Skocz do zawartości

Markiza kasetowa czy workowa?


konradsopala

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Noszę się z zamiarem kupna markizy. Prawdopodobnie padnie na Thule Omnistor bo fajnie można w przyszłości zrobić z niej przedsionek. Kwestia jest jednak inna a mianowicie czy kupować workową czy kasetową. No główny argument to cena. Czy ktoś z Was mógłby mi doradzić / podzielić się plusami oraz minusami obu rozwiązań? Dziękie wielkie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

9 minut temu, konradsopala napisał:

Cześć wszystkim!

 

Noszę się z zamiarem kupna markizy. Prawdopodobnie padnie na Thule Omnistor bo fajnie można w przyszłości zrobić z niej przedsionek.

 Akurat z każdej można zrobić fajnie przedsionek. 

9 minut temu, konradsopala napisał:

 

westia jest jednak inna a mianowicie czy kupować workową czy kasetową. No główny argument to cena. Czy ktoś z Was mógłby mi doradzić / podzielić się plusami oraz minusami obu rozwiązań? Dziękie wielkie!

Sprawdź jeszcze kwestie wagi. Workowa to 15 kg, kasetowa to 35 kg. Jak masz zapas ładowności to kupuj kasetową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy do przyczepy czy do kampera i jak długo zamierzasz tym sprzętem jeździć. Workową przełożysz do następnego sprzętu a kasetowa zostanie. Kasetowa zdecydowanie wygodniejsza i solidniejsza ale też droższa i cięższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest jeszcze jeden ważny aspekt. Jak przypadkowa wichura przejdzie a ty nie złożysz markizy lub jej nie odpowiednio nie zabezpieczysz to w przypadku workowej zazwyczaj koszty są do ogarnięcia (jakiś drobny element do wymiany wart np. 100zł - w przypadkach jakie ja widziałem) a w przypadku kasetowej to tyle elementów jest powyginanych że koszty mogą oscylować w tysiącach jeżeli nie będzie cię czekać wymiana całej markizy. A takie przypadki nie są pojedyńcze. Po jednej wichurze na kempingu statystycznie tak 1/5 zbiera straty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, konradsopala napisał:

 @Gizbern czy w przypadku obu i wichury pasy szturmowe nie załatwią sprawy?

Niby tak, ale ludzie nie mają jakoś zwyczaju tego robić bo przecież piękne słońce świeci :) 1/5 mniej więcej zbiera markizę. A ci co mają kasetowe juz przy piewrszym podmuchu je chowają. Pewnie to wynika z powodu ewentualnych kosztów. A wichura wichurze nierówna...szczególnie ostatnio było ciekawie nawet w lipcu w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Gizbern napisał:

No jest jeszcze jeden ważny aspekt. Jak przypadkowa wichura przejdzie a ty nie złożysz markizy lub jej nie odpowiednio nie zabezpieczysz to w przypadku workowej zazwyczaj koszty są do ogarnięcia (jakiś drobny element do wymiany wart np. 100zł - w przypadkach jakie ja widziałem) a w przypadku kasetowej to tyle elementów jest powyginanych że koszty mogą oscylować w tysiącach jeżeli nie będzie cię czekać wymiana całej markizy. A takie przypadki nie są pojedyńcze. Po jednej wichurze na kempingu statystycznie tak 1/5 zbiera straty...

W kasetowej, w przypadku wichury czy wody to koszt naprawy jest nieopłacalny. Tylko wymiana. Znajomej markiza tak włąsnie skończyła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, konradsopala napisał:

pasy szturmowe nie załatwią sprawy?

Moim zdaniem załatwiają, ja mam workową i pasy zakładam zawsze. Kasetowa trochę wygodniejsza w złożeniu/rozłożeniu. Workowa też nie jest jakoś bardzo mocno problematyczna - rozłożenie /złożenie zajmuje trochę dłużej (u nas 5 -10 min. max) . No i workowa łatwiejsza w montażu nic nie musisz mocować na stałe. Ale jak pisało koleżeństwo jak są pieniądze (kasetowa droższa) i plan że na długo to warto. Workowa spełnia to samo zadanie za mniejsze pieniądze. Co do solidności się nie wypowiadam oglądałem tylko kasetowe i nie widzę różnicy w "solidności" na ich korzyść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Gizbern napisał:

Niby tak, ale ludzie nie mają jakoś zwyczaju tego robić bo przecież piękne słońce świeci :) 1/5 mniej więcej zbiera markizę. A ci co mają kasetowe juz przy piewrszym podmuchu je chowają. Pewnie to wynika z powodu ewentualnych kosztów. A wichura wichurze nierówna...szczególnie ostatnio było ciekawie nawet w lipcu w PL.

przez lata nie składałem markizy kasetowej na wiatr, tylko przybijałem, czasami składałem w nocy przy porywistym wietrze (Chorwacja), szkód od wiatru zero. Kasetowa jest solidniejsza, ale tak jak piszesz - jak ją poderwie to nie dość, że sama się poważnie uszkodzi to jeszcze może uszkodzić ścianę czy też dach.  Workową miałem - sprzedałem po 1 rozłożeniu  i zamówiłem kasetową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konradsopala, ja mam kasetową w przyczepie, w tym roku dokupiłem przedsionek pompowany i na wyjazdach na których używam przedsionka to niepotrzebnie wożę markizę kasetową o wadze 30kg. Widziałem u znajomych workową - wg mnie jakość jest ok. Kupując kolejny raz przyczepę kupiłbym markizę workową. Co do pasów, zawsze rozkładam.

Edytowane przez Sebeb
błąd w nazwie usera (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad jak często zmieniasz miejsce biwakowania?
Generalnie markizy wszystkim wydają się super, do czasu aż im nie zarzuci ich pierwszy raz na dach -_-. Jak się człowiek naogląda zniszczeń, to później ma tendencje do zwijania markizy na noc przy złych prognozach, czy w momencie gdy wybywa z przyczepy na dłuższą wycieczkę. Więc tu przewagę ma kaseta - bo zwija się szybko i raczej bezproblemowo.
Ja mając worek, cenie sobie go za to że na zimę go zdejmuję, więc jest zapas wagowy na włożenie drugiej butli z gazem. Zdejmowanie nie jest jakieś mega łatwe i też nie można się spóźnić względem pogody. Jak będzie za zimno to dość łatwo uszkodzić sztywny materiał markizy przy demontażu.
Ja coraz bardziej skłaniam się do daszka z dmuchanym stelażem - domyślam się że jeśli wichura zarzuci mi go na dach, to w razie co ucierpi tylko sam daszek. Na dłuższe postoje spokojnie można do niego założyć boki. Kampa Air Sunshine pro jest w wymiarach 300, 400 i 500. Obelink też miał swój produkt, ale na razie nie dostępny. 

dometic-sunshine-air-pro_2.jpg

dometic-sunshine-air-pro_3.jpg

dometic-sunshine-air-pro_5_600x600.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konradsopalaJedna sprawa. Jak byś szedł jednak w workową to odpowiedz sobie na pytanie czy dalej nie będziesz rozważał zrobienia z markizy przedsionka. Bo w takim przypadku w przypadku np. Fiammy najlepiej kupić wersję ZIP czyli systemem łączenia ścian z markizą na zamek. Jak już jednak kupisz standardową Fiammę to oczywiście można dokupic ściany jakie dusza zapragnie ale z mniej wygodnym łączeniem.

caravanstore-zipcaravanstore-zip-971.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jacek00 napisał:

 Akurat z każdej można zrobić fajnie przedsionek. 

Sprawdź jeszcze kwestie wagi. Workowa to 15 kg, kasetowa to 35 kg. Jak masz zapas ładowności to kupuj kasetową. 

Teraz robią lżejsze :D omnistor 4m 28kg 
Osobiście brał bym kasetową bo jest wygodniejsza, ale jak najważniejsza kasa to zostaje workowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd przyznać , ale moja workowa pofrunęła na dach przyczepy w tym roku , w sumie to  nic się nie stało...To była chwila. Rozkładałem sobie właśnie sztormiaka...

Nawet nie chcę myśleć , co stało by się z kasetową. Choć nie można od razu zakładać że każdą markizę czeka taki los ?

Edytowane przez Pierzasty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.