jeszcze uniwersalny mieszacz z termostatem na linii ciepłej wody, wtedy jeśli dobrze rozumuję to regulacja ciepła zimna odbyła by się na mieszaczu ale maks temperatura była by ograniczona do wartości ustawionej na termostacie. Może ktoś już próbował takiego rozwiązania? Na tą chwilę mam i tak wszystko rozebrane więc może pokuszę się spróbować. Obawiam się tylko że będzie kłopot z opróżnianiem tej instalacji na zimę.pobrane.webp.c58271241dc6df25667b84732f8bdf1c.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć. Może właśnie taki automat załatwi sprawę. Może ktos inny się wypowie? Generalnie ja w obu kamperach mam ten problem. Tyle tylko, że w poprzednim mogłem ustawić niższą temp wody na bojlerze więc nie było to tak dokuczliwe. Teraz podczas ogrzewania mogę mieć tylko 60 stopni. Efekt jest taki, że puszczenie wody to albo gorąca albo zimna. Jak już ustawię i zakręcę (słuchawka z pstryczkiem) to ponowne odkręcenie i to samo. Albo się poparzę albo zmarznę. Oczywiscie to jest tylko chwila. Ale właśnie na takie chwilki potrzebuję wodę. A teraz muszę lać dłużej. Irytujące to jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o takich rozwiązaniach - że zdają egzamin.

W tamtym roku kupiłem nawet baterie z termoregulatorem - ale nie udało mi się tego zamontować...

 

Ja "ciepła" wode zlewam po brodziku przed wzięciem prysznica, podgrzewając go...

A innym rozwiązaniem (poza niższą temperaturą na bojlerze) jest podgrzanie zbiornika z czystą/zimną wodą (by była mniejsza różnica temperatur).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2023 o 22:14, marek230482 napisał(a):

Jak tam Gajny z tym chińskim mieszaczem? Zdaje egzamin? Zastanawiam się czy nie zamówić tego z chin. Teoretycznie powinno dobrze działać. Mieszacz zabudowałbym nawet zaraz za bojlerem. 

Nie dotarłem jeszcze do przyczepy, plan mam taki aby dzisiaj właśnie udać się do sklepu poszukać takiego termostatu i jeśli udałoby się coś podobnego kupić nie czekając na dostawę z Chin to biorę się od razu za montaż i też myślałem o tym żeby jednak dać go zaraz przy bojlerze, na pewno będzie prościej zadbać o to przed zimą i ewentualnie zmienić ustawienia temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.