Skocz do zawartości

Dziwne gniazdo - ni to 7, ni to 13 pin


timo69

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z was spotkał się z takim wynalazkiem, jak na zdjęciu? Kupiłem samochód z tym "czymś" i kogo bym nie zapytał (lokalny - naprawdę dobry i z wieloletnim doświadczeniem - zakład elektromechaniki samochodowej, sklep z częściami do przyczep itd.), to każdy jest w szoku, że takie coś istnieje... Znalazłem na Amazonie wtyczkę do tego wynalazku, ale ogólnie nawet w googlach nic konkretnego o tym nie ma. Hak jest z Westfalii, auto pochodzi ze Szwajcarii i jest to Citroen C8 z 2006 roku, jeśli te dane coś dadzą...

gniazdo 7+6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To teraz chyba jedynie pozostaje wziąć multimetr i posprawdzać, co w tym gnieździe działa. Ale tak na logikę, to jeśli ktoś zakładał hak, to raczej nie założył tego wynalazku, jeśli zamierzał używać tylko 7 pinów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To teraz chyba jedynie pozostaje wziąć multimetr i posprawdzać, co w tym gnieździe działa. Ale tak na logikę, to jeśli ktoś zakładał hak, to raczej nie założył tego wynalazku, jeśli zamierzał używać tylko 7 pinów...
No to używał i 7 i 13 pinów. Bardzo łatwo zmienisz sobie to gniazdo na standardowe 13 pinowe.



lokalny - naprawdę dobry i z wieloletnim doświadczeniem - zakład elektromechaniki samochodowej, sklep z częściami do przyczep itd.), to każdy jest w szoku, że takie coś istnieje...


Czyli nie taki dobry skoro w życiu o czymś takim nie słyszeli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, po przemierzeniu multimetrem, że podłączone jest 8 pinów (czyli komplet świateł wraz z cofania, ale bez zasilania przyczepy). Póki co wymienię na zwykłe gniazdo 13-pinowe i ten pierwszy wyjazd jakoś obleci, a potem trzeba będzie pociągnąć zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy epopei z gniazdem. Otóż okazało się, że jest jednak 13 przewodów, więc można założyć normalne gniazdo. Ale... w tym gniazdku jest mikroprzełącznik uruchamiany "dzyndzlem" przez włożenie wtyczki. Rozumiem, że służy to odłączeniu świateł przeciwmgłowych tylnych samochodu w czasie ciągnięcia przyczepy. Jak wiadomo, normalne gniazdko ma to realizowane w sposób czysto elektryczny (sterowany poborem prądu na innych obwodach), a nie mechaniczny. W związku z tym powstaje pytanie: jak podłączyć te przewody zmieniając gniazdo na normalne 13-pinowe?

gniazdo_1.jpg

gniazdo_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ciąg dalszy epopei z gniazdem. Otóż okazało się, że jest jednak 13 przewodów, więc można założyć normalne gniazdo.


Jak się okazało? Przecież od początku to było jasne. To przecież gniazdo 13 pinowe tylko trochę innego typu


Ale... w tym gniazdku jest mikroprzełącznik uruchamiany "dzyndzlem" przez włożenie wtyczki. Rozumiem, że służy to odłączeniu świateł przeciwmgłowych tylnych samochodu w czasie ciągnięcia przyczepy. Jak wiadomo, normalne gniazdko ma to realizowane w sposób czysto elektryczny (sterowany poborem prądu na innych obwodach), a nie mechaniczny. W związku z tym powstaje pytanie: jak


To zrób to tak samo. Kup gniazdo 13 pin z mikrowyłacznikiem. Widocznie w Twoim aucie masz taki moduł przyczepy, że tak to działa. Ja tak miałem między innymi w C4 Picasso, tak było to rozwiązanie fabrycznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się w znaczeniu takim, że nie wiedziałem przed demontażem, czy jest pełna wiązka (13 przewodów), czy 8 (czyli oświetlenie podstawowe + cofania), bo już się z czymś takim spotkałem. Bardzo często do 13-pinowego gniazda podłączone jest tylko 8 przewodów, bo jak ktoś jeździ z przyczepami towarowymi, to więcej mu nie potrzeba, a jak wcześniej miał instalację na 7, to tylko dołożył osobny przewód do cofania.

Prawdę mówiąc nie spotkałem "zwykłej" 13-tki z mikroprzełącznikiem, nawet nie wiedziałem, że takie są. Myślałem, że tylko w tym "dziwnym" występują takie cuda. Dopiero po Twojej odpowiedzi wyszukałem i faktycznie da się takie kupić. Dzięki.

Rozumiem, że jakbym to podłączył do "normalnego" gniazda 13-pinowego zgodnie ze schematem (kolorami żył), to wszystko powinno działać, tylko nie wyłączy mi świateł przeciwmgłowych w aucie po podłączeniu przyczepy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Rozumiem, że jakbym to podłączył do "normalnego" gniazda 13-pinowego zgodnie ze schematem (kolorami żył), to wszystko powinno działać, tylko nie wyłączy mi świateł przeciwmgłowych w aucie po podłączeniu przyczepy?


Tak, dokładnie. Bez tego mikrowyłacznika auto nie będzie wiedziało, że podłączona jest przyczepa. Oprócz świateł przeciwmgłowych też pewnie nie odłączy czujników cofania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To *holenderskie* 13 pin. Zwrotną informacją że jest przyczepa to masa na 12 pinie ... z pamieci pisze więc trzeba sprawdzić w specyfikacji ISO

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 17.05.2023 o 22:33, Lechu master napisał(a):

I jak zrobiłeś?  Mam ten sam dylemat. Nigdzie nie ma 13 pin z mikro.

Gdzie znalazłeś gniazdo?n

Np tu https://dobrehaki.pl/gniazdo-13-pin-wiazki-haka-funkcja-wylaczania-przeciwmgielnego-p-8782.html

Edytowane przez michal_k
Zły link (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sorki, dawno tu nie zaglądałem, stąd brak odpowiedzi. Ja akurat zamówiłem u kolegi mechanika, więc przyszło z którejś z sieciowych hurtowni części (Inter Cars, Hart, Gordon - nie wiem dokładnie).

Co ciekawe, występują dwie wersje: przełączane takim mikroprzełącznikiem jak na zdjęciu albo mechanicznie poprzez zwarcie blaszki (obudowa wtyczki wchodząc do gniazda dogina blaszkę, która zamyka obwód).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.