Skocz do zawartości

Jaki akumulator do przyczepy?


Nest

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak i nie z alternatora tylko bezpo z aku.

Większość ma podpiętą lodówkę z św przeciwmgielnego i dla mnie jest to bardziej śmieszne niż praktyczne (bez kombinacji).

Dla ciekawości to ja mam osobny przewód z aku do ładowania , a osobny do lodówki.

Masa też idzie przewodem z aku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To prawda że tak bedzie.

Jednak prawo Ohma przy 12V

jest nieubłagane i zawsze bedzie

tutaj dosyc duży spadek napięcia.

Wystarczy że będzie on nawet Volt,

co przełoży się na dużo mniejszy prąd ładowania.

 

A jakie fi - przewodów Ty masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie fi - przewodów Ty masz?

 

Jak pytanie do mnie to już nie pamiętam.

Wiem ,że ledwo zmieściło mi się do bolców w gniazdku.

Myślę ,że ok 4 do 6 kwadrat.

Za przewód (kabel 3 żyłowy) zapłaciłem ponad 100 zł.(chyba) :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do Ciebie :bukiet:

No tak. Ja do jachtu jak kupowałem,

Bo postawiłem aku z przodu żeby mi dobrze

balastował i ciągnołem do tyłu przewód, do silnika

elektrycznego, kupiłem cztery kwadrat, to też w kastoramie zapłaciłem

ok. 70 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Koledzy czy coś takiego wystarczy by doładować akumulator w cepce ,proszę o wasze opinie ba zastanawiam się nad zakupem solara?

http://allegro.pl/ba...1257145545.html

 

Na deje się-> do ładowania kalkulatora...

ŁAdujemy akumulator np : 50AH ( bo nie wiem jaki masz prądem) 10 razy mniejszym czyli 5A.

Przekładając to na moc 5A razy 15V średnio= 75W takiej mocy solar żeby w 10h naładował taki mały akku.

Solar moc max osiąga ( albo i nie) tylko gdy jest dobrze ustawiony i gdy jest właściwe natężenie światła-> niestety należy dać znacznie mocniejszy niż to w wyliczeniu bo wiadomo jekie są warunki atmosferyczne + do tego jeszcze regulator.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ten solarek nadaje się idealnie tylko do jednego celu : aby równoważyć straty energii na akumulatorze jak na dłuższy czas odstawisz samochód lub przyczepę na parking, niestety ten solarek nie naładuje rozładowanego akumulatora chyba że przez ro :bzik: . Kolega ma takie cudo w swoim samochodzie i jak zostawia go na parkingu przy lotnisku i wraca po 2 tygodniach ( nawet zimą) to nie ma problemów z odpaleniem, jedyny problem to to że ktoś musi czyścić szybę ze śniegu(np zaprzyjaźniony dozorca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądałem się za panelem słonecznym i trochę czytałem. Do naładowania akku żelowego o pojemności 40Ah najlepiej jest użyć panelu o wartości 50W oczywiście z regulatorem.

 

Wiem że niektórzy z Was powiedzą że to za mały akumulator, ale przy moim oświetleniu diodowym plus pompce wody wystarcza na weekend. Nie mam TV,DVD.

 

Do tego mam prostownik automatyczny którym mogę ładować akku zarówno w cepie jak i w holowniku.

 

Jeśli trzymamy przyczepkę z dostępem do 230V taki zestaw czyli akku żelowy plus prostownik automatyczny sprawiają że w każdej chwili możemy jechać na "dziki" wyjazd bez 230V, ponieważ prostownik doładowuje akku wówczas kiedy jest potrzeba.

 

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podlacze sie pod temat z zapytaniem:jaki akumulator mozna trzymac wewnątrz przyczepy?

Taki zwykly samochodowy, to chyba nie bardzo, bo wydziela szkodliwe opary, a taki żelowy?

Czy jest calkowicie szczelny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelowy możesz na boku położyć, albo do góry nogami. Zwykły samochodowy musisz postawić, najlepiej w przednim luku lub bakiście.

 

Proponowałbym Ci najpierw określić swoje potrzeby pod względem ilości Ah a co za tym idzie gabarytów akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 5 miesięcy temu...

Witam,

odkurzam temat, bo jest dużo nowych użytkowników więc kilka podstawowych pytań:

- Jak obliczyć jakie mamy zapotrzebowanie na energię w cepce (światło, pompka, radio itp,itd), jak to się liczy?

- jak najlepiej podłączyć gniazdo do zasilania przyczepy podczas jazdy? (bo z czytanych na forum pomysłów trudno jednoznacznie to określić), chodzi mi o podłączenie kabla lodówki do światła przciwmgłwego czy do aku czy inaczej. Jak ma być poprawnie?

- czy rzeczywiście lepsze i efektywniejsze są aku żelowe od kwasowych i czy zwykły użytkownik korzystający z cepki 4-5 razy w roku wykorzysta w pełni droższy akumulator?

- dlaczego akumulator w przyczepie i holowniku powinien być takiej samej pojemności Ah?

 

Proszę znawców o odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego. że jadąc na wycieczkę samochodem możesz akumulatory zamienić miejscami i spokojnie sobie naładować alternatorem w czasie jazdy. oczywiście podmieniać lepiej wtedy, gdy masz nie całkiem rozładowany w przyczepie. Coby auto odpaliło. Mój holownik ma dwa takie same aku na pokładzie a w przyczepie mam trzeci taki sam. Tutaj juz całkiem nie ma problemu. zawsze mogę sobie któryś podmienić :rolleyes:

 

A jak policzyć pobór prądu?

Z mocy. Załóżmy że żarówka ma moc 25 watów. Dzielisz 25 przez 12 woltów i masz 2,083 Ampera. To jest prąd który pobiera żarówka. I tak obliczasz wszystkie odbiorniki i sumujesz prądy. Chociaż wątpię czy będziesz używał wszystkich odbiorników naraz.

Pojemność aku jest wyrażona w amperogodzinach. czyli przez ile godzin możesz pobierać prąd o wartości jednego ampera. Jeżeli pobierasz 2 ampery to czas jest 2 razy krótszy itd.

Edytowane przez balthur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.