Skocz do zawartości

Rowerowo - rodzinne przedłużenie lata - relacja z Chorwacji 2022


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 134
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 godzinę temu, Commander napisał:

Może wracają do domu....

Kto by wracał w takich okolicznościach przyrody - wciąż mam zapisany w pogodzie Orebič - jeszcze o 20:00 pokazywało mi 21 stopni, a u mnie dziś w nocy ma być -3...:mlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, wybaczcie długą przerwę, ale najgorzej się zebrać z pisaniem zaraz po powrocie, gdy jest masa innych spraw. Muszę jednak coś napisac, bo za chwilę @lbuster zacznie pytać, czy się teleportowaliśmy do domu ;) Z resztą nie pisałem, że po 23 tego samego dnia :P

Wracamy wiec do tematu :D

No więc ostatniego dnia, w zatocze Uvala Ljaljkovača na dnie było mnóstwo muszli, głównie takich zakręconych jak lody świderki. W większość z nich mieszkały jakieś morskie stwory, bo wysuwały się z nich jakieś łapy

Screenshot_20221024_215551.thumb.jpg.312a9fdfbe7c38c9d2b11944b13f4145.jpg

i tak to się poruszało, nieźle zasuwało po dnie

dzieciom udało się znaleźć kilka podobnych na suchym terenie, w których lokatora nie było. Zapakowaliśmy je do słoika z innymi muszelkami i następnego dnia, wzruszyliśmy w drogę powrotną.

Wracając zjechaliśmy do mojej babci i podarowaliśmy jej jedną muszelkę do kolekcji w łazience... po chwili babcia wybiega z krzykiem "aaa... co wyście mi przywieźli, zabierzcie to, co to jest, to się rusza!"  No i okazało się, że z jednej muszli, o tej

IMG-20221017-WA0002.thumb.jpg.5c4fa1672da04bcd6de5a530161afef5.jpg

wystaje ruszajaca się łapa :look: 

W środku był żywy lokator, który bez problemu przetrwał 48h podróż. Szybko sprawdziliśmy cóż to za stwór i okazało się, że to krab pustelnik

IMG-20221017-WA0000.thumb.jpg.330c9ec1c65b90ee8f4da1aff96326c9.jpg

Nie jest to jadowite ani niebezpieczne, do tego łatwe w hodowli... zrobiliśmy szybko małe terrairum

IMG-20221017-WA0004.thumb.jpg.bd45e153d2db488df502e9209f6e038c.jpg

IMG-20221017-WA0003.thumb.jpg.622fc53c63f117af62bc4d37102d796a.jpg

no i tak nam się powiększył skład :-]

I to tyle zdjęć i filmów z "powiekszania" :ee: 

Jak znajdę więcej czasu, to zrobię jakieś podsumowanie wyjazdu. W każdym razie bardzo jesteśmy zadowoleni z przedłużenia lata i samych wypraw rowerowych. Wiele osób kiedyś odradzało mi zabieranie rowerów do Chorwacji, bo tam przecież "same, ostre górki". Jak widać da się znaleźć fajne trasy nawet dla małych dzieci, do tego bardzo przyjemne widokowo.

Aaa... jeszcze na koniec obiecany filmik z Mostaru, koniecznie oglądajcie z dźwiękiem. Lubię tam ten moment, gdy zachodzi słońce i słychać modlitwy z minaretów...

 

  

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, peja76 napisał:

Filmy nie idą:(

Bardzoooo wolno się ładują. Trzeba zapodać i cofać przy końcówce bufora, wtedy ładuje się dalej i tak 20 razy i film załadowany i potem można odtworzyć w całości... prościzna ;)

Wielkie dzięki za wycieczkę na południe w ten jesienny czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze kusił mnie Mostar. Oglądałem kiedyś na Discovery jak odbudowali most po wysadzeniu go w czasie wojny zgodnie ze sztuką. Ściągali rzemieślników z całego chyba świata. Nastawiam się też na tamtejszą kuchnię...

Super klimat oddaje ten filmik spod mostu.

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maarec napisał:

Ten Mostar Super, ktoś doradzi parking pod kampera?

Prawie przy samym moście jest mini kamp. My nie korzystaliśmy, ale widziałem, że stały kampery.

Screenshot_20221025-084903_Maps.thumb.jpg.2ecb4c1ef87441acddbd8916d586eef9.jpg

 

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Commander napisał:

Od zawsze kusił mnie Mostar. Oglądałem kiedyś na Discovery jak odbudowali most po wysadzeniu go w czasie wojny zgodnie ze sztuką. Ściągali rzemieślników z całego chyba świata. Nastawiam się też na tamtejszą kuchnię...

Super klimat oddaje ten filmik spod mostu.

Otóż to, trzeba w końcu podjechać "po drodze" na południe Cro lub wracając - odbić te 90km w 1 stronę.

1 godzinę temu, pjetko napisał:

Prawie przy samym moście jest mini kamp. My nie korzystaliśmy, ale widziałem, że stały kampery.

Screenshot_20221025-084903_Maps.thumb.jpg.2ecb4c1ef87441acddbd8916d586eef9.jpg

 

dzięki, chyba szukałbym parkingu, chodź nie wykluczam i zostania na noc - wtedy można poczuć wieczorny klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pjetko napisał:

Muszę jednak coś napisac, bo za chwilę @lbuster zacznie pytać, czy się teleportowaliśmy do domu ;) 

Już mnie korciło, by coś napisać :P

16 godzin temu, pjetko napisał:

Wiele osób kiedyś odradzało mi zabieranie rowerów do Chorwacji, bo tam przecież "same, ostre górki". Jak widać da się znaleźć fajne trasy nawet dla małych dzieci, do tego bardzo przyjemne widokowo.

Ja odradzałem, bo sam miałem rowery 3 tygodnie i nigdy ich nie użyłem. W twoim przypadku były to dość zurbanizowane tereny no i normalne temperatury. Jak ja się kręciłem, to nie było takich tras wzdłuż morza :( Kilka lat później byłem na Istrii i tam już było gdzie pojeździć rowerami, ale znowu upały nas rozwalały :pad:

Tak więc dziękuję Ci za tą relację i za te trasy - widać, że w pewnych miejscach się da i może to być ciekawa forma zwiedzania Chorwacji :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 3.10.2022 o 00:41, pjetko napisał(a):

Poza tym nie wiem jak na forum załączyć plik gpx

Lepiej późno niż wcale. Po mojemu załączanie GPX tak po prostu działa. Przykład w poście.

schiehallion.gpx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.