Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, golob napisał:

U nas Chorwacja od 3 sezonów jest na początku września "na deser", jest wtedy pusto, ciepło i spokojnie :) i juz wszedzie ACSI obowiązuje.

I to jest jak najbardziej słuszna koncepcja, pod warunkiem, że pińćsetplusy nie determinują terminu wczasów:D

Na ucieczkę przed sezonem zostaje przy darmozjadach (choć odkąd są pińćsetplusy to już w zasadzie nie są darmozjady):P tylko druga połowa czerwca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 746
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

18 godzin temu, Suzu4x4 napisał:
W dniu 21.12.2022 o 09:11, filipert napisał:

Może przeglądali statystyki i już wiedzą, że kierunek z PL tak samo ważny jak z DE?

szczerze?   wątpię.

myślę że karawaningowców  z PL korzystających z ACSI  jest mniej niż kilka %  w stosunku do karawaningowców z DE .

owszem Polaków jeździ sporo do CRO ale 90% z nich nie na kempingi ;)

Faktycznie przesadziłem zrównując PL z DE, a chodziło mi o to, że kilka lat temu na kempingach przynajmniej połowa tablic mała DE , a teraz jest duży mix narodowościowy i coraz więcej PL, CZ, SLO itd.

Choć mogło to być spowodowane COVIDem, bo DE bardzo przerażeni byli

takie moje obserwacje i odczucia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Chorwacji to warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja wchodzi do strefy EURO i  jedyną obowiązującą walutą tam będzie eur. Ceny prawdopodobnie trochę wzrosną, bo kurs wymiany został ustalony na poziomie 7,535 kuny za 1 eur, więc prawdopodobnie sprzedawcy zaokrąglą go w górę, przynajmniej do 8 kun, a wcale bym się nie zdziwił jakby stosowano przelicznik 10 kun = 1 eur.

Prócz wejścia do strefy EURO, Chorwacja wchodzi też do strefy Schengen. Od 1 stycznia 2023 zostają zniesione kontrole na granicach Chorwacji z innymi krajami ze strefy Schengen. Czyli z Węgier i Słowenii będziemy wjeżdżać już bez konieczności zatrzymywania się na granicach co niewątpliwie wpłynie na czas podróży, zwłaszcza w weekendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Prócz wejścia do strefy EURO, Chorwacja wchodzi też do strefy Schengen. Od 1 stycznia 2023 zostają zniesione kontrole na granicach Chorwacji z innymi krajami ze strefy Schengen. Czyli z Węgier i Słowenii będziemy wjeżdżać już bez konieczności zatrzymywania się na granicach co niewątpliwie wpłynie na czas podróży, zwłaszcza w weekendy.

To z pewnością udogodnienie, ale gdzieś niestety kumulacja aut się przesunie, obstawiam bramki autostradowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, filipert napisał:

To z pewnością udogodnienie, ale gdzieś niestety kumulacja aut się przesunie, obstawiam bramki autostradowe.

No pewnie tak, ale jeśli chodzi o pierwsze bramki za granicą to i tak ruch na nich był skorelowany z ruchem granicznym. Jest nadzieja, że może w końcu z biegiem czasu pójdą po rozum do głowy i zrezygnują z bramek. Niestety, pomimo wysiłku UE (w tym pry paku akurat w słusznym celu), nie jest to takie proste w sytuacji, gdy państwo nie dzierży wszystkich autostrad w kraju. Tak samo jest u nas, we Francji, czy właśnie w Chorwacji (z tego co kojarzę), że poszczególne odcinki autostrad są administrowane przez innych koncesjonariuszy, z którymi państwo związane jest wieloletnimi umowami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, filipert napisał:

Faktycznie przesadziłem zrównując PL z DE, a chodziło mi o to, że kilka lat temu na kempingach przynajmniej połowa tablic mała DE , a teraz jest duży mix narodowościowy i coraz więcej PL, CZ, SLO itd.

W 2020/21 tak było, ale w teraz w 2022 jak bylismy we wrześniu to mały margines był z Polaków, pojedyncze zestawy procentowo trudno to określić ale przy wciąz sporym obłożeniu to moze jakies 10% stanowili polacy i to max, jesteśmy zauważalni, ale mimo wszystko 3 liga ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2022 o 13:43, Robert77 napisał:

 

- 28 kwietnia( 8 dni) Laterna  koszt rezerwacji ok 200 E i tu pytanie czy na początku maja na Laternie grzeją w basenach ? ( może też ktoś jedzie w tym czasie ?)

 

Poniżej informacja dla tych którzy chcieliby się wybrać na kemping Lanterna w weekend majowy. Taką wiadomość otrzymałem od właściciela kempingu.

"Jedyne baseny, które są podgrzewane to basen Aquamar i basen dla dzieci w wiosce Maro, są one podgrzewane do 28 stopni Celsjusza, ale to zależy od pogody na zewnątrz, jeśli na zewnątrz jest pochmurno to baseny nie będą miały 28 stopni, będą niższe."

 

 

Edytowane przez Robert77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zulos napisał:

Jest nadzieja, że może w końcu z biegiem czasu pójdą po rozum do głowy i zrezygnują z bramek. Niestety, pomimo wysiłku UE (w tym pry paku akurat w słusznym celu), nie jest to takie proste w sytuacji, gdy państwo nie dzierży wszystkich autostrad w kraju. Tak samo jest u nas, we Francji, czy właśnie w Chorwacji (z tego co kojarzę), że poszczególne odcinki autostrad są administrowane przez innych koncesjonariuszy, z którymi państwo związane jest wieloletnimi umowami.

Coś w tym kierunku słychać: https://moto.pl/MotoPL/7,88389,29067544,chorwacja-rezygnuje-z-bramek-na-autostradach.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Prusiak napisał:

To jest super krok w kierunku usprawnienia ruchu - i to w sumie najważniejsze, ale wciąż opłaty bedą odcinkowe, czyli dalej będzie biło mocno po kieszeni...

Pewnie trzeba będzie mieć apkę na telefon czy cóś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, filipert napisał:

Faktycznie przesadziłem zrównując PL z DE, a chodziło mi o to, że kilka lat temu na kempingach przynajmniej połowa tablic mała DE , a teraz jest duży mix narodowościowy i coraz więcej PL, CZ, SLO itd.

Choć mogło to być spowodowane COVIDem, bo DE bardzo przerażeni byli

takie moje obserwacje i odczucia

ja będąc na wakacjach w CRO w lipcu  miałem wrażenie że mało Polaków było  na campingu a na pewno mniej niż w czasie covidu.

mam wrażenie że po chwilowym boomie na tego typu wypoczynek u naszych rodaków  wszystko wróciło do normy czyli jednak przeważają hotele i kwatery.

 

4 godziny temu, Prusiak napisał:

dobra informacja :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

ja będąc na wakacjach w CRO w lipcu  miałem wrażenie że mało Polaków było  na campingu a na pewno mniej niż w czasie covidu.

mam wrażenie że po chwilowym boomie na tego typu wypoczynek u naszych rodaków  wszystko wróciło do normy czyli jednak przeważają hotele i kwatery.

Boom to jedno, ale faktycznie w covidzie w 2020 r. Polacy byli chyba najmniej strachliwi (a raczej najmniej zdyscyplinowani) z tej czołówki podróżujących (przynajmniej do CRO) narodów i choć pewnie nie pojechało ich więcej, a prawie na pewno mniej, to procentowy ich udział był zdecydowanie największy. Ja byłem w 2020 r. m.in. na Istrii i na ten przykład na takiej Lanternie praktycznie nie słyszałem innego języka niż polski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/chaos-cenowy-w-chorwacji-polka-rzad-bedzie-karal-przedsiebiorcow/96vh4q2,07640b54

Czyżby tam wójta z Pcimia sobie wypożyczyli? Trzeba zawczasu podnieść, żeby później utrzymać...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.