Skocz do zawartości

Jej budowa Campervana


HankaSkakanka

Rekomendowane odpowiedzi

Dziennik budowy.

Cześć, postanowiłam założyć nowy wątek dotyczący budowy campervana, na bazie Citroena Jumpera z 2010 r. Wersja L2H2. Robię to, licząc trochę na jakieś podpowiedzi osób, które już to robiły przede mną i mają jakieś doświadczenie, trochę po to, żeby mieć formę jakiegoś właśnie dziennika-pamiętnika. A po części liczę na to, że może odezwą się tu jakieś kobiety, dziewczyny, które również budują swoje campervany. Te które budują razem z partnerami, partnerkami, przyjaciółkami, koleżankami, z mężami lub same. Nie ma znaczenia. Ważne jest to, że budują, biorą w tym udział i spełniają swoje marzenia.  Mało kobiecych wątków widzę na różnych grupach w internecie, a przecież nie tylko mężczyźni spełniają się w takich projektach ;). Ja będę budować wspólnie ze swoim mężem, będziemy razem spełniać swoje marzenie o posiadaniu swojego, własnoręcznie zrobionego campervana. Kupiliśmy naszą bazę na początku tego roku i jak na razie, nie było zbyt wielu okazji do tego, żeby coś zacząć działać. Pogoda nas skutecznie powstrzymuje póki co. Do tej pory zdołaliśmy odkręcić dykty, którymi były zabudowane ściany busa i przykleiliśmy na bocznych powierzchniach kawałki maty bitumicznej. Czeka już na mnie mata kauczukowa, którą mam zamiar wykleić całość ścian i sufit, ale ja z kolei czekam na bardziej sprzyjające warunki pogodowe. 

IMG_7143.jpg

IMG_7150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Cześć, nie to żebym wyganiał :) ale na tym forum praktycznie poza wyjątkami, nitkt nie buduje vanów, na forum camperteam.pl masz za to cały dział budujących własne campervany.

Np. wyjątek tutaj:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@golob Dlaczego dziewczynę w błąd wprowadzasz i zniechęcasz? Jest tu wiele opisów budowy. 

 

@HankaSkakanka

1. Życzę powodzenia i wytrwałości :ok:

2. Większość karawaningowców to domorośli inżynierowie wyznający zasadę że baby do garów, więc spodziewaj się że kilku "filozofów" tu spotkasz. Nie przejmuj się nimi.

3. Nie bierz zbyt mocno przykładu z polskich budowniczych bo zderzysz się z projektami niezłymi technicznie, ale brzydkimi, smutnymi i do zrzygania nudnymi.

4. Pamiętaj że to ma być zabawa a nie projekt życia. Dużo uśmiechu i funu musi być.  

5. Inspiracje czerpcie z miejsc takich jak np. https://www.instagram.com/van.crush/  i podobnych.

 

6. Nie słuchaj głupot w stylu: bez okien aby nie było widać że kamper. Fakt, można nieraz kilka groszy zaoszczędzić, ale stracić jednocześnie przyjemność z odpoczywania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Cathay napisał(a):

@golob Dlaczego dziewczynę w błąd wprowadzasz i zniechęcasz? Jest tu wiele opisów budowy. 

Nie zniechęcam, nie ma zbyt wiele pełnych budów od A do Z i tyle, nie ma sie co oszukiwać :)

56 minut temu, Cathay napisał(a):

3. Nie bierz zbyt mocno przykładu z polskich budowniczych bo zderzysz się z projektami niezłymi technicznie, ale brzydkimi, smutnymi i do zrzygania nudnymi.

Nie do końca się zgadzam np na tym profilu prezentowane są polskie zabudowy i konstrukcje:

https://www.instagram.com/vans_from_poland/

Ogólnie IG, Youtube i FB to chyba dzisiaj najlepsze źródła inspiracji, jest tego olbrzymia masa, nawet polskich profili jest bardzo dużo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, golob napisał(a):

Nie do końca się zgadzam np na tym profilu prezentowane są polskie zabudowy i konstrukcje:

https://www.instagram.com/vans_from_poland/

Ależ wiadomo że są piękne rzeczy również. Bardziej miałem na myśli zabudowy tych przysłowiowych wąsatych złotych rączek, gdzie sprawy techniczne są bardzo ważne, a wygląd mało ważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, golob napisał(a):

na forum camperteam.pl masz za to cały dział budujących własne campervany

Tak, wiem i korzystam z informacji ale to jest pierwsze forum do którego dołączyłem i stąd czerpałem też wiele inspiracji dotyczących wyjazdów, obsługi przyczepy, jakości kempingów itp. Po prostu jakoś czuję się chyba częścią tego forum, sam nie wiem. Camperteam jest niestety mało czytelne dla mnie. Nie uważam też że zmieniając pojazd muszę się stąd przenieść tak samo nigdy nie uznam wyższości jednego nad drugim a nie jestem pewien czy kiedyś nie wrócę do przyczepy, wszystko się okaże. Poza tym bardzo lubię Wasze relacje z wyjazdów i zawsze coś sobie z nich zabieram na przyszłość. 

Ups, zostałem zacytowany i chyba wtrąciłem się do czyjegoś wątku w każdym razie też będę podglądał i życzę powodzenia. Ja się przekonałem, że nie doszacowałem czasu potrzebnego do budowy i to mocno ale może tylko to wygląda tak u mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Cathay napisał(a):

Ależ wiadomo że są piękne rzeczy również. Bardziej miałem na myśli zabudowy tych przysłowiowych wąsatych złotych rączek, gdzie sprawy techniczne są bardzo ważne, a wygląd mało ważny.

A to rozumiem, to prawda, widać to nawet w ofertach sprzedaży gotowych zabudowanych blaszaków.

33 minuty temu, mac28 napisał(a):

Ups, zostałem zacytowany i chyba wtrąciłem się do czyjegoś wątku w każdym razie też będę podglądał i życzę powodzenia. Ja się przekonałem, że nie doszacowałem czasu potrzebnego do budowy i to mocno ale może tylko to wygląda tak u mnie. 

:yes: nie ma problemu, a niedoszacowanie czasu to ma wiele osób które robi to hobbistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, golob napisał(a):

Cześć, nie to żebym wyganiał :) ale na tym forum praktycznie poza wyjątkami, nitkt nie buduje vanów, na forum camperteam.pl masz za to cały dział budujących własne campervany.

Dzięki, zajrzę i tam ;).

21 godzin temu, bozka napisał(a):

Cześć,

I są kobiety, które  dosyć dużo rzeczy robią własnymi rękami.

Czytam z zainteresowaniem.

Wiem, dlatego fajnie byłoby gdyby zaczęły też o tym więcej pisać :).

20 godzin temu, golob napisał(a):

Ogólnie IG, Youtube i FB to chyba dzisiaj najlepsze źródła inspiracji, jest tego olbrzymia masa, nawet polskich profili jest bardzo dużo.

 

To prawda, oglądam i szukam informacji na tych portalach już od kilku lat, odkąd pojawiła się chęć na swój campervan :). Ale forum też może być fajnym miejscem do wymiany informacji, zobaczymy. 

19 godzin temu, mac28 napisał(a):

Ja się przekonałem, że nie doszacowałem czasu potrzebnego do budowy i to mocno ale może tylko to wygląda tak u mnie. 

Dlatego my nie zakładamy żadnego dead line. Nooo, może fajnie byłoby się wyrobić w ciągu 12 miesięcy, ale nie wiem czy to realne w naszym przypadku. Oboje pracujemy i czasu na przebudowę będzie niewiele. Ale zdajemy sobie z tego sprawę, więc może nie będzie rozczarowania z tym związanego :P.

10 godzin temu, Misio napisał(a):

Mocno kibicujemy !!

Dziękuję :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma teraz warunków do budowy to może nakreśl jakiś szkic, projekt...

Jest tu wiele osób mniej lub bardziej teoretyczno/praktycznych z zakresu budowy kamperwanóŵ - pewnie też coś opiszą/podpowiedzą... a zmiany jakieś na tym etapie są jeszcze całkiem realne ?

 

PS. Sam kupiliem (niestety ponad 2,5 roku temu) bazę na kampervana i niestety nie udało mi się do tej pory wystartować z projektem... Dodam iż u mnie moja żona jest bardzo ważnym "elementem" ekipy projektowo budowlanej (między innymi razem przerabialiśmy 2przyczeph i aktualnego kampera), ale nie chce się udzielać na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na pewno będę obserwować wątek ;)
 

W dniu 11.02.2023 o 12:11, Misio napisał(a):

nie ma teraz warunków do budowy to może nakreśl jakiś szkic, projekt...

Popieram! Czekając na pogodę (w moim przypadku na auto..) można przemyśleć dużo rzeczy, zaplanować, rozrysować schematy. Można wybrać na spokojnie typ urządzeń, tak żeby najbardziej pasowały do planowanego wykorzystanie (np. typ urządzeń do ogrzewania wnętrza/wody/, elementy instalacji elektrycznej, wodnej, wybór typów źródeł energii do zasilania urządzeń (diesel/gaz/elektryczna).. Nawet taki banał jak wybór toalety to jest niezła rozkminka na kilka godzin i łączy się z doborem innych elementów campera).
Dzięki takiej metodzie kartki, ołówka i kosza na śmieci można wykryć i poprawić jakieś błędne rzeczy zanim zostaną kupione-wykonane - czyli tanim kosztem bo tylko wyrzucimy kartkę do śmietnika a nie materiały za ileś tam set zł i ileś godzin pracy.

Można też kupić komponenty, które za kilka miesięcy będą na pewno droższe...

Mój wątek tutaj (tylko u mnie jeszcze potrwa zanim Henry F. się zlituje i będzie można zacząć..):
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2023 o 12:11, Misio napisał(a):

Jak nie ma teraz warunków do budowy to może nakreśl jakiś szkic, projekt...

Jest tu wiele osób mniej lub bardziej teoretyczno/praktycznych z zakresu budowy kamperwanóŵ - pewnie też coś opiszą/podpowiedzą... a zmiany jakieś na tym etapie są jeszcze całkiem realne ?

Jasne, zaraz postaram się wrzucić naszą "wstępną wizję" co do zabudowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2023 o 12:11, Misio napisał(a):

Dodam iż u mnie moja żona jest bardzo ważnym "elementem" ekipy projektowo budowlanej (między innymi razem przerabialiśmy 2przyczeph i aktualnego kampera), ale nie chce się udzielać na forum...

Wielka szkoda, ale rozumiem, że ktoś może nie mieć ochoty na udzielanie się w necie. 

W dniu 12.02.2023 o 22:01, Łza Włóczynutka napisał(a):

Mój wątek tutaj (tylko u mnie jeszcze potrwa zanim Henry F. się zlituje i będzie można zacząć..):

Dzięki za podrzucenie linka, przeczytałam właśnie cały. Na pewno będę z niego czerpać informacje. Trzymam kciuki, żeby nie było Henry był litościwy i nie przeciągał za długo sprawy ;).

Co do kupowania różnych rzeczy, coś kupuję, ale szaleć za bardzo nie mam z czym. Także, powoli, ale coś tam wpadać będzie. 

Pierwszy zakup jaki zrobiłam to okno dachowe z wentylatorem. 40x40, jest jakiś chińczyk (chyba), ale jest okey. Zostało sprawdzone, podpięte do akumulatora i działa jak trzeba. Planujemy je umieścić gdzieś w połowie vana. Nie chcemy go mieć bezpośrednio nad łóżkiem:

Zrzutekranu2023-02-12o20_59_16.png.e9cfbe4ed64c71507d98e871f7dc9fa6.png

Zrzutekranu2023-02-12o20_59_24.png.51b89bb58c6647e4b4fd7bdc833a5ec7.png

Zastanawiamy się jeszcze nad mniejszym oknem dachowym do łazienki (28x28) lub wentylatorem dachowy. To jeszcze do rozważenia. Z okien dachowych to by było na tyle, nie chcę mieć okna dachowego nad łóżkiem, ale jedno przynajmniej okno przesuwne z moskitierą już tak. Tylko takie niewielkie, dość wąskie. Np 900x300. Jeśli udałoby się kupić i zamontować 2 takie okna przesuwne po obydwu stronach łóżka, byłoby super. Jeśli nie, to przynajmniej jedno musi być.

Z materiałów mam też matę kauczukową samoprzylepną, część już wyklejona (maleńka część), no i kawałki maty butylowej też już są na ścianach. 

Za wiele robić nie możemy, bo z racji tego, że samochód nowy nie jest, wymaga troszkę poprawek lakierniczych, dlatego czekamy na odpowiednią temperaturę. Zresztą nawet nie wiemy co tam siedzi pod dyktą, która jest na podłodze. Jeszcze jej nie ściągaliśmy. Mam nadzieję, że tragedii nie będzie. 

Co poza tym? Zaopatrujemy się też przy okazji w jakieś pierdoły, typu SikaLastomer 710 (kupiony do okna dachowego), odrdzewiacz w sprayu, ściski stolarskie, bo trochę za mało ich posiadamy itp.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie mebli, to plany na razie "na papierze" są dwa. Konkretnie wybierzemy jak sobie je odwzorujemy taśmami na podłodze w vanie, żeby zobaczyć czy w rzeczywistości to będzie możliwe. Ja trochę słaba jestem w te klocki, jeśli chodzi o rozmieszczenie mebli. Dopóki nie zobaczę tego rozrysowanego w rzeczywistym rozmiarze, to nie bardzo umiem sobie to wyobrazić. Na pewno chcemy łóżko w poprzek busa, o szerokości 120 cm, tak, żeby pod spodem powstał tzw "garaż". Prysznic z brodzikiem 70x70 i zwykła toaletą turystyczną, wyciąganą. Marzy mi się toaleta kompostująca, ale póki co, nie wydam 1000$ na  takie "gówniane" marzenie :P.

ZABUDOWA.thumb.png.ed65c3160e7d81d68ae0d0ae98dcd999.png

ZABUDOWA1.thumb.jpg.b41f6525bb21b63a7443e701af600235.jpgZABUDOWA1.thumb.jpg.b41f6525bb21b63a7443e701af600235.jpg

 

Ogrzewanie w planach to "chinbasto" 2kW. Do naszej małej przestrzeni w zupełności powinno wystarczyć. W zimie raczej jeździć nie będziemy (chyba), więc powinno dać radę. Ciepła woda - tu prawdopodobnie jakiś elektryczny ogrzewacz wody. Nie chcemy się bawić w instalację gazową i przeznaczać ograniczone miejsce na butlę gazową. Kuchenkę mam dwupalnikową indukcyjną i ona będzie używana tylko w miejscach, gdzie będziemy podłączeni do prądu (np u siebie na działce). A do gotowania w innych miejscach, zamierzam używać przenośnej kuchenki gazowej na kartusze. I to będzie jedyne urządzeni gazowe w tym samochodzie. Jeśli chodzi o lodówkę, to mamy taką z małym zamrażalnikiem, zwykłą, domową, którą chcielibyśmy wykorzystać w samochodzie. Ale czy coś w z tego wyjdzie to czas pokaże. Wiem, że jest sporo zwolenników ale chyba jeszcze więcej przeciwników. Oczywiście jakiś panel fotowoltaiczny na dachu też będzie, ale z racji ograniczonej powierzchni, nie wiemy jeszcze jaki. 

Edit: Nie napisałam najważniejszego. Ściana grodziowa zostaje, nie mamy zamiaru jej likwidować, no i oczywiście nie będziemy zmieniać przeznaczenia samochodu na specjalny kempingowy. 

 

Edytowane przez HankaSkakanka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.