Skocz do zawartości

opony zimą - przepisy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy jadąc zimą przez kraje w których jest wymóg stosowania opon zimowych o tej porze roku, powinienem mieć też zimówki w przyczepie czy też przepis ten dotyczy wyłącznie holownika ?

Muszę właśnie wymienić opony w przyczepie i nie wiem jakie kupić. Do tej pory jeździłem właściwie tylko w ciepłe miesiące ale zaraz emeryturka i otworzy się całoroczne okno na podróże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, glomir napisał(a):

otworzy się całoroczne okno na podróże ;)

Jak chcesz jeździć cały rok to bierz wielosezonówki z indeksem zimowym. Dadzą radę i w cieple i zimnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BUMERANG napisał(a):

Jak chcesz jeździć cały rok to bierz wielosezonówki z indeksem zimowym. Dadzą radę i w cieple i zimnie.

Tak właśnie się wstępnie przymierzam. Na oku mam takie opony: https://www.hurtopony.pl/Gtradial-185-R14C-KARGOMAX-id-692927063RPNU.html?gclid=EAIaIQobChMI1Zj2rN3Q_AIVYgzmCh1AywqgEAQYAyABEgIqqfD_BwE

Chciałem się tylko dowiedzieć, czy w krajach w których zimą trzeba jeździć na zimówkach, dotyczy to wyłącznie holownika czy przyczepy również. Mam nadzieję, że jak założę do przyczepy opony z symbolem M+S to nikt z mundurowych zimą czepiać się nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg poniższego w Niemczech wymog opon zimowych nie dotyczy przyczep. Dodatkowo warto zwrócić uwage że od końca września 2024 nie będą dopuszcalne jako zimowe opony które mają tylko M+S, bez śnieżynki. Wymóg opon zimowych w Niemczech dotyczy tylko warunków w których są konieczne, nie ma żadnych dat granicznych (śnieg, bloto pośniegowe, lód, gołoledź itp).

 

https://www.eurocampings.co.uk/blog/listing/winter-tyres-germany-when/

Cytat

Since trailers and caravans are not self-propelled but towed, the rules do not apply to them. The car that is doing the towing, or the motorhome, must of course comply with the new regulations.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Piotrek napisał(a):

Wg poniższego w Niemczech wymog opon zimowych nie dotyczy przyczep. Dodatkowo warto zwrócić uwage że od końca września 2024 nie będą dopuszcalne jako zimowe opony które mają tylko M+S, bez śnieżynki. Wymóg opon zimowych w Niemczech dotyczy tylko warunków w których są konieczne, nie ma żadnych dat granicznych (śnieg, bloto pośniegowe, lód, gołoledź itp).

 

https://www.eurocampings.co.uk/blog/listing/winter-tyres-germany-when/

 

Dzięki za linka. Więc w przyczepie śmiało mogę sobie montować całoroczne :D

Zadziwiające jest to, że jak doczytałem w artykule, już teraz (mówimy o samochodach a nie przyczepach) opony M+S bez śnieżynki nie są dopuszczone jeśli są wyprodukowane po 2018 roku. Te starsze mogą być używane do końca wrześnie 2024. Chodzi o to, że od 2018 roku zmieniło się oznakowanie na oponach i producenci mogą używać symbolu M+S nawet na oponach letnich. Te z symbolem M+S produkcji sprzed 2018 musiały spełniać wymogi trakcji na lodzie i śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, glomir napisał(a):

Chodzi o to, że od 2018 roku zmieniło się oznakowanie na oponach i producenci mogą używać symbolu M+S nawet na oponach letnich.

Trochę na odwrót to rozumiem- M+S to było widzimisię producenta, a śnieżynka ma jakiś standard. Jak w 2018 wprowadzili wymóg śnieżynki, to warunkowo dopuścili istniejące M+S na parę lat. Czyli zmieniły się zasady co jest dopuszczalne, nie oznakowanie (i jego znaczenie) jako takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Piotrek napisał(a):

Trochę na odwrót to rozumiem- M+S to było widzimisię producenta, a śnieżynka ma jakiś standard. Jak w 2018 wprowadzili wymóg śnieżynki, to warunkowo dopuścili istniejące M+S na parę lat. Czyli zmieniły się zasady co jest dopuszczalne, nie oznakowanie (i jego znaczenie) jako takie.

To jednak nie tak. Przeczytałem artykuł jeszcze raz. Od 1.01.2018 producenci opon zimowych czy wielosezonowych muszą je oznaczać śnieżynką i takie oczywiście są dopuszczone do ruchu bez ograniczeń. Natomiast od 1.01.2018 producenci mogą sobie symbolem M+S (bez śnieżynki) oznaczać nawet opony letnie i takowe dopuszczone zimą do ruchu nie są. Jednak do 30.09.2024 dopuszczone do ruchu są opony z symbolem M+S (bez śnieżynki) wyprodukowane przed 1.01.2018. Po dacie 30.09.2024 wszystkie opony zimą muszą być oznaczone śnieżynką. Ot i wszystko.  Wynika z tego, że teraz każde opony zimowe czy wielosezonowe są oznaczone śnieżynką, co mnie bardzo cieszy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2023 o 00:28, Piotrek napisał(a):

Nie do końca się zgadzam ale nieważne, nie ma co się kłócić w oparciu o i tak angielski artykuł więc daleko od pierwotnych źrodeł. Ważne wiedzieć co można teraz.

Święte słowa :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.