Skocz do zawartości

Jaki akumulator do przyczepy?


Nest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

odkurzam temat, bo jest dużo nowych użytkowników więc kilka podstawowych pytań:

- jak najlepiej podłączyć gniazdo do zasilania przyczepy podczas jazdy? (bo z czytanych na forum pomysłów trudno jednoznacznie to określić), chodzi mi o podłączenie kabla lodówki do światła przciwmgłwego czy do aku czy inaczej. Jak ma być poprawnie?

- czy rzeczywiście lepsze i efektywniejsze są aku żelowe od kwasowych i czy zwykły użytkownik korzystający z cepki 4-5 razy w roku wykorzysta w pełni droższy akumulator?

- dlaczego akumulator w przyczepie i holowniku powinien być takiej samej pojemności Ah?

 

Gniazdo ->prawidłowo i zgodnie z logiką zastosować 13Pin lub dwa gniazda 7Pin.Przewód do lodówki to 4mm2 z bezpiecznikiem poprowadzony bezpośrednio od akumulatora do jednego z w/w gniazd( wszystkie inne pomysły to półśrodki....

 

- akumulator to już było poruszane, że powinien być akumulatorem żelowym do pracy cyklicznej -> bo taką prace mamy w przyczepie... podam przykład takiej baterii SBLCG 75-12i(sh) jest to akku 10-cio letni o około 500 cyklach , reszta rozwiązań to także półśrodki działające lepiej lub gorzej ;)

 

-lepszym pomysłem jest niezależne zastosowanie dodatkowego ładowania akku poprzez ładowarkę lub solar niż ładowanie z alternatora-> ponieważ dosyć trudno przez okres podróży wyładować baterie w przyczepie... mamy większą niezależność w miejscu postoju itd.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czy różnica w cenie między żelowym a kwasowym ma swoje uzasadnienie (nie chodzi mi o kwestię wywrócenia się aku i wylania zawartości) chodzi mi o wykorzystanie w pełni jego właściwości przy średnio aktywnym użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy różnica w cenie między żelowym a kwasowym ma swoje uzasadnienie (nie chodzi mi o kwestię wywrócenia się aku i wylania zawartości) chodzi mi o wykorzystanie w pełni jego właściwości przy średnio aktywnym użytkowaniu.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Jeżeli będziesz prawidłowo eksploatował zwykłą baterie kwasową z zaznaczeniem na prawidłowo powinna wytrzymać około 4-5 lat w temp 20 stopni. im wyższa temp tym pojemność szybciej spadnie; przy kosztach zakupu 300-400 pln, natomiast jeżeli nie będzie prawidłowo eksploatowana to nie wytrzyma 2 latek lub jej pojemność spadnie katastrofalnie.

Bateria żelowa do pracy cyklicznej to koszt 700Pln przy sporym rabacie; wytrzyma około 500 cykli ( 400 cykli zachowując praktycznie niezmienione parametry pojemnościowe)

W max czasie wykorzystania 12 lat ( bardziej na 10 trzeba sie nastawić także ze względu na temp.), dodatkowo zastosować trzeba ładowarkę do akumulatorów żelowych co również podnosi koszty.

Nie wydzielają się podczas ładowania niebezpieczne opary.

Czy warto sam sobie odpowiedz.

Pozdr.

Edytowane przez Przemo.D (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Jeżeli będziesz prawidłowo eksploatował zwykłą baterie kwasową z zaznaczeniem na prawidłowo powinna wytrzymać około 4-5 lat w temp 20 stopni. im wyższa temp tym pojemność szybciej spadnie; przy kosztach zakupu 300-400 pln, natomiast jeżeli nie będzie prawidłowo eksploatowana to nie wytrzyma 2 latek lub jej pojemność spadnie katastrofalnie.

 

W ubiegłym roku padł mi aku kwasowy ,przeznaczony do ładowań cyklicznych -posiadał na obudowie naklejkę z piktogramami - był używany do silnika elektrycznego w łódce jak również w przyczepie i wytrzymał 9 lat !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku padł mi aku kwasowy ,przeznaczony do ładowań cyklicznych -posiadał na obudowie naklejkę z piktogramami - był używany do silnika elektrycznego w łódce jak również w przyczepie i wytrzymał 9 lat !!!

Widzisz MARAS z ludźmi jest jeszcze taki dodatkowy problem , że jak byś go potrzymał jeszcze ze 3 latka to byś napisał że działał prawidłowo 12lat....

Zajmuje sie na co dzień zasilaniem gwarantowanym i z tego żyje więc coś tam o bateriach wiem;) i dodatkowo widzę co się dzieje w UPS-ach z bateriami po 5-ciu , 10 latach przy klimatyzowanych pomieszczeniach i naprawdę książkowych warunkach eksploatacji baterii wręcz nieporównywalnych do przyczepy.

To, że działał Ci 9 lat to nie znaczy że przez ostatnie 4 był jeszcze coś wart;) bo jego pojemność była pewnie na poziomie 20% od co najmniej 4 latek aż padł całkowicie...

Po prostu należy rozróżnić co dla kogoś oznacza sprawny akumulator a co oznacza że wytrzymał?

Równie dobrze mogę napisać , że zdemontowana z UPS-a 10-cio letnia bateria żelowa jak to nazywacie 75AH czy 100 będzie u Ciebie w przyczepie działała jeszcze przez 5 latek i jak to piszesz ona tyle "wytrzyma spokojnie zanim padnie.." tylko jakie posiada parametry w porównaniu z nową?ile zostało z nominalnej pojemności?Pomiarami dosyć łatwo na te pytania odpowiedzieć co wielokrotnie sie wykonuje;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz MARAS z ludźmi jest jeszcze taki dodatkowy problem , że jak byś go potrzymał jeszcze ze 3 latka to byś napisał że działał prawidłowo 12lat....

Zajmuje sie na co dzień zasilaniem gwarantowanym i z tego żyje więc coś tam o bateriach wiem;) i dodatkowo widzę co się dzieje w UPS-ach z bateriami po 5-ciu , 10 latach przy klimatyzowanych pomieszczeniach i naprawdę książkowych warunkach eksploatacji baterii wręcz nieporównywalnych do przyczepy.

To, że działał Ci 9 lat to nie znaczy że przez ostatnie 4 był jeszcze coś wart;) bo jego pojemność była pewnie na poziomie 20% od co najmniej 4 latek aż padł całkowicie...

Po prostu należy rozróżnić co dla kogoś oznacza sprawny akumulator a co oznacza że wytrzymał?

Równie dobrze mogę napisać , że zdemontowana z UPS-a 10-cio letnia bateria żelowa jak to nazywacie 75AH czy 100 będzie u Ciebie w przyczepie działała jeszcze przez 5 latek i jak to piszesz ona tyle "wytrzyma spokojnie zanim padnie.." tylko jakie posiada parametry w porównaniu z nową?ile zostało z nominalnej pojemności?Pomiarami dosyć łatwo na te pytania odpowiedzieć co wielokrotnie sie wykonuje;)

Pozdrawiam

 

Jak już wyżej napisałem ,że wytrzymał mi 9 lat to tyle czasu był sprawny i napisałem 9 a nie 12 bo niby po co miałbym go trzymać nie sprawny jeszcze 3 lata i pisać bzdury :niewiem:

 

Najczęściej był używany do łódki i na pewno jego pojemność spadła przez tak długi czas .Wiem ile na nim pływałem jak był nowy i wiem też jak długo wytrzymywał w ostatnim roku zanim poległ .Mam porównanie i myślę ,że jego pojemność na końcu jego "życia" była około 60%.Jak minęło mu już 6 lat to nie tylko ja ale i mój kumpel byliśmy zdziwieni ,że ten aku jeszcze jest w znakomitej kondycji .Faktem jest ,że był używany od wiosny do póznej jesieni (nawet 50 cykli ) a na zimę do ciepłej piwnicy i co miesiąc półtora przechodził cykl rozładowania i naładowania.Nigdy nie był rozładowany do zera , prostownik automatyczny i poziom elektrolitu był sprawdzany dwa razy do roku.

Wiem ,że to co napisałem o tym aku może wydawać się Wam małoprawdopodobne ale widocznie miałem jakiś fart ,że trafiłem na taki udany egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Naładowana 60 w lesie spokojnie wystarczyła na ok. tydzień.Prawdą jest, że wieczory spędzaliśmy przy ognisku a nie oglądając telewizję, o której nawet nie myślę gdy jestem na biwaku (laptop też odpada). Lodówka oczywiście na gaz. :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Kupiłem [do przyczepy mover] akumulator >  EXPEDITION AGM  95 Ah 780Aen

 

Po naładowaniu w 28 pażdziernika 2013 r.

 

25.04.2014 r. pomiar przed ładowaniem 12,46V

 

Voltage shown on voltmeter    Guestimate of battery condition
12.7 V                                        or higher    Fully charged
12.5 V                                        Three quarters charged
12.4 V                                        Half charged
12.2 V                                        A quarter charged
12,0 V                                        or lower    Empty

 

Pozdrawiamy,

Ir & Ed

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

(Jeżeli piszę nie w tym miejscu , proszę o przeniesienie)

 

W związku z moją żadną wiedzą z dziedziny elektryki, elektroniki proszę o podpowiedź

Najwyraźniej padł mi akumulator 

 

Po naładowaniu prostownikiem w domu nie nie udało mi się nawet odpalić laptopa 

( Używam ładowarki samochodowej na 12V )

Na wyjeździe po kilku godzinach ledwie chodziła pompka wody i delikatnie świeciło się światło

 

W cepce znalazłem takie cudo rozumiem że jest to zwykły prostownik

 

Akumulator mam taki: Varta solar

 

W domu Ładowałem Urządzeniem z słusznie minionej epoki takim

( i tu mnie niepokoi jedna rzecz, zawsze przy ładowaniu ta wskazówka spadała do zera w tym przypadku rośnie)

Pytanie czy to akumulator czy urządzenie do ładowania padło?

 

W trakcie ładowania pokazywana jest taka wartość:

 

Reasumując:

 

Jaki akumulator ?  I jakiej firmy polecacie?

 

Będzie służył przede wszystkim do:

 

- TV ( 12 V)

- antena ( 12 V )

- oświetlenie

- pompka wody

 

Dziękuję za wszelkie sugestie

Pozdrawiam

 

post-15696-0-60671700-1398610877_thumb.jpg

post-15696-0-05090200-1398610952_thumb.jpg

post-15696-0-17558800-1398611192_thumb.jpg

post-15696-0-54539700-1398611208_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygrzebane w sieci

 

W skład zestawu TOP-Solar wchodzą:

1. Bateria słoneczna 130 W
2. Regulator ładowania 12V
3. Akumulator żelowy HZY EV 12V -100Ah lub MP EV 12V-100Ah


Orientacyjny czas pracy odbiorników z uzyskanej energii na podstawie jednego cyklu ładowania w okresie  wiosna-jesień:

oświetlenie LED (4 x 1W)  -  ok 163 godzin
świetlówka Phocos 7W – ok 93 godzin
radio 15W  - ok. 44 godzin
laptop notebook 40W – ok 16 godzin
telewizor LCD 75W - ok 8,5 godziny
 

co do akumulatorów zwykłych to nie polecam zwykłej kwasówki , miałem taką w westfsli t3 i padła a pomyslałem że pewnie ma już kilka lat i niewiadomo jak była traktowana więc po wakacjach postanowiłem kupić akumulator trakcyjny elektrolitem w matach ,po wymianie akusia okazało się że ten podniety miał 9 miesiecy więc jak widać dosyć szybko mozna zajechać zwykłą kwasówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem tutaj nowy

przygotowuje swoja przyczepe do tego sezonu zostalo mi jeszcze pare rzeczy do zrobienia.

W kwesti akumulatora

Poniewasz moja przyczeba bedzie caly czas mobilna nie stacjonarna czyli zwiedzam

przerobilem troche instalacje w samochodzie poniewarz w BMW fabrycznie mam akumulator z tylu zamontowalem dodatkowy maly z przodu w przyczepie dwie 80. dodatkowo do auta zamontowalem dodatkowy wydajny alternator.

pisaliscie ze loduwka na aku pociagnie nie wiecej jak 4 H a mi zalerzalo zeby chodzila non stop w czasie postoju uruchomie gaz wiec zurzycie napiecia spadnie baterie zamontowane w nie wiem jak to fahowo sie nazywa tam gdzie butla z gazem na chaku podpielem dodatkowym gniazdem z samochode. co z tego wyjdzie w czasie urzywania to nie wiem. loduwka w tym zestawie pacowala od 18 do 7 rana czyli dosyc dobrze bo bez problemu starczylo na odpalienie samochodu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem tutaj nowy

przygotowuje swoja przyczepe do tego sezonu zostalo mi jeszcze pare rzeczy do zrobienia.

W kwesti akumulatora

Poniewasz moja przyczeba bedzie caly czas mobilna nie stacjonarna czyli zwiedzam

przerobilem troche instalacje w samochodzie poniewarz w BMW fabrycznie mam akumulator z tylu zamontowalem dodatkowy maly z przodu w przyczepie dwie 80. dodatkowo do auta zamontowalem dodatkowy wydajny alternator.

pisaliscie ze loduwka na aku pociagnie nie wiecej jak 4 H a mi zalerzalo zeby chodzila non stop w czasie postoju uruchomie gaz wiec zurzycie napiecia spadnie baterie zamontowane w nie wiem jak to fahowo sie nazywa tam gdzie butla z gazem na chaku podpielem dodatkowym gniazdem z samochode. co z tego wyjdzie w czasie urzywania to nie wiem. loduwka w tym zestawie pacowala od 18 do 7 rana czyli dosyc dobrze bo bez problemu starczylo na odpalienie samochodu

Witaj !

Kolego miej litość .Czy Ty przeczytałeś to co napisałeś? 

Przynajmniej ja nic nie zrozumiałem a bardzo bym chciał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wyprawie wielkanocnej 4dni akus76Ah+solar 95W dawal rade bez problemu slonecznie niebylo laptop odpalany ok2-3godz dziennie,ladowane smartfony 2szt i tablet w sloneczne dni lodowka zamiast na gaz do ze slonca szla ale to wsumie na 4dni byla tak wlaczona z 7godz czyli po 2godz dziennie i wiadomo oswietlenie do późnych godzin sterownik nawet nie pokazal ze akus jest w polowie rozladowany napiecie przed wyjazdem 13,8V po powrocie 12,2V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.