Skocz do zawartości

Hamulec najazdowy alko stuki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Zaczęło mi cos stukać i najczęściej jak się zatrzymam i zaraz ruszam. Znalazłem że to hamulec. Czy to bedzie amortyzator czy tuleje? Filmik nagrałem. Jak się da cos z niego powiedzieć to by bylo fajnie

IMG_20220705_184658.jpg

14 godzin temu, grotaczarka napisał:

Zaczęło mi cos stukać i najczęściej jak się zatrzymam i zaraz ruszam. Znalazłem że to hamulec. Czy to bedzie amortyzator czy tuleje? Filmik nagrałem. Jak się da cos z niego powiedzieć to by bylo fajnie

Obstawiam że to amortyzator. Odkręć dwie śruby i wysuń go do tyłu . Po wymontowaniu sprawdź czy stuki nadal występują bo jeżeli nie ma luzu na tulejach to może być uszkodzony pierścień oporowy na suwadle. 

10 godzin temu, Cichy56 napisał:

Obstawiam że to amortyzator. Odkręć dwie śruby i wysuń go do tyłu . Po wymontowaniu sprawdź czy stuki nadal występują bo jeżeli nie ma luzu na tulejach to może być uszkodzony pierścień oporowy na suwadle. 

A które śruby? Możesz zaznaczyć :)

Tak oglądam ten film i nasówa mi się pytanie, ty to ręcznie robiłeś? Bo sprawnego hamulca nie ma bata ręcznie wepchnąć ba sówadło, może być amortyzator może być też sprężyna, ale już Ci mówię sprawdz co gdzie idzie żebyś złożył wszystko prawidłowo łącznie z ręcznym, a jak wyjmiesz amortyzator to nowego bez ( ja użyłem ściągacz do łożysk ) nie zamontujesz, oczywiście wcześniej musisz zdemontować zaczep 

5 godzin temu, MARKON napisał:

jak wyjmiesz amortyzator to nowego bez ( ja użyłem ściągacz do łożysk ) nie zamontujesz, oczywiście wcześniej musisz zdemontować zaczep 

Montując amortyzator trzeba go najpierw przykręcić śrubą w zaczepie a później tylną lekko wciskając go i nie potrzeba żadnych narzędzi. W UN Al-ko nie ma sprężyny przynajmniej w moich.

8 minut temu, Cichy56 napisał:

Montując amortyzator trzeba go najpierw przykręcić śrubą w zaczepie a później tylną lekko wciskając go i nie potrzeba żadnych narzędzi. W UN Al-ko nie ma sprężyny przynajmniej w moich.

Musi być amorek w ok 20% wciśnięty, żeby wypychało zaczep do przodu bo jak nie będzie wypychać to podczas cofania będzie od razu hamować, sprężyna jest odbija reczny i podczas odbijania hamulca najazdowego 

Screenshot_20210717-223532_Chrome.jpg

20210716_183657.jpg

20210716_162945.jpg

20210716_161159.jpg

20210716_155653.jpg

20210715_141332.jpg

20210714_174531.jpg

20210713_181429.jpg

20210713_181409.jpg

Godzinę temu, MARKON napisał:

sprężyna jest odbija reczny i podczas odbijania hamulca najazdowego 

W Al-Ko w ręcznym jest siłownik hydrauliczny a najazd jest tłumiony amortyzatorem w suwadle i nie ma żadnej sprężyny. A na tych zdjęciach jest Knott i może tam potrzeba użyć ściągacza chociaż podejrzewam że były za mocno dokręcone śruby i suwadło się zniekształciło. Kończę dyskusję.:D

3 minuty temu, grotaczarka napisał:

U znajomych co mają alko to wszyscy popychają kolanem i on powoli wraca. Rozbiore jak pogoda pozwoli bo na razie pada

Zależy jaka waga przyczepy ja mam chyba amorek do 1100kg lub 1300 bo cepka 1035kg, chodzi o cofanie żeby przy delikatnym cafaniu nie hamował 

W dniu 7.07.2022 o 20:15, MARKON napisał:

Zależy jaka waga przyczepy ja mam chyba amorek do 1100kg lub 1300 bo cepka 1035kg, chodzi o cofanie żeby przy delikatnym cafaniu nie hamował 

U mnie wszytko działa. Dobrze hamuje, przy cofaniu nie hamuje. Tylko ten stuk. Jeszcze nie miałem czasu na to zerknąć. Jak zrobię to wrzucę zdjecia z opisem co znalazłem