Skocz do zawartości

Pomysł na zbiornik czystej wody.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Instalacje wodną w przyczepie trzeba myć i odkażać . Są do tego środki.

Ważną rzeczą jest w instalacji by poprowadzić ją tak by nie zalegała w niej woda po jej opróżnieniu. By można było ją całkowicie osuszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam pytanie, wiem że jest tu kilku speców od żywicy i tworzyw. Potrzebuję zbiornik 120-150l. Na forum CT ktoś robił zbiornik z żywicy, ale nie dopisał jak z wytrzymałością takiego zbiornika. Można by zaoszczędzić kilkaset zł, ale strach przed zalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą od żywicy, ale od czasu do czasu robię coś przy łodziach.

 

Jeśli chcesz wykonać zbiornik z samego laminatu to oczywiście wybierz tańszy poliestrowo-szklany. Puszka 1 litr żywicy kosztuje wraz z utwardzaczem około 35 zł w sklepach motoryzacyjnych i ogólnochemicznych. Mata około 15 zł za m2. Kupuj raczej większą gramaturę maty, bo i tak nie będzie widać tego zbiornika. Może być 300 g/m2.

Z wytrzymałością nie będzie żadnych problemów jeśli ściany zbiornika będą odpowiednio grube. Korzystniej by było wykonać je jako żebrowane i z cieńszymi ścianami. Ale t wzmocnienia nie mogą być w środku, bo nie dasz rady umyć porządnie zbiornika. Możesz je wykonać jako zewnętrzne i następnie wypełnić przestrzeń między nimi pianką montażową i z wierzchu zalaminować jeszcze jedną warstwę. Będziesz miał sztywne poszycie i nawet izolowane.

Jeśli jednak nigdy nie laminowałeś nic, to kształt zbiornika nie będzie piękny, gdyż nie jest tak łatwo "w powietrzu" uzyskać płaskie powierzchnie.

 

 

Możesz podejść do sprawy inaczej. Wykonać zbiornik z cieniutkiej sklejeczki. Następnie zalaminować od wewnątrz ten zbiornik (bez wieka) i osobno wieko. Teraz sklejasz porządnie wieko ze zbiornikiem, a na wierzch dajesz laminat na kompletny już zbiornik. Dzięki temu masz łatwość uzyskania kształtu (prostopadłościennego) i niezłą sztywność. Tylko koniecznie użyj laminatu epoksydowego (droższa żywica prawie dwukrotnie), bo poliestrowy odwarstwia się od drewna ze względu na osmozę.

 

Zawsze przy laminowaniu kupuj matę szklaną bądź tkaninę szklaną dostosowaną do żywicy. Chodzi o to, że mata to włókna posklejane lepiszczem, które musi się rozpuścić podczas laminowania pod wpływem żywicy. Kupuj zatem takią matę, by lepiszcze było stosowne do żywicy.

 

Powiem szczerze, że mniej więcej mam świadomość toksyczności laminatu i miałbym bardzo duże opory, aby pić wodę z takiego zbiornika. Mycie bez problemu, ale spożywka już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Myślę że w obecnych czasach zbiornik z żywicy to niepotrzebna robota. Jest wiele materiałów , które z powodzeniem zastąpią żywice.

Robiłem koledze zbiornik z poliwęglanu litego 4mm ponad 100 litrów (nie pamiętam już ile dokładnie ) Płaska kaseta zawieszona w koszu z aluminiowych profili i kątownika umocowana do ramy przyczepy pod podłogą.

 

Przy budowie płaskiego zbiornika podwieszanego pod podłogą , w którym zamierzamy wozić wodę należy pomyśleć o fali działającej na ściany zbiornika podczas jazdy.

Żeby uniknąć tego zjawiska trzeba podzielić wewnątrz zbiornik ściankami działowymi , które zarazem usztywnią dno przed efektem wybrzuszenia pod ciężarem wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów. Pewnego razu miałem przyjemność pracować ok. pięć tygodni z francuską załogą statku Seven Sisters. Każdy z nas mniej lub bardziej zna zasady hierarchi na statkach morskich; Kapitan, pierwszy oficer, kucharz.....i facet od wody pitnej :look:

 

Zaprzyjaźniony :piwo: oficer, którego spontanicznie zapytałem, dlaczego tak biega trzy, cztery razy z menzurkami po statku. I Patrick skupulatnie wyłuskał mi o co chodzi. Otóż Patrick był osobą, która odpowiadała za stan wody PITNEJ na jenostce. Kwitując swoją wypowiedź powiedział, że często się zdażało w historii, że znajdowano na oceanach i morzach dryfujące bez załogi statki, którą przyczyną była skażona bakterią woda. ;(

 

Nigdy nie piliśmy wody z instalacji w naszej budce bo jakiś mamy wewnętrzne obrzydzenie i niesmak.

Opowieść Patricka ugruntowała moje przekonanie do picia a nawet gotowania wody do sporzycia. Do celów spożywczych kupuję bańki 5 litrowe ze sklepu.

Pozdrawiami życzę zdrowia wszystkim, wyjazdów tyle co przyjazdów :gitara:

Edytowane przez marios (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat o zbiornikach, a wyszło też o piciu wody z instalacji w przyczepie. :pub: We wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek :swiety:. Jak dbasz o instalację tak masz ;). Nawet jak baniak ze sklepu z wodą mineralną lub źródlaną nieprawidłowo jest przechowywany to tylko dla oka ta woda będzie zdatna do picia :lol:

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Pić to nigdy nie piłem wody ze zbiornika, wystarczają mi 5l baniaki. Pomysł na zbiornik z poliwęglanu

też już był, ale cena 160 zł za metr kwadratowy jest trochę za wysoka. W takim przypadku mogę kupić zbiorniki gotowe,

dwa po 750 zł. Cały czas myślę o żywicy i pokryciu ich żelkotem. Koszt będzie śmieszny, a mogę mieć zbiorniki dopasowane

do miejsca jakie posiadam i dociągnąć do 150 litrów. Inhalt myślę, że zrobię formę na dwie połówki w środek wkleję

wzmocnienia by zapobiec chlupaniu wody, a potem skleję to w całość. Dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie zbiornik w cepce 150 l to dodatkowe 170 kg wodę zawsze zalewam na miejscu tylko na wyjazd 2 dniowy zabieram do zbiornika w bakiscie 30 l demontowalny zbiornik pompka jest na stałe na wężu i podpięta do pradu zbiornik można wyjac i przynieść w nim wodę na dłóżej mam zbiornik w przedsionku beczka plastikowa ( do kontaktu z żywnością ) oraz drugą pompkę na stałe do węży i prądu pobór wody następuje po przełączeniu odpowiedniego zaworu i pstyczka od pompki 70 l wody wystarcza na ok 2dni

post-9177-0-29561300-1347277006_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo przykre doświadczenia z wodą pozostawioną w zbiorniku na dużo za długo. zbiornik uratowałem, ale to co się tam zalęgło, musiałem papierem ściernym (3500) usuwać. Od tej pory jestem zdania, że jak tylko się da należy mieć podpiecię pod wodę z zewnątrz - np za pomocą złącza Colorado. Ktoś wcześniej pisał ,ze się to nie nadaje to instalacji niskociśnieniowych, ale jakoś nie dostrzegam potencjalnych problemów.

Własnie noszę się z założeniem zaworu pływakowego lub Colorado.

Zawór jest na pewno tańszy,ale:

- i tak trzeba przerabiać wlew ,żeby podpiąć wąż

- wejście do zaworu to otwór 10mm - trochę potrwa zanim napełnię swoje 45L

- zawór zabiera ok 10 cm efektywnej wysokości zbiornika - u mnie to będzie sporo litrów (zbiornik w miarę płaski pod kanapą).

 

Skłaniam się więc bardziej do opcji Colorado + wskaźnik poziomu wody w zbiorniku ( przyda się gdy nie będzie bezpośredniego podłączenia do wody).

Wszelkie uwagi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
W dniu 21.09.2009 o 22:00, szantymen napisał:

Ja poszedłem na całość.

Chciałem mieć zapas wody bez oszczędzania przynajmniej na 3 dni. Nie miałem miejsca w przednim bagażniku na beczkę, więc pozostał zbiornik leżący. Pojemność 40 litrów, kiedy zacząłem szukać znalazłem w promocji 70 litrowy tańszy od 40 l. Więc padło na niego pod wyrko wszedł idealnie. Nalewanie wody postanowiłem zrobić z zestawu ogrodowego. Zbiornik ma oryginalny otwór na gwint ¾ cala i na ten wymiar kupiłem przejście na szybko złączkę. Żeby woda się nie przelewała ani nie wylewała założyłem złącze z zaworkiem i wszystko wygląda tak.

 

Zbiornik 199,00

złączki 40,00

godzina pracy

post-99335-imported-238a92b2-09a6-4c0a-b109-d8d5135091aa_thumb.jpg

post-99335-imported-603a555c-df40-4711-9fe9-e6d8a731d776_thumb.jpg

post-99335-imported-d081853a-52aa-4b2d-ba40-818934324520_thumb.jpg

Witam trochę czasu minęło ale szukam jak podłączyć odpływ z takiego zbiornika czy można wiedzieć co jest zamontowane w tym odpływie przy zbiorniku 

Z góry dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, stano napisał:

czy można wiedzieć co jest zamontowane w tym odpływie przy zbiorniku 

Chodzi Ci o tę zakręcaną złączkę gardena?

Odplyw to przez podłogę na ogół się robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, vrs napisał:

Chodzi Ci o tę zakręcaną złączkę gardena?

Odplyw to przez podłogę na ogół się robi. 

No bardziej o to co jest wsadzone do zbiornika bo oryginalnie tam jest zaślepione i nie mam pomysłu co tam wsadzić 

A że przez podłogę to wiem no ale poco tak też może być 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.