Skocz do zawartości

Wystrzał opony


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 215
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przypuszczam , że jakieś 4,5 atm. są dopuszczalne , to pompuj do 4

 

Zdecydowanie nie zgadzam się z radą Jarka. Nie można przedobrzać z ciśnieniem :piwo: A dlaczego? Dlatego, że jak napompujesz za dużo opona robi się jajkiem (może nie jest to widoczne na rzut oka) ale po pewnym dystansie da się zauważyć szybsze zużycie środka bieżnika.

Do tego dochodzi gorsza kierowalność i przyczepność, bo boki opony nie mają tak dobrego styku z podłożem jak środek.

 

Tak nie powinno się robić.

 

A mówiąc o konkretnym przypadku Wira to jako posiadacz podobnej przyczepki i po wyczytaniu co napisał na ten temat producent powinno się pompować koła na 3,2-3,5atm. A wiedząc, że Wirek ma na błotnikach 3 atm. nie zwiększałbym tego o więcej niż 0,2atm.

 

Fakt, zużycie paliwa może spaść, ale bezpieczeństwo prowadzenia też spada :jump:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i widzę , że opony są leciutko ugięte - czy to dobrze?

 

To wręcz normalne. Z tego co mi wiadomo tak ma pracować opona. Dół musi być nieco ugięty względem góry.

 

Wg mnie bardzo dobrze powiedziałeś jak ma facet pompować :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie zgadzam się z radą Jarka. Nie można przedobrzać z ciśnieniem

 

Zgadzam się w 100 % , tyle tylko że ja i teraz już też Wir mamy opony o podwyższonej wytrzymałości ,, C "

 

Stąd moja propozycja , którą podtrzymuję , te opony zachowują się zupełnie inaczej niż opony do ,, cywilnych samochodów osobowych "

 

Ja radzę tylko Wirkowi próbę , niech przejedzie z podwyższonym ciśnieniem kilka tyś. km. i zadecyduje , opon w tym czasie nie zniszczy , niech obserwuje zużycie bieżnika , ja gwarantuję że nie będzie brać bieżnika na środku , poza tym nowe przyczepy też wyposaża się w opony C lub opony specjalnie przeznaczone do samochodów campingowych / nawet mają napis camping / i też dmucha się je do 4,5 atm .

 

To nie to samo co opona od samochodu osobowego - inna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100 % , tyle tylko że ja i teraz już też Wir mamy opony o podwyższonej wytrzymałości ,, C "

 

 

Również na takich jeżdżę :jump: Również busy jakie mieliśmy i mamy jeżdżą na oponkach z "C".

 

Wg mojej wiedzy nie powinno się pompować więcej niż podaje producent. A ciśnienie powinno być podyktowane do rodzaju i ciężaru pojazdu. A to, że nie zauważyłeś nierównomiernego zużycia prawdopodobnie podyktowane jest tym, że opona jest dość wąska. Tu trzeba więcej km.

 

Poza obniżeniem spalania nic to nie da. A w krytycznych sytuacjach przeszkodzi :piwo: Do tego w budce na bank bardziej trzęsie i buda pracuje zamiast opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej wiedzy nie powinno się pompować więcej niż podaje producent. A ciśnienie powinno być podyktowane do rodzaju i ciężaru pojazdu.

 

Ano właśnie , tylko że producent przyczepy nie przewidział , że ktoś założy takie opony , producent opony podaje natomiast max. presure 4,5 BAR

 

Ciężar przyczepy około 1200 - 1300 kg. nie jest zbyt mały aby te opony były twarde jak kamień i przyczepa odczuła zwiększone wibracje

 

Proponuję jednak mały teścik , u mnie jak pisałem pompuję 4,5 atm. i te opony i tak są ,, ugięte " choć budka nie powinna ważyć więcej niż 1000 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie , tylko że producent przyczepy nie przewidział , że ktoś założy takie opony , producent opony podaje natomiast max. presure 4,5 BAR

 

Wzmacniane opony nie są nowością. Nie słyszałem i nie czytałem by producenci stosowali odmienne ciśnienia dla opon wzmacnianych i standardowych :)

 

Byłoby to trochę dziwne. Wkońcu mamy jedne ciśnienie atmosferyczne, zakres nośności danego pojazdy też ma widełki z góry ustalone i prawdopodobnie przebadane na torach by uśrednić kiedy pojazd najlepiej się prowadzi.

 

Podniesienie ciśnienia zmienia charakterystykę prowadzenia każdego pojazdu. A każde wahnięcie w jedną lub drugą stronę pogarsza prowadzenie - znajdziesz to niemal w każdym poradniku kierowcy :)

 

Proponuję jednak mały teścik , u mnie jak pisałem pompuję 4,5 atm. i te opony i tak są ,, ugięte " choć budka nie powinna ważyć więcej niż 1000 kg.

 

Nie bardzo zrozumiałem na czym ma polegać ten test :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem i nie czytałem by producenci stosowali odmienne ciśnienia dla opon wzmacnianych i standardowych

 

szary , no to dam mały przykład na podstawie mojej Hondy i opon w niej stosowanych .

 

Opony 195/60 R 15 nośność 615 kg. Max. ciśnienie przewidziane przez producenta opon to 3 atm.

Jak widzisz , opony te mają łączną nośność 2460 kg. Przy DMC mojego samochodu wynoszącego 1600 kg. można stwierdzić że opony te nie są przeciążone , I dlatego nie dmucham ich do tych 3 atm. tylko do 2,2 atm.

 

W naczepie TIR-a masz opony o nośności 4000 kg. i praktycznie tak te opony są obciążane jeśli nie więcej - dmuchane są do 8 atm.

 

Ja w przyczepie mam zapas jakieś tylko 300 kg. na tych gumach ,, C"

więc nie jest to aż tak dużo / podzielić na dwie opony 150 kg. /

Producent opony przewiduje max. ciśnienie 4,5 atm. , nie 3 atm. jak w Hondzie

 

Rozumiecie o co mi chodzi ? Przy dużym obciążeniu opon , zbliżającym się do max. nośności , proponuję korekcję ciśnienia idącą w stronę producenta opony a nie producenta pojazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu przejedz się na 3 atm. , poobserwuj ugięcie opony i przejedz się na 4 atm.

/ a te nowe opony pozwalają Ci na to /

 

Wnioski wyciągniesz sam , z przyczepą nie jeżdzisz od wczoraj ,więc wyczujesz jak się zachowuje na drodze ....

 

A potem nam zdasz relacje :)

 

Ps. a nie widzieliście co pisze na błotnikach w miarę nowych przyczep ? 4,5 BAR

To te przyczepy są inne , mają inne zawieszenia , czy mają inne opony ?

Jak myślicie ?

To samo z camperami na tylnej osi , 4,0 BAR 4,5 BAR 5,0 BAR

 

Nie daje Wam to do myślenia ? Dlaczego producent przyczepy czy campera zwiększa zalecane ciśnienie w oponach ?

 

Bo poprostu teraz są już takie opony , których nie było te 10 , 15 lat temu

 

szary - do polemiki zapraszam bo jak się nudzę to za dużo palę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent opony przewiduje max. ciśnienie 4,5 atm. , nie 3 atm. jak w Hondzie

 

Jarek, ale to jakie są możliwości opon ma drugorzędne znaczenie. Jest dany pojazd i producent pojazdu określa warunki eksploatacji pojazdu. Producent opon musi się dostosować do różnych pojazdów i stąd daje większe możliwości.

 

I dlatego nie dmucham ich do tych 3 atm. tylko do 2,2 atm.

 

 

A nie wiem czy wiesz, że jeśli jeździsz np. z kompletem pasażerów to powinno dopompować około 0,5atm. W instrukcjach zawsze masz widełki dostosowane do obciążenia. Sprawdź w instrukcji obojętnie jakiego pojazdu :)

 

W Hondzie dmuchasz tak jak podaje producent. A czemu w przyczepie tak nie robisz? Spalanie napewno też spadnie.

 

Rozumiecie o co mi chodzi ? Przy dużym obciążeniu opon , zbliżającym się do max. nośności , proponuję korekcję ciśnienia idącą w stronę producenta opony a nie producenta pojazdu

 

Ja rozumiem... ale nie masz aż tak ciężkiej budki byś musiał takie ciśnienie dawać.

 

Dwa różne zdania i jestem w kropce

 

 

Uważam, że masz w sam raz - tyle co podaje producent naszych budek :)

 

Poprostu przejedz się na 3 atm. , poobserwuj ugięcie opony i przejedz się na 4 atm.

 

Ja jeżdżę na około 3,5 bara (tak mam na błotniku przyczepy) i co do prowadzenia nie mam żadnych zastrzeżeń.

 

Nie daje Wam to do myślenia ? Dlaczego producent przyczepy czy campera zwiększa zalecane ciśnienie w oponach ?

 

Konstrukcje opon się zmieniają i stąd idą zmiany :)

 

 

Podsumowując - Nasze przyczepy są za małe by je tak mocno pompować. Samym ciśnieniem fabryki nie poprawimy.

 

 

 

A co do kontroli ciśnienia znalazłem taką stronkę:

 

http://koszykopon.pl/blog/index.php/opony,23,jak-kontrolowac-zuzycie-opon.html

 

Warto poczytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.