Skocz do zawartości

ogrzewanie wody - ciepła woda w przyczepce


Andreas

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam pytanie jak inni caravaningowcy rozwiązali problem podgrzewania wody tej która używana jest w kuchni i łazience?

miałem plan zakupu podgrzewacza wody ale to nie za dobry pomysł bo bierze tyle prądu że szok.

myślałem również o zakupie grzałki z termostatem taką jak do akwarium którą zamontuje w baniaku na wodę.

grzałka taka podgrzewa 30l akwarium do tenperatury 32/36stC ma tę zaletę że może swobodnie być zanurzona w wodzie i pobiera 100W.

moze macie inne propozycje jak rozwiązać problem podgrzewania wody?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być taka grzałka, tylko trochę mocniejsza. Ja mam 300W z termostatem i 100 bez. 300 nagrzewa wodę do 32°, 100 podgrzewa potem powoli, a właściwie utrzymuje temperaturę ok 45°. Musisz tylko tak ustawić pompkę, żeby nie wysysała wody do końca. Baniak mam 23l. Ciepłą wodę mam już po 30 min, na noc i na czas nieobecności w przyczepie grzałki są wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andreas, co prawda obecnie mam bojler gazowy z ogrzewaniem Primusa , ale w poprzedniej przyczepie , aby mieć ciepła wodą zastosowałem taki termostat http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=715035505 i grzałkę 500W i w 15 minut około 12 l wody było podgrzanej do temperatury 40 stopni - sprawdziło się to bardzo dobrze , próbowałem rozwiązać z grzałkami akwariowymi z termostatem, ale to nie wypaliło nie zdołały podgrzać wody do 30 stopni , nie mówiąc o czasie jakie trzeba było czekać , aby 100W grzałka podgrzała wodę.

A i ważne nie wolno dopuścić by w zbiorniku grzałka grzała na sucho musisz pilnować by zawsze była woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bojler gazowy i powiem strzeże ,że to tylko wygoda i komfort.

Bez tego dobrodziejstwa też da się żyć.

W końcu to domek na kółkach służący do wypoczynku w plenerze .

Jak nie masz w przyczepie , to sobie nie zawracaj głowy jakimiś przeróbkami.

Na kuchence podgrzejesz wodę i sobie wlejesz do umywalki czy zlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no żyć da sie bez wielu rzeczy a ja chciałbym aby woda zwłaszcza rano w przyczepce miała chociaż ze 30stC.

w ciągu dnia wystarczy zbiornik umiescić na dachu a najlepiej jak jest czarny ale rankiem a zwłaszcza w okolicach maja i września na dworze jest czasami koło 6stC woda jest wtedy lodowata wiec myślę o rozwiązaniu przynajmniej zapobiegawczym.

 

zamontuje narazie 300W grzałke do akwarium i zobacze jak będzie to śmigać.

zbiornik mam 20L wiec chyba nie powinna mieć trudności ta mała grzałka.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

grzałka taka podgrzewa 30l akwarium do tenperatury 32/36stC ma tę zaletę że może swobodnie być zanurzona w wodzie i pobiera 100W.

pozdrawiam

 

Grzałke, która ma pracować stale należy dobierać do wielkości zbiornika.

Grzałka 100 W to grzałka do dużego akwarium ok. 100l przeznaczona do pracy ciagłej.

 

Zatem proponowałbym grzałke 50W lub max 75W (to i tak 2 x za duża) ale zważywszy że ma zagrza ć powiedzmy od 15st do maxa swojej wydajności to będzie OK.

Tak dla informacji podam Ci że najmniejsze nasze akwarium ma ok. 36L i pracuje w nim grzałka 30W spokojnie dając radę utrzymywać 26st

Ja połaczyłem moje doświadczenia akwarystyczne z campingowymi i w zbiorniku 30l zastosowałem grzałke 75W z termostatem przeznaczona do zbiorników 35-70l.

Grzałka taka może pracować non stop bo czymże rózni się baniak w przyczepie od akwarium brakiem rybek tylko :-).

Zwracam uwagę na to że tworzywo zbiornika musi wytrzymywać temp ok 40-50st C, grzałka co prawda ma max 36st C ale przy upale może przegrzewać nieco i ścianki zbiornika robią się miekkie. Krany i pompki do zimnej wody raczej znoszą nieźle te 35-40st C.

Należy także pamiętać że grzałka musi być całkowicie zanurzona !

 

Są w akwarystycznych obecnie b. cienkie grzałki tak że pompki nie trzeba wiele podnosić

zobacz link: http://www.allegro.pl/item717146156_grzalka_plastikowa_aquael_easyheater_75w_termost.html.

 

W wyżej opisanym zakładam pracę ciągłą grzałki.

 

Pomysł mymlon'a z dużą mocą dodatkową grzałką włączną chwilowo też jest niezły ale tu sugerowałbym dozór i sterowanie ręczne.

 

Jeśli grzałka ma to pracowac chwilowo i grzać szybko to moc grzałki musi być większa (cóż sama fizyka) i wyłacznaie na noc czy podczas nieobecności będzie możliwe.

 

Nie daj się wpuścić w grzałki na 12V z prostej przyczyny - pobór pradu.

 

A i jeszcze jedna sprawa jeśli masz 1 zbiornik i krany bez mieszacza na tylko zimna wodę to jest drobny problem nie przemyjesz buźki zimna wioda jak wrócisz ze słonecnej plaży :-) grzałeczka pracuje i mamy ok. 35st C

 

pozdrowienia z Krakowa

smok_wawelski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram

bez tego da się żyć

nie zmywam w przyczepie bo brud zlatuje pod i śmierdzi albo w miskę, z której też trzeba wylać

no a kąpiel - wiadomo .

zbiorowe prysznice :bukiet:

a jak potrzebuje ciepłą wode to mam i czajnik elektryczny i kuchnię gazową

 

A jakim prawem zlatuje pod przyczepe (bynajmniej nie chodzi mi o prawo grawitacji).

A czemu w miske ?

A czemu śmierdzi ?

 

Owszem zbiorniki przewoźne na brudną są choro drogie.

Ogladac p. Adasia Słodowego było :-)

 

Na zmniejszenie wydatków "szambianych" i "woziwodowych" polecam:

 

Szambo:

Kanister po spożywce 30 lub 60l - koszt 10-15zł z demobilu :-)

Kawałek rury lub króciec karbowany od króćca spustowego kanalizacji przyczepy do w/w = 10zł

Jeśli chcemy być komfortowi "szmbelani" wózeczek (nie szukać w kategorii kempingowe ceny x 2)

allegro-wyposażenie magazynów i mamy wózeczek do 60-80kg za 70-100zł

 

A jeszcze kawałek paska lub gumy itp aby zapiąć nasze szabo by nie zlatywało nam gdy jedziemy

do kanału koszt 5zł

 

Razem max 130-150zł w wersji wysyłkowej czyli połowa zbiorniczka Fiama czy innego z kat. kampingowe.

 

Nie wspomne już że wózeczek będzie znakomicie służył rownież do przywiezienia baniaczka wody czystej :-)

 

Ja robię zwykle kursik szambo + woda w 2 osoby, najpierw na wózeczku jedzie szambo a baniak na czystą się niesie, z powrotem na wózeczku jedzie woda 30L. a szabo puste się niesie.

Takim wózeczkiem z szambem lub czystą 30L bez problemu powozi moja 13letnia córka (raczej drobna nie herod-baba) zatem nie jest to bardzo wysiłkowe :-))

 

Po przywiezieniu pod budę rusza "stacja pomp" i czysta pompujemy do zbiornika w łazience.

a zbiornik szamba podłączmy poprzez króciec karbowany do kanalizacji przyczepy.

 

Oczywiście zgadzam się że bez w/w rozwiazań można się obejść :-))

 

 

Braku bagienka pod przyczepą życząc pozdrawiam

smok_wawelski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram

bez tego da się żyć

Idąc tym tokiem rozumowania to po co przyczepa w namiocie też można się przekimać :bukiet:

Ale jak mamy przyczepę dlaczego nie uprościć sobie życia i nie dokonać przeróbek temu służących. Moim zdaniem to czajnik, gar z wodą na gazie itp to wcale nie prostrze rozwiązanie tylko kłopot i dodatkowe babranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem grzałkę akwariową 60 W bez termostatu do ok. 20 l zbiornika

 

Sprawdziło się znakomicie :bukiet: Woda była przyjemnie ciepła przy pełnym zbiorniku oraz naprawdę ciepła przy połowie zbiornika . Grzałka pracowała 24 godz. / dobę

Oczywiście pierwsze zalanie zbiornika było ciepłą wodą aby nie czekać aż te 60 W nagrzeje lodowatą wodę , a potem uzupełnianie już zimną wodą

 

Ja jestem z tego patentu zadowolony i dla mnie jest wystarczający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tokiem rozumowania to po co przyczepa w namiocie też można się przekimać

 

Nawiążę nieco przekornie,

ja jestem chłopak pod szmatą wychowany i w namiocie nie widzę nic złego i dalej to lubię :-)

o ile nie leje przez kilka dni.

 

Ale jak mamy przyczepę dlaczego nie uprościć sobie życia

zależy co kto lubi, ja mam i szmatę i przyczepę - sypialnia podwieszana w przedsionu to dokładnie jak namiot zaleta niewątpliwa, bety i fajki mam suche, sypiam tak jak lubie pod szmatą, wyjście awaryjne mam zapewnione jak leje dłużej to chodu do budy :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem grzałkę akwariową 60 W bez termostatu do ok. 20 l zbiornika

Sprawdziło się znakomicie

 

Jasne że się sprawdzi, akwarystyką parałem się w czasach gdy grzałkę solną robiło się z U rurki i 2 elektrod węglowych z baterii a grzałka z termostatem to na specjalne zamówienie w Pewexie za bony była :-)

 

Woda była przyjemnie ciepła przy pełnym zbiorniku oraz naprawdę ciepła przy połowie zbiornika . Grzałka pracowała 24 godz. / dobę

 

Oczywiście pierwsze zalanie zbiornika było ciepłą wodą aby nie czekać aż te 60 W nagrzeje lodowatą wodę , a potem uzupełnianie już zimną wodą

Grzałka w akwa pracuje w komfortowych warunkach, akwa jest w domu gdzie jest stale dość wysoka temp.

Dlatego do przyczepy proponowałem o 1-2 "przedziały" mocniejszą niż wynika z pojemności zbiornika aby uzyskać szybsze nagrzewanie a termostat aby zapobiec przegrzaniu i mieć równą temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a termostat aby zapobiec przegrzaniu i mieć równą temp.

 

Tyle że ja nie znalazłem w sklepach takiej grzałki z termostatem do np. 45 stopni , wszystko kończyło się na 30 kilku , stąd mój wybór

 

Ale zapewniam , grzałka 60 , 75 wat w zbiorniku ok. 20 litrów i mamy ciepłą wodę :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie znalazłem w sklepach takiej grzałki z termostatem do np. 45 stopni

 

niestety akwarystycznej nie znajdziesz wyżej niż 36st bo i po co miałaby być - to hodowla a nie gotowanie rybek :-)))

 

każda grzałka właściwie dobrana do wielkości zbiornika się sprawdzi, nawet bez termostatu takoż arhaiczną grzakę solną w U-rurce regulowało się doświadczalnie do wielkości zbiornika poprzez zbliżanie lub oddalanie elektrod lub zwiększanie/zmniejszanie stężenia solanki

 

termostaty też są różne do wyższych wartości temp też, niekoniecznie akwarystyczne.

akwarystyczną z termostatem proponowałem jako wersję "uni-compact" z ograniczeniem do 30 kilka stopni :-)))

 

Z ciekawości zapytam robiłeś na 2 zbiornikach zima/ciepła czy 1 kompromisowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.