Skocz do zawartości

Wymiana uszkodzonego poszycia.


Rudy1972

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pogoda dopisuje i zaczyna się dopieszczanie przyczepy po sezonie. Od początku jak posiadam moją Hymerkę poprzedni właściciel naprawiał rozdarcie na tylnym prawym narożniku w sposób może i skuteczny ale mało efektowny. Postanowiłem to zmienić. Kupiłem blachę aluminiową o odpowiedniej "łusce", i zaczęło się . Najważniejsza jest koncepcja. Wymyśliłem że zacznę wymianę poszycia od górnej listwy na której wiszą okna a skończę ... tak jak kończy się arkusz blachy. Wpierw zdjąłem okno, listwę, zdemontowałem stałe okno z jadalni , listwę katową i wyciąłem stare poszycie. Skończyła się sobota , jak będę dłubał w niedzielę to dodam następne zdjęcia.

Najważniejsze pytanie do forum. Jakimi klejami łączyć poszycie aluminiowe z pianką, styropianem i drewnem? Jakim klejem łaczyć blachę z blechą? Może ktoś ma doświadczenie w tej materii?????

 


Uszkodzona listwa.

post-100063-imported-633f1584-41aa-4af3-a309-ee2e277713a2_thumb.jpg

 

uszkodzony narożnik po zdjęciu już blachy która zasłaniała uszkodzenie

post-100063-imported-c44bf911-434e-4221-ad78-19c918e4ee77_thumb.jpg

 

po zdjęciu okna - stałego - wicie że uszczelka też jest przykręcana na wkręty po obwodzie

post-100063-imported-b95a72c0-f586-4c8a-a202-ad8182302f22_thumb.jpg

 

Trzeba zdjąć listwę na której wisi szyba okna kuchennego, bagatela trzeba odkręcić 31 zgnitych wkrętów.

post-100063-imported-1ca32e34-147b-4565-8c2d-487443c24bc4_thumb.jpg

 

przekrój sciany

post-100063-imported-8554d05d-2b58-4846-a8ef-c5444c4d6165_thumb.jpg

 

No to pełna demolka- rżniemy - blachę.

post-100063-imported-a97427b4-0561-48ef-bec1-6805575a7ef6_thumb.jpg

 

wcześniejsze rany , były dosyć głębokie ....

post-100063-imported-6eef7eb0-eedf-47b7-9691-2a29f9673bf3_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Blachę z blachą można śmiało łączyć dwu-składnikowymi klejami (żywicami) np. Poxilina. Co do łączenia drewno-styropian-blacha to zajrzyj m.in. tu :

 

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=85

 

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=64

 

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=72

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna okazja, po prostu jest to pierwsza moja przyczepa. Ta wymarzona, przytargana 400km od domu, wyśniona i ................... Takie jest życie. Jak będę kupował następną to będę naprawdę wiedział gdzie zaglądnąć, gdzie postukać. A tak naprawdę jestem zapalonym majsterkowiczem, i taka przyczepa to dla mnie wyśmienity poligon aby sobie udowadniać że człowiek jednak coś potrafi. Sam nie wiem skąd bierze mi się taki optymizm. Ale po tym jak zwalczyłem zgnitą podłogę, wymieniłem cała instalację 12v, zmienił zaczep, zamontowałem dodatkowy zbiornik z zewnętrznym zasilaniem to ta kosmetyka zewnętrzna mam nadzieję że też wyjdzie zadowalająco.

A co najważniejsze jest o czym pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dasz sobie radę...

mnie też daaawno temu trafił się wymarzony KIP...

pół podłogi w przedniej części wymieniałem, prawie całą przednią ścianę rekonstruowałem...

to chyba też trochę majsterklepka jestem :niewiem: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się jesteśmy potomkami ADAMA SŁODOWEGO, pozdrawiam wszystkich zatwardziałych majsterkowiczów. Jutro od rańca wycieczka do Castoramy albo Leroya , trzeba wybrać jakieś lepiszcze butylowe, poszukać jakiegoś kleju ktory to wszystko połączy, trochę nitów. Będzie piknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro: będę uzupełniał braki w wypełnieniu ściany, potem jakieś mustro z tektury , wycinanki z nówki blachy, i karkołomny montaż z klejeniem. Jak znam życie więcej strachu myślenia niż roboty, ale za pierwszym razem jest tak zawsze. Oczywiście fotki po każdej operacji , postaram się wieczorem zapodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zainteresowanych i kibicujących moim poczynaniom. Kolejny dzień na dłubaniu w mojej Hymerce:

- wycieczka do Leroya, po 1/2godzinie stania przed regałem zdecydowałem się na SOUDAL-a, do przyklejenia poszycia aluminiowego do drewna , styropianu użyłem "Fix ALL", do łączenia blacha blacha "butylenowy uszczelniacz budowlany"

- wyciąłem do równego uszkodzone miejsce , okazało się ze poszycie ma 30mm dokładnie tyle ile styropian, który wkleiłem na FixALL-a ,

- wycinanka mustra z tektury , zawsze można coś dokleić, zanim ustali się kształt ostateczny do wycięcia z blachy,

- z sercem pod gardłem wycinam blachę , przyjąłem zasadę że łączenia muszą być na zakładkę 20 mm

- nałożyć klej , przykleić do przyczepy i dokręcić dla pewności dwoma ściskami stolarskimi.

- łączenia wzdłużne które będą zamaskowane listwami aluminiowymi dodatkowo połączyłem nitami.

Na zdjęciach widać co po kolei zrobiłem.

Teraz pozostaje czekać min następne 24h aż klej wszystko dobrze zwiąże, wycieczka do mieszalni dorobić lakier, i co najważniejsze wiecie że paski odcinające szerokie pasy w malowaniu na Hymerze są różnej grubości od góry 7mm,8mm a na 9mm kończąc trzeba będzie jakoś wyciąć te paski przed malowaniem.

Pytanie do forum :

- jak zamaskować pionowe łączenie blach pod oknem , może ktoś ma jakiś fajny pomysł??

- szukam PILNIEEEE listwy kątowej łączącej dach ze ścianą od strony tylnej nie przedsionkowej o długości ok 2mb , może być używka byle prosta? POMÓŻCIE !!!!!!!!

 


Kleje firmy SOUDAL , FIX ALL do klejenia blachy drewna styropianu poliuretanów itd, oraz butylenowy uszczelniacz budowlany do łącznia blach i pod uszczelki listew.

post-100194-imported-854a7fd6-9fc4-4e31-9324-34ca1eb7b4e1_thumb.jpg

 

przygotownie miejsca na uzupełnienie styropianem, wpierw chciałem pianką, ale ona jest zbyt nie do opanowania dlatego zdecydowałem się na styropian o grubości 30mm

post-100194-imported-34f736df-f060-498d-9714-b28af05fef25_thumb.jpg

 

wklejne uzupelnienie ze styropianu na klej FIX ALL SOUDAL-a

post-100194-imported-f9a46b5f-8204-4d8b-b1db-be821c6af642_thumb.jpg

 

wycinam mustro z tektury ułatwi wycięcie odpowiedniego kształtu z blachy

post-100194-imported-a5b2de95-f8f3-438c-956a-5277c9d664b3_thumb.jpg

 

ostatnie przymiarki na sucho wyciętego arkusza, zakładki docinki itd

post-100194-imported-a7ec2443-eb9e-41c6-8c93-698294c14070_thumb.jpg

 

Blacha pokryta klejem umieszczona na swoim miejscu dodatkowo ściśnięta ściskami stolarskim

post-100194-imported-3a1846ec-1e4a-43ac-9308-1d0ee5412dd0_thumb.jpg

 

łączenie od góry na zakładkę plus nity co 10cm , całe łączenie będzie zamaskowane listwą aluminiową.

post-100194-imported-27c7c32a-41db-4b2e-8f5d-08288fccdd42_thumb.jpg

 

dolne mocowanie też na zakładkę plus nity. doszło też łączenie pionowe jak je zamaskować???

post-100194-imported-aadd256f-dc66-49e1-afd0-6cdee0fe2cbb_thumb.jpg

 

przekrój ściany na obwodzie ścian nie ma konstrukcji drewnianych ściany sa wykończone kątownikami metalowymi w ocynku.

post-100194-imported-c87cdd5c-5daa-47b7-a784-62c6e685f4fc_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień. Zdjąłem zaciski stolarskie, poszycie równo i ładnie leży na całej powierzchni, ale nie jest tak "głuche" jak oryginalne. Następny etap to malowanki. Zamówiłem farbę w mieszalni lakierów , odbiorę ją dopiero w środę. Dlatego kolejne prace będę przeprowadzał dopiero w sobotę.

Ponawiam pytanie do forum:

- jak zamaskować pionowe łączenie blach pod oknem , może ktoś ma jakiś fajny pomysł??

- szukam PILNIEEEE listwy kątowej łączącej dach ze ścianą od strony tylnej nie przedsionkowej o długości ok 2mb , może być używka byle prosta? POMÓŻCIE !!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe te Twoje zdjęcia, przydadzą się innym przy dłubaniu. Dziwna jest zawartość ścian - one są wypełnione pianką ? Ja u siebie wycinałem dwa otwory pod wlew i lampę i w środku był styropian. Nie sądzę też, żeby można było tak łatwo oderwać blachę - odcinałeś ją drutem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany w hymerze to sprasowany poliuretan - coś jak pianka montażowa, wkładki z drewna są wklejane tylko w miejscach mocowania okuć , zawiasów itp. Sam byłem zdziwiony że praktycznie nie ma rusztowania z drewna a na obwodzie ściany są zakończone stalowymi ocynkowanymi kątownikami.

Blachę na początku podważałem szeroką szpachelką ale potem przy odcinaniu praktycznie dało się ją ręcznie powoli oderwać.

Kolejny raz ponawiam apel:

- szukam PILNIEEEE do HYMERA z lat 1990-1995 listwy kątowej łączącej dach ze ścianą od strony tylnej nie przedsionkowej o długości ok 2mb , może być używka byle prosta? POMÓŻCIE !!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.