Skocz do zawartości

Dodatkowy obwód dla 12V w przyczepie kempingowej


marcin88

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!
 

Na wstępie powiem, że prześledziłem masę artykułów i filmików i nie rozwiałem swoich wątpliwości :) Wręcz przeciwnie! 

Dwie rzeczy które chciałbym zrobić/rozbudować:
I. Chciałbym zrobić dodatkową instalacje 12V w celu podłaczenia gniazdek, wentylatora, routera, miernika poziomu wody, miernika pojemności akumulatora i innych urządzeń 12V.
II. Podpiąć przetwornicę AZO DIGITAL 12 VDC / 230 VAC 2000W / 1100W

Aktualnie w przyczepie Bailey Peagent mam taki zestaw po poprzednim właścicielu:

A. Akumulator AGM - RENAULT NISSAN 12V - L5 VRLA 90Ah 900A
B. Panel SOLARNY (12 V 160 WAT 20 A)
C. Regulator ładowania MPPT TRACER 1210A 10A 12/24V


I. DODATKOWA INSTALACJA 12V
Samo rozgałezienie i cała instalacja jest ciasno upchana. Regulator zamontowany w bardzo niekorzystnym miejscu (brak dostępu). Ale z tego co widzę to prowadzą 4 kable do MPPT (2 czerwone i 2 czarne), co by oznaczało, że jest tam wejscie z solarów i wyjście na aku. Nie są wykorzystane wyjścia na odbiorniki 12V.

Alternatywnie myślałem, że może podepne się bezpośrednio pod regulator MPPT i tam wepne dodatkową skrzynkę z bezpiecznikami (np. https://allegro.pl/oferta/skrzynka-obudowa-bezpiecznikow-z-led-12387889484). Ale musiałbym to demontować (chociaż jeśli to najlepsza opcja to może warto). Co radzicie?

Z braku miejsca pomyślałem, aby zrobić osobny obwód (nie grzebać w tym co jest) i bezpośrednio podłączyć do akumulatora, ale zastanawia mnie czy to będzie bezpieczne. A jeśli tak to nasuwają się kolejne pytania:

1. Czy pomiędzy akumulatorem, a dodatkową skrzynką bezpiecznikową zastosować jakiś przekaźnik?
2. Jaki pomiędzy akumulatorem, a dodatkową skrzynką bezpiecznikową zastosować dodatkowy bezpiecznik?
3. Znalazłem różne informacje dotyczące przekrojów kabli od 1,5 do 4 mm2. Jakie powinienem zastosować skrzynki z bezpiecznikami, a jakie od skrzynki do urządzeń?
4. Czy taki osobny obwód 12V ze skrzynką bezpieczników, trzeba jakość zabezpieczyć? Chociażby przed wyłądowaniem akumulatora? Czym?
5. Czy takei rozwiązanie nie zaszkodzi ukłądowi z panelem solarnym i MPPT?

II. PRZETWORNICA

Zakupiłem przetwornicę AZO DIGITAL 12 VDC / 230 VAC 2000W / 1100W.

1. Osobno kupiłem kable 25 mm2 o długości 60 m, będą ok?
2. Jaki bezpiecznik zastosować pomiędzy akumulatorem, a przetwornicą - 50A? Głównie chce ładować Laptopa, ale sporadycznie może będzie potrzeba podłączyć coś większego.
3. Pomiędzy akumulatorem, a przetwornicą zastosować bezpiecznik typu midival lub megaval czy inny?
4. Przy akumulatorze jest już duża plątanina kabli, może zastosować jakąś szynę (np. https://pl.aliexpress.com/item/1005001709289045.html?aff_fcid=a9093fdb326d4484b787f9a71b49b52d-1659967140200-03068-_A0Ewqi&aff_fsk=_A0Ewqi&aff_platform=portals-search&sk=_A0Ewqi&aff_trace_key=a9093fdb326d4484b787f9a71b49b52d-1659967140200-03068-_A0Ewqi&terminal_id=b7b4a08ecaa0424081fe4c5b4f8e2b1c&afSmartRedirect=y) lub klemy (np. https://allegro.pl/oferta/klemy-do-akumulatora-komplet-plus-i-minus-mta-686-9447832702) z większą ilością mocowań?

Kolejna sprawa, jak będę tam grzebał warto byłoby wyłaczyć zasilanie z solarów - pewnie mogę zrobić to na samym MPPT?


Dajcie znać, co myślicie?

 

IMG_7220.jpg

IMG_7227.jpg

IMG_7229.jpg

IMG_6328.jpg

IMG_6329.jpg

IMG_6386 2.jpg

Edytowane przez marcin88 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego to 60m kabla 25mm2 ?

Przetwornice łączysz wprost do aku jak najkrótszymi kablami, a po przyczepie rozprowadzasz 230V. Oczywiście przetwornica musi być tak umieszczona by był do niej dostęp, miała odpowiednie chłodzenie i zabezpieczenie zgodne z zleceniami producenta przetwornicy.

To samo z regulatorem solarów, do niego też musi być normalny dostęp. 

12V lepiej brać z regulatora solarów, bo wtedy można kontrolować na bieżąco pobór prądu, a aku jest zabezpieczony przed zbyt głębokim rozładowaniem.

Główny bezpiecznik zawsze jak najbliżej źródła prądu (czyli klemy aku), a dopiero dalej rozdzielnica i bezpieczniki na poszczególne obwody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2022 o 20:00, marcin88 napisał:

B. Panel SOLARNY (12 V 160 WAT 20 A)
C. Regulator ładowania MPPT TRACER 1210A 10A 12/24V

Masz Tracera 2210AN 20A

image.png.a64f67d2ba71e677becd2cd3347748ee.png

10A to by było trochę mało do 160W solara

Godzinę temu, koober napisał:

Do czego to 60m kabla 25mm2 ?

Chyba chodziło o 60cm ;)

Godzinę temu, koober napisał:

12V lepiej brać z regulatora solarów, bo wtedy można kontrolować na bieżąco pobór prądu, a aku jest zabezpieczony przed zbyt głębokim rozładowaniem.

Tak, ale nie przetwornicę

W dniu 8.08.2022 o 20:00, marcin88 napisał:

AZO DIGITAL 12 VDC / 230 VAC 2000W / 1100W.

Ona musi lecieć bezpośrednio (ewentualnie przez hebel) do aku i być zabezpieczona wartością max pradu + np. 30%, czyli 2000/12 = 166A więc dałbym 200A, niestety trochę mały akumulator na tak wysokie prądy, chyba, że chwilowe. Tak więc skoro pytasz

W dniu 8.08.2022 o 20:00, marcin88 napisał:

Jaki bezpiecznik zastosować pomiędzy akumulatorem, a przetwornicą - 50A?

to oznacza, że nie znasz podstaw elektryki i może lepiej zlecić robotę elektrykowi.

 

Poza tym masz niezły bajzel z przewodami, to trzeba uporządkować i pospinać, aby luzem nie latały.

A poniżej przykład jak nie zaciskać przewodów

W dniu 8.08.2022 o 20:00, marcin88 napisał:

IMG_6386 2.jpg

 

Nie obraź się na moje uwagi, to w trosce o Twoje bezpieczeństwo i sąsiadów na kempingu ;)

W dniu 8.08.2022 o 20:00, marcin88 napisał:

prześledziłem masę artykułów i filmików i nie rozwiałem swoich wątpliwości :) Wręcz przeciwnie! 

poczytaj jeszcze tutaj, sporo wartościowych informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi! 
@koober @filipert

 

Cytat

Do czego to 60m kabla 25mm2 ?

Źle napisałem - oczywiście 60 cm :)

 

Cytat

To samo z regulatorem solarów, do niego też musi być normalny dostęp. 

No i tutaj się zgadzam, dlatego zdziwiło mnie, że ktoś tak to podłączył. Czytałem nawet w zaleceniach producenta, że ma być odstęp od spodu. W końcu on ma radiator z tyłu na pleckach.

 

Cytat

12V lepiej brać z regulatora solarów, bo wtedy można kontrolować na bieżąco pobór prądu, a aku jest zabezpieczony przed zbyt głębokim rozładowaniem.

No i tak chyba zrobię, rozkręce i umieszcze Regulator w nowym/lepszym miejscu i tam wepne skrzynkę z bezpiecznikami 12v. 
Tutaj niestety aktualna skrzynka omija Regulator, no ale jak zastosuje dodatkowy miernik pojemności aku to będe monitorował :)

 

Cytat

Główny bezpiecznik zawsze jak najbliżej źródła prądu (czyli klemy aku), a dopiero dalej rozdzielnica i bezpieczniki na poszczególne obwody.

To zrozumiałe :)

Cytat

Masz Tracera 2210AN 20A

Dzięki :)

 

Cytat

Ona musi lecieć bezpośrednio (ewentualnie przez hebel) do aku i być zabezpieczona wartością max pradu + np. 30%, czyli 2000/12 = 166A więc dałbym 200A, niestety trochę mały akumulator na tak wysokie prądy, chyba, że chwilowe. Tak więc skoro pytasz


200A - poprawiam na schemacie! + Dodaje hebel!


Zdecydowanie będę używał przetwornicy w sytuacjach ostatecznych.

Bedę chciał przetestować czy laptop będzie się ładował z 12V na USB PD, lub łądowarce samochodowej - jak tak to przetwornica będzie tylko w razie w.

 

Cytat

to oznacza, że nie znasz podstaw elektryki i może lepiej zlecić robotę elektrykowi.

Zgadza się, nie jestem w tym specem - wyliczyłem to na podstawie małych odbiorników do 600W - bo nie chciałem podłączać nic większego :)

 

Cytat

Poza tym masz niezły bajzel z przewodami, to trzeba uporządkować i pospinać, aby luzem nie latały.

Od początku mnie to martwi... No ale właśnie dlatego chciałem zastosować tą kleme z 3 oczkami - To dobry pomysł @filipert  Ewentualnie szyna - ale to chyba przerost formy nad treścią?

 

Cytat

Nie obraź się na moje uwagi, to w trosce o Twoje bezpieczeństwo i sąsiadów na kempingu ;)

Mega doceniam! Dziękuję :)

 

Na koniec załaczam poprawiony schemat - narazie bez wpięcia do regulatora, ale zoastanawiam się jeszcze nad grubością okablowania:
 

1. 25mm2 wystarczy od aku do przetwornicy?

2. Jaki przekrój kabli dać od aku do skrzynki z bezpiecznikami 12v?  6mm2?

3. A jaki od skrzynki do odbiorników? 1.5 mm2?

 

4. I czy stosować jakikolwiek i gdziekolwiek przekaźnik?

 

 

Screenshot at Aug 11 11-54-00.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marcin88 napisał:

dlatego chciałem zastosować tą kleme z 3 oczkami

jaka to klema?

9 minut temu, marcin88 napisał:

wyliczyłem to na podstawie małych odbiorników do 600W - bo nie chciałem podłączać nic większego :)

To bez sensu tak duża przetwornica, rozumiem, że juz jest i zmieniał nie będziesz?

9 minut temu, marcin88 napisał:

1. 25mm2 wystarczy od aku do przetwornicy?

2. Jaki przekrój kabli dać od aku do skrzynki z bezpiecznikami 12v?  6mm2?

3. A jaki od skrzynki do odbiorników? 1.5 mm2?

Najpierw jeszcze policz wszystkie odbiorniki i określ jakie prądy popłyną jakimi kablami.

No i polecam poczytać  watek który zapomniałem zalinkować ;)

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp. - Elektryka i elektronika - Karawaning.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jaka to klema?

np. MTA 686 https://allegro.pl/oferta/klemy-do-akumulatora-komplet-plus-i-minus-mta-686-9447832702

załączam zdjęcie

 

Cytat

To bez sensu tak duża przetwornica, rozumiem, że juz jest i zmieniał nie będziesz?

Uświadomiłeś mnie, że warto zostawić zastosować 200A, będe w razie w sporadycznie mógł wykorzystać do większych urządzeń. Ale tak już ją zakupiłem i czeka na podłączenie.

Cytat

Najpierw jeszcze policz wszystkie odbiorniki i określ jakie prądy popłyną jakimi kablami.

OK! :)
 

@filipert A co z przekaźnikami? Używać?

Screenshot at Aug 11 12-09-17.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Cześć :)

 

słuchajcie Panowie, system jaki zrobiłem działa prawidłowo!

Pół roku w Hiszpanii i ani razu mnie nie zawiódł :D

Pisze, bo może komuś się przyda ta informacja - jakbyście potrzebowali szczegółów to piszcie - podeślę dokładny schemat :D


BTW: nie zakładam nowe topiku, a mam pytanie do WAS! Chce rozbudować moją elektrownie w przyczepie i co zastosować dodatkowo - jaki panel i jaki aku? 

Myślę wstępnie o 500 W + 200 AH aku tylko nie wiem czy zrobić całkiem osobny obwód czy połączyć z tym co mam?

Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa, że jeśli połączyć to może innej mocy panel i inny aku?

A jeśli aku to czy podłączać drugi AGH, czy może te nowoczesne lifepo4?

I pewnie MPPT do wymiany, lub drugi, jeśli robić osobny obieg.

 

CEL zmiany - brakowało mi czasami prądu w pochmurne dni.


Dla przypomnienia:

 

Aktualnie w przyczepie Bailey Peagent mam taki zestaw po poprzednim właścicielu:

A. Akumulator AGM - RENAULT NISSAN 12V - L5 VRLA 90Ah 900A
B. Panel SOLARNY (12 V 160 WAT 20 A)
C. Regulator ładowania MPPT TRACER 1210A 20A 12/24V

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.