Skocz do zawartości

Energoblok


Tomeczek1113

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktos mi moze powiedziec jak moge podlaczyc akumultor do tego energoblokU??kupilem przyczepke z francji ma zasilanie zewnetrzne 230v chcialbym zamontowac panele i akumulator ok 200-250 ah,w zwiazku ze jest tam boiler elektryczny a chcialbym uzywac przyczepki na dziko.

myslalem aby podlaczyc przetwornice do gniazda zewnetrznego ktore jest podlaczone do energobloku ale wtedy przetwornica bedzie musiala chodzic caly czas wiec pomyslalem czy jest tez mozliwosc podlaczenia akumulator do energobloku i jak bede potrzebowal 230 wlacze przetwornice i zagrzeje wode a reszta rzeczy bedzie mogla chodzic na 12?

image0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na zwykły zasilacz 230/12V od razu z listwą (rozdzielaczem) na poszczególne odbiorniki. jak chcesz montować solary i przetwornice, to trzbea będzie to przerobić, pewnie najlepiej będzie to wypieprzyć i zastąpić bardziej odpowiednimi klockami, albo bawić się w podłączenie akumulatora gdzieś przed bezpieczniki - jeśłi ktoś znajdzie schemat to będize wiadomo gdzie, na oko to gdzieś te rejony, musiał byś to odkręćić i zobaczyć jak wyglądają ścieżki na płycie od spodu. Tam gdzieś musi być wspólny plus, do którego podpięte są bezpieczniki, obstawiam, że gdzieś tu:

image.png.96432d1e90a1fe1c479abb0e898fac06.png

 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Wygląda to na zwykły zasilacz 230/12V od razu z listwą (rozdzielaczem) na poszczególne odbiorniki. jak chcesz montować solary i przetwornice, to trzbea będzie to przerobić, pewnie najlepiej będzie to wypieprzyć i zastąpić bardziej odpowiednimi klockami, albo bawić się w podłączenie akumulatora gdzieś przed bezpieczniki - jeśłi ktoś znajdzie schemat to będize wiadomo gdzie, na oko to gdzieś te rejony, musiał byś to odkręćić i zobaczyć jak wyglądają ścieżki na płycie od spodu. Tam gdzieś musi być wspólny plus, do którego podpięte są bezpieczniki, obstawiam, że gdzieś tu:

image.png.96432d1e90a1fe1c479abb0e898fac06.png

 

ok rozumie ,chyba wiem o czym mowisz. jutro to rozkrece i zobacze co tam jest. Narazie ci bardzo dziekuje i zapewne odezwe sie w krotce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym to ja miał robić, to bym to wywalił, zastąpił zasilaczem/ładowarką  Victron 12V 20/30A Blue Smart - do jej wyjścia można podpiąć przez bezpieczniki: akumulator, wyjście ze sterownika solara i nową listwę-rozdzielacz z bezpiecznikami z której pójdzie zasilanie odbiorników oraz przetwornica. Warto też dodać zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora (np.  Victron Smart Battery Protect), żeby odbiorniki nie zdioły baterii do zera, wysyłając ją na cmentarz

 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

Gdybym to ja miał robić, to bym to wywalił, zastąpił zasilaczem/ładowarką  Victron 12V 20/30A Blue Smart - do jej wyjścia można podpiąć przez bezpieczniki: akumulator, wyjście ze sterownika solara i nową listwę-rozdzielacz z bezpiecznikami z której pójdzie zasilanie odbiorników oraz przetwornica. Warto też dodać zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora (np.  Victron Smart Battery Protect), żeby odbiorniki nie zdioły baterii do zera, wysyłając ją na cmentarz

 

kurde troszke duzo na moja glowe, jutro najpierw rozbiore ten elektroblok i zobacze co tam sie dzieje na spodzie, a pozniej bede sie zastanawia co z tym zrobic wiec z mila checia skorzystam z informacji co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze doradzicie jaki zestaw bedzie dobry dla mnie ,podrozuje glownie latem w wiekszosci na dziko,kupilem moja druga przyczepke burnstera z francji.energoblok zasila gniazda 230 i oswietlenie a takze boiler ,myslalem o zalozeniu 2 paneli ok 375w albo jednego 550watt czy wystarczy mi to abyy podgrzac wode do porannej toalety??budzet mam ok 4500zl mam tez lodowke kompresorowa aby duzo zimnego piwka sie zmiescilo telefony ,led ,tv,Myslalem o lepszej przetwornicy ktora chcialem podlaczyc pod ten energoblok pod wejscie zewnetrzne, z wylacznikiem jak kiedys podlacze sie pod sasilanie zewnetrzne ,reszte rzeczy wolalbym aby chodzily bezposrednio z akumulatora ,aku mysle zelowy 200-250ah i do tego lepszy sterownik,wczesniej mialem przyczepke z anglii ,zalozylem 280watt paneli i aku agm 120 ah dawalo to rade ale minimalnie czasem tej energi brakowalo wiec pomyslalem ze jak podwoje moc to w zupelnosci mi wystarczy,boiler mialem gazowy a ciepla woda bedzie mi potrzebna bo mam mala coreczke sterownik mnie wtedykosztowal ok 350 zl i przetwornice ktora mialem kosztowala ok 300,ze wzgledu ze chce aby ta przyczepka byla troszke lepiej wyposarzona zdecydowalem sie zainwestowac troszke wiecej pieniedzy w elektryke ale super bylo by sie dowiedziec jaki zestaw dobrac zeby na darmo nie przeplacic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawdż, jaki masz zapas dostęnej wagi w przyczepie i podlicz wagę planowanych solarów, akumulatorów i modułów elektrycznych, (producenci zawsze podają na kartach produktów ich masy). W przyczepach często jest mało dostęnej wagi więc musisz sprawdzić na początek, czy nie będizesz mieć ograniczeń kilogramowych w takiej elektryfikacji. Solar waży około 25kg, akumulatory - wiadomo to chyba najcieższy element. Trzeba to zsumować i pamiętać, że w przyczepce będziesz chiał wozić też inne rzeczy i to wszyko musi się zmiećisć w DMC.

2. weź sobie arkusz google wypisz wszystkie odbironiki, ich moce szczytowe i zapotrzebowanie dobowe, z tego Ci wyjdzie jakich akumulatorów potrzebujesz. Jeśłi nie możesz oszacować zapotrzebowania/mocy jakiegoś urządzenia, nie masz danych producenta itp - kup na allegro watomierz gniazdkowy (~40-50zł), podłącz do urządzeń, uruchom je na dzień czy dwa lub trzy i zmierz. Taki watomierz zapamietuje maksymalną szczytową moc i ogólne zużycie przez cały czas podłączenia. (ja np pobór mocy zestawu  laptopa + dock + monitor mierzyłem przez 2 tygodnie)

przykład bilansu zapotrzebowania chwilowego: 
image.png.a4b6783fb3c7835cdd747cf323823ff0.png


3. większość ludzi poleca do takich zastosowań akumulatory LiFePo, jest tu na forum wątek o takich akumulatorach, warto przeczytać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na aucie mam 2270 kg przyczepka 970 a dmc 1200 mam 260 kg zapasu tym narazie nie chce sie przejmowac bede sie martwil jak kiedys mnie zlapia:) o akumulatorach Lifepo czytalem i zajebiscie drogie sa ,wiec jak bede chcial jakis wiekszy to ponad 3500 bym musial zaplacic a to o duzo przekroczy moj budzet.w przyczepie lodowka bedzie chodzic na gaz natomiast przenosna tylko w ciagu dnia,wiec przy starej przyczepce wszystko dzialalo a na noc ja wylaczalem wiec o te waty bym sie nie martwil .

odnoszac sie do rozmowy wczesniejszej podlaczylem dzisiaj prostownik do pinow i okazalo sie  ,ze pierwsze 5 od prawej  jak na zdjeciu to masa kolejne 5 od lewej to dmuchawa w piecyku i oswietlenie przypuszczam ze pompka wody i lampeczki i wyglada na to ze to wszystko jest zmostkowane bo dalem mase do masy i kolejno plus do reszty 5 po lewej i na kazdym wszystko sie zapalalo wiec mysle ze bede mogl podlaczyc pod to akumulator z jakims bezpiecznikiem i 12 v chyba bedzie mi chodzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebujesz akumulator podłączyć przez przekaźnik, który normalnie będzie podawał 12V na instalację z akumulatora, a jak podepniesz sie pod 230V i pójdzie 12V z energobloku, to tutaj przełączy zasilanie odcinając akumulator.

Przetwornicę podłączasz bezpośrednio do akumulatora, przez np. hebel

Wszędzie oczywiście odpowiedniej wielkości bezpieczniki jak najbliżej klemy "+" akumulatora.

Wpisz sobie w wyszukiwarkę forumowa "schemat" i trochę rysunków znajdziesz, albo narysuj swój, wrzuć tutaj i wtedy coś doradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tomeczek1113 napisał:

przyczepka 970 a dmc 1200 mam 260 kg zapasu

1200-970 = 230
 

30 minut temu, Tomeczek1113 napisał:

o te waty bym sie nie martwil

Jak mamy Ci powiedzeć, czy podany zestaw wystarczy na zaspokojenie apetytu twoich odbiorników, skoro nie chcesz się o ten apetyt martwić... 
 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomeczek1113 napisał:

na aucie mam 2270 kg przyczepka 970 a dmc 1200 mam 260 kg zapasu tym narazie nie chce sie przejmowac bede sie martwil jak kiedys mnie zlapia:)

jak Cię złapią to w PL jeszcze pikuś ale np w Austrii to zaboli mocno i już nie pojedziesz dalej ; jak będziesz uczestniczył w jakimkolwiek wypadku ( czego nie życzę nikomu ) to świeć panie nad Twoją duszą - przy przeładowanej przyczepie możesz się nie wypłacić bo ubezpieczyciel nie odpuści i się wypnie na pokrycie kosztów ; tak , że temat DMC do przemyślenia ;) :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

itam to znowu ja.wnarysowalem jakis schemat jak to wymyslilem. I chcialbym zapytac czy cos takiego moze byc a takze jakie bezpieczniki musze podlaczyc??

chcialbym podlaczyc przetwornice pod wejscie 230 v abym mogl zagrzac wode w bojlerze.a po wszystkim chcialbym odlaczyc 230 wlacznikiem i uruchomic 12 volt z wysjc ktore jest na energobloku zeby wszystko bylo zasilane bezposrednio z akumulatora, w zalaczniku przesylam  i prosze o porade

image0 2.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.