Skocz do zawartości

Jaka przyczepa bedzie właściwa.


pianim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników.

 

Na forum jestem zupełnie nowy, ale już od ponad miesiąca przeczytałem wiele artykułów tu zawartych. Zastanawiam się nad zakupem przyczepki i niestety zamieszałem się już w tych wszystkich przepisach i proszę Was o pomoc.

Nie wiem jaką przyczepe moge kupić??? Poniżej wszystko co wydaje mi się potrzebne, abyście mogli mi pomóc:

Prawo jazdy B

Samochód: Renault Megane II Grandtour

Masa własna: ok 1200kg (oczywiście w dowodzie mam wpisane 0 kg :piwo: )

O1 i O2: narazie puste

F1 (max masa całkowita): 1795kg (tu się najbardziej zamieszałem)

 

Wiem że na kat. B mogę ciągną przyczepe nieprzekraczającą masy pojazdu (1200kg) oraz zespołu pojazdu 3,5t... ale co z tą masą całkowitą?

 

Pomóżcie bo już się całkiem pogubiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniej dla siebie przyczepy, najpierw upewnij się jaki będziesz miał wpis do dowodu rejestracyjnego Meganki o DMC lub o MMC przyczepy.

Francuskie auta mają pochrzanione dane homologacyjne i o ile nie dysponujesz świadectwem homologacji ( a wynika że nie dysponujesz bo nie masz w dowodzie rejestracyjnym wpisu w poz. O1 i O2) i jak pójdziesz do diagnosty, to ten koleś nie będzie się bawił obiektywne ustalenie danych tylko spisze dane ze słupa środkowego, wskutek czego może skończyć się tym, że będziesz miał w dowodzie rejestracyjnym wpis że możesz ciągnąć przyczepkę nie cięższą aniżeli nawet 800 czy 900 kg.

 

Podam, że syn ma sprowadzoną z Francji Megankę II Grand Tour, ale z motorem 1,5 dCi 75 KM, z oryginalnym fabrycznym hakiem montowanym we Francji i w papierach francuskich figurowało, że moze ciągać przyczepkę o DMC 1000 kg. I taka też wartość ma wpisaną do polskiego dowodu rejestracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dobrze rozumię: najpierw hak i stacja diagnostyczna a potem dopiero wybór przyczepy. Wyglada na to, ze dobrze ze jeszcze niczego nie kupiłem :piwo:

 

nie masz książeczki pojazdu ? może tam są masy, instrukcja ?

możesz podjechać na stację/ASO i zapytać

ew poszukać/popytać na jakimś forum

ważne żeby było to auto z takim samym silnikiem i nadwoziem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynam się w tym łapać :piwo: ale jak możecie to mnie sprawdźcie i ewentualnie poprawcie:

 

Samochód masa własna 1215kg

DMC 1795kg

ograniczenia samochodu: 600kg bez hamulca, 1300kg z hamulcem

 

DMC przyczepy nie większa niż masa własna pojazdu ciągnącego czyli 1200kg

 

Jest jeszcze coś takiego w przepisie:

dmc pojazdu ciągnącego stanowi 1,33 dmc przyczepy ... czyli i tak wyjdzie ze mogę ciągnąc przyczepe 1200kg???

 

Mam racje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ograniczenia samochodu: 600kg bez hamulca, 1300kg z hamulcem

 

Jak masz tak wbite w dowodzie i posiadasz haka na takie wartości to śmiało możesz ciągnąć przyczepę do 1300 DMC.

Liczy się papier ,choć widzę tu błąd urzędnika.

Dla spokoju wystarczy załadować do samochodu ok 100 KG (dwie osoby) i już masa własna sam jest 1315 kg. :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ograniczenia samochodu: 600kg bez hamulca, 1300kg z hamulcem

 

Jak masz tak wbite w dowodzie i posiadasz haka na takie wartości to śmiało możesz ciągnąć przyczepę do 1300 DMC.

Liczy się papier ,choć widzę tu błąd urzędnika.

Dla spokoju wystarczy załadować do samochodu ok 100 KG (dwie osoby) i już masa własna sam jest 1315 kg. :piwo:

W dowodzie nie mam jeszcze nic :jump: Pytałem dziś na SKP i diagnosta takie mi wartości podał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dowodzie nie mam jeszcze nic :piwo: Pytałem dziś na SKP i diagnosta takie mi wartości podał.

 

To w takim razie ,albo się pomylił , albo nie wiem.

Przepis mówi wyraźnie ,że przyczepa nie może być cięższa od pojazdu.

Prawdopodobne jest ,że samochód sam nie pojedzie i do 1300 kg dołożył kierowcę i wtedy by pasowało.

Radzę najpierw załóż haka ,wbij go w dowód i będziesz miał czarno na białym ile autko będzie mogło ciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tak wbite w dowodzie i posiadasz haka na takie wartości to śmiało możesz ciągnąć przyczepę do 1300 DMC.

Liczy się papier ,choć widzę tu błąd urzędnika.

Dla spokoju wystarczy załadować do samochodu ok 100 KG (dwie osoby) i już masa własna sam jest 1315 kg.

 

Trafko , proszę Cię nie mieszaj :piwo::jump::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.