Jump to content

Zasilanie KNAUS AZUR

michu
 Share

Recommended Posts

Witam, chciałem się dowiedzieć jaki przewody w zasilaczu w Knausie z 1989r. odpowiadają za + i za -. Chcę podłączyć radio samochodowe (pioneer) i nie wiem który z przewodów (brązowy czy niebieski) mam podłączyć do plusa czy do minusa.

Z góry dzięki za fachowe odpowiedzi.

W przypadku kolorów,zakładając że ktoś czegoś nie poplątał -to plus powinien być pod kolorem brązowym a minus to kolor niebieski.Ryzykujesz jedynie spaleniem bezpiecznika przy Pioneerze

Witam, chciałem się dowiedzieć jaki przewody w zasilaczu w Knausie z 1989r. odpowiadają za + i za -. Chcę podłączyć radio samochodowe (pioneer) i nie wiem który z przewodów (brązowy czy niebieski) mam podłączyć do plusa czy do minusa.

Z góry dzięki za fachowe odpowiedzi.

Witam :ok: - jesli chodzi o znormalizowane oznaczenia kolorow to brazowy jest ( + ) a niebieski ( - ) ale to trzeba sprawdzic czy wczesniej nikt nie zmienial :ok:

Problem rozwiązany ,ale na przyszłość jak nie masz miernika to podepnij żarówkę do pierwszego lepszego kabelka ,a drugi koniec do metalowej obudowy ( np. rama).

Masa (-) jest zawsze uziemiona ,czyli jak będzie + to żarówka zaświeci ,a jak minus to nie.

jesli chodzi o znormalizowane oznaczenia kolorow to brazowy jest ( + ) a niebieski ( - ) ale to trzeba sprawdzic czy wczesniej nikt nie zmienial

Norma samochodowa w Niemczech oznaczyła w pojeździe minus kolorem brązowym. Japończycy mają minus czarny co nie dowodzi, że jakiś super-elektryk nie wymyślił swojej normy i zastosował całkiem inne barwy. Przy napięciu 230 V kolor brązowy powinien mieć przewód fazowy podczas gdy przewód neutralny powinien być niebieski. Zgadzam się, że to trzeba sprawdzić.

Zgadzam się, że to trzeba sprawdzić.

Mnie uczono ,że czerwony to + i tak powinno być na całym świecie ,ale niestety nie jest.

Nie wspomnę ,że syreny polskie auta miały + na karoserii.

Właśnie co do jednego to wszyscy mają racje sprawdzić trzeba na pewno. Ja mam Knausa i u mnie jest na brązowym (-) a na niebieskim (+) czyli na odwrót jak opisywano wyżej. I też byłem przekonany że jest dobrze bo ogólnie auta tak mają. Czyli wychodzi na to że jest różnie

Ja mam Knausa i u mnie jest na brązowym (-) a na niebieskim (+)

w moim TEC-u jest tak samo