Skocz do zawartości

Wymiana oleju


mymlon

Rekomendowane odpowiedzi

 

A może znacie producentów, którzy zalecają wymianę po przejechaniu większej ilości niż wspomniane przeze mnie 30 tys km ? Jestem ciekaw czy są takie "kwiatki" :bukiet:

 

A co powiesz na 45 tys km ???

 

http://www.fiatlcv.mototransus.pl/modele/ducato_do_adaptacji/silniki.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Normalny trend w eksploatacji silników , pamiętacie świece zapłonowe w 126 , 125 p ?

Co 10000 , a teraz ? Są silniki gdzie nie przewiduje się wymiany świec zapłonowych przez cały okres eksploatacji pojazdu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do olejów silnikowych

 

Olej składa się z bazy / tzw.oleju bazowego / oraz dodatków uszlachetniających

Pytanie kto wyprodukował bazę , bo dotatki produkuje bardzo niewiele firm

Wyobrażcie sobie , że będąc kilka lat temu w rafinerii w Czechowicach zdębiałem widząc w magazynach olej BP :bukiet:

 

Pomijając oznaczenia lepkościowe każdy olej silnikowy oznaczony jest znakami jakościowymi

 

SJ / CB - pierwsza literka S - olej przenaczony do silników benzynowych

następna literka - im wyżej w alfabecie tym lepiej

 

/ CB - ten olej może być też stosowany w silnikach wysokoprężnych , ale jak widzicie następna literka to B - a to już jakość marniutka

 

Kupując olej zwracajcie uwagę co jest pierwsze SJ / CB - do benzyny

CB/SJ - do diesla

 

Ja stosuję olej produkowany w Holandii na syntetycznej bazie

Valvoline o oznaczeniu jakościowym SL

 

Po 20000 km. olej zmienia barwę z jasnego miodu na ciemny miód

 

Reasumując wolę wlać lepszy olej i jeżdzić 20000 km. niż jakiś tani minerał za 50 PLN który muszę wymieniać co 10000 km.

 

Uwaga ta nie dotyczy silników eksploatowanych na marnej jakości oleju z dużą ilością nagromadzonego nagaru . W takim przypadku pozostaje lanie taniego oleju mineralnego .

Dobej jakości olej rozpuści nagromadzony nagar, a ten potrafi uszkodzić nam silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dodatki do oleju silnikowego to jestem generalnie przeciw

 

Można nalać takiego dodatku do silnika ,który i tak jest już trupem i zaszkodzić już mu się nie da

Są jednak specjalne oleje , przeznaczone do silników o przebiegu ponad 100000 km.

Osobiście zastosowałem taki w 126 p który miał przebieg w/g licznika 130000 km. ale licznik od paru lat już nie działa .... Maluszek przed wymianą oleju osiągał jakieś 90 - 95 km/h

Po wymianie i jakimś tygodniu używania ten demon prędkości osiągnął 125 -130 na prędkościomierzu co pewnie odpowiada realnej prędkości 110 - 115 km/h ale to i tak jest różnica kolosalna .

Załączam foto oleju który ja użytkuję oraz foto Valvoline do silników powyżej 100000 km.

 

O , nie mogę , pisze że nie mogę załączać plików na tym forum , czyżbym coś nabroił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pisać nowe tematy

Możesz odpowiadać w tematach

Możesz zmieniać swoje posty

Możesz usuwać swoje posty

Możesz głosować w ankietach

Nie możesz załączać plików na tym forum

Możesz ściągać załączniki na tym forum

 

:bukiet::ok::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mam nie tak , bo w tablicach ostrzegawczych oraz turystyce krajowej mogę dawać foty , natomiast tam nie mogę usuwać swoich postów ...

 

I mam jeszcze komunikat przeglądarki :

 

Szczegóły błędu na stronie sieci Web

 

Agent użytkownika: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729)

Sygnatura czasowa: Sun, 23 Aug 2009 13:55:19 UTC

 

 

Wiadomość: Oczekiwano znaku '{'

Wiersz: 36

Znak: 14

Kod: 0

Identyfikator URI: http://www.forum.karawaning.pl/posting.php?mode=reply&t=5220

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jareczku, a czy Ty zapłaciłeś już ABONAMENT???

 

Tydzień człeka nie było ,a tu abonament wprowadzili :bukiet::ok::ok:

 

Ps. Moderatorzy , do kosza z tym oczywiście potem :ok: :ok: :ok::ok:

 

Resetuje , instaluje aktualizacje , czyszczę ciasteczka i nic :jesc: :'( :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pogadajmy o olejach

 

Pogadamy jutro , oj pogadamy

 

Oj będzie dyskusja

 

I dyskusji niet

:bukiet: może skoli nie ma, o czym z Tobą pogadaćÔÇŽ, a może się obraził na Spablo1, może i temat o wymianie oleju nie na to forum :ok::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a olej wymieniam co 10000km (stara szkoła) producenci niech sobie zalecają nawet co 200000 km.

 

Wiesz, kiedyś auta nie były tak precyzyjnie wykonywane, a oleje były gorszej jakości. O syntetykach tylko marzono, bo niewielu było stać. Precyzja wykonania filtrów oraz ich zdolność czyszczenia oleju też wzrosła.

 

To tak jak ekologicznym miało być gaszenie samochodu na 20 sekundowy postój na czerwonym świetle.

 

Wg moich informacji warto kiedy postój ma trwać przynajmniej minutę :ok:

 

Fiat w modelu 500 zamontował czujnik zużycia oleju. Na forach są wpisy, że nawet przez dwa lata normalnego użytkowania, auto nie wymaga wymiany oleju.

 

Stosuje to też i BMW, Audi, VW... przebiegi niekiedy sięgają nawet 50tys. A niekiedy tylko 5tys. Zależy od warunków eksploatacji.

 

Wg. mnie nie ma czegoś takiego jak norma, pewne rzeczy trzeba samemu kontrolować, analizować i przeliczać, wg. własnych potrzeb i rodzajów eksploatacji.

 

Święte słowa :ok: Warto nieco pomyśleć jak się eksploatuje auto.

 

 

Znalazłem w starym Informatorze samochodowo-motocyklowym z 1986 roku taką ciekawą (wg mnie) wzmiankę:

"Po wymianie olejów silnikowych i przekładniowych odzyskuje się tzw. olej przepracowany w ilościach około 90% pojemności układu smarowania. Oleje przepracowane (zużyte) stanowią cenny surowiec rafineryjny i są odkupywane przez stacje CPN po 11zł za 1kg. Zbieranie i odsprzedaż starych olejów do CPN przyczynia się do ochrony środowiska, umożliwia zmniejszenie importu ropy naftowej oraz kosztów eksploatacji samochodu."

 

Szkoda, że zaprzestano skupu olejów. Ja olej zmieniam sam w swoim (i nie tylko swoim) autku. A co później zrobić? Gromadzę nie wiem po co :bukiet: Raz dla sąsiada do malowania płotu się przydał. Macie jakiś patent co zrobić z takim olejem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.