Skocz do zawartości

Pomysł na zbiornik czystej wody.


Rekomendowane odpowiedzi

W mojej przyczepie standardowo używam zewnętrznego zbiornika z wodą 15-20 litrów a w środku zbiornika pompa zanurzeniowa. Odkręcenie jakiegokolwiek kranu powoduje podanie napięcia na pompę i jej załączenie i mamy wodę. Wady:

a) pompa ma mały wydatek. Prysznic ok. 5 minut z odkręconym kranem na max to zużycie ok. 2 litrów wody także widzicie jak jest mały…

:ok: 20 litrów to za mało

c) nienajlepsza estetyka takiego zewnętrznego zbiornika dolepionego do przyczepy

d) taki zbiornik trzeba gdzieś przewozić a to zajmuje miejsce.

 

Rozwiązanie.

a) Są oczywiście profesjonalne zbiorniki 72 litry montowane pod łóżko w cenie ok. 260 zł + wlew, przewody, pompa zanurzeniowa co daje ok. 500 zł + sporo pracy. Koszt dość znaczny jak za taki zbiornik, ale oczywiście wariant do rozważenia.

 

:ok: Znajomy rozważa założenie do wody czystej zbiornika paliwowego od samochodu po robie i stwierdził, że go wyczyścił i będzie ok. Dla mnie jak by dało się tak wyczyścić (pewnie jakąś chemia) to byłby genialny pomysł, ale jakoś w to nie wierzę, aby było to później bez zapachu czy jakichś tłustych ropnych plamek w wodzie.

Jeśli tak się da wyczyścić to proszę o info jak.

Zalety takiego zbiornika oprócz taniości nabycia na złomie to nabycie już z pompą paliwową oraz czujnikiem ilości płynu. Pompa załatwi sprawę ciśnienia w kranie a czujnik powie ile mamy jeszcze tej czystej wody. Powiem szczerze że przez trudnośc wyczyszczenia zbiornika z paliwa ten patent mi bardziej pasuje na wodę brudną.

 

c) To samo co w punkcie :] tylko kupione nowe czyli praktycznie powinno nie skażać wody... ?. Takie minimum ilości wody przyjąłem ok. 35 litrów czyli taki najmniejszy zbiornik (większy oczywiście lepszy). Na allegro są nowe zbiorniki od CC, uno czy tico w cenie 80-120 zł i nowe pompy do nich w cenie 50-70 zł. Nawet nie wiem ile to ma litrów. Myślicie że warto rozważać takie ustrojstwo a może ktoś coś podobnego wykonał ?. Myślałem o podczepieniu takiego zbiornika pod przyczepą i zrobić nawet taki wlew jak w samochodzie zamykany na kluczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Daj sobie spokój ze zbiornikami na paliwo :ok:

Jak chcesz być oszczędny i pomysłowy zamontuj beczkę po jakimś koncentracie spożywczym np: http://www.allegro.pl/item696208800_beczka_kanister_banka_beczki_60_l_wyprzeda.html lub syropie. Reszta to kwestia Twoich zdolności. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze ze moją pierwsza myślą była właśnie taka beczka wstawiona do luku z przodu, do niej jakas rura z lejkiem do nalewania plus dociagniecie pompy i naprzód...

Obawy... to czy taka beka wejdzie do luku, koncentrat tez może szczypać w gardło :ok:

Myslisz, że pomysł zakupu nowego zbirnika paliwowego z pompa to tez kaszana ?. Co w tym przypadku może być nie tak ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł z nowym zbiornikiem może nie jest taki zły aczkolwiek to nie są tworzywa do spożywki a pompa paliwowa od samochodu - sam pomyśl ile paliwa zużywa samochód na minute, moim zdaniem niewypał ; sam myślałem nad zbiornikiem paliwa ale do szarej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie miałem standartowy zbiornik w łazience o pojemności 15L i było to troche mało a do tego problem z napełnieniem itd więc jak udało mi się podpatrzeć jak kolega ma w przednim schowku zbiornik doznałem olśnienia :ok: Zamontowałem do skrzynki zbiornik 25L który idealnie wchodzi w miejsce butli gazowej a potem tylko kwestia przeciągnięcia wężyka i kabelka (5min roboty) Teraz 25L spoko nam starcza (nawet na kąpiel) a i nalewanie jest wygodniejsze Pompkę zostawiłem standartową i daje rade :ok: zbiornik taki idzie kupić w castoramie marlinie itp i to za nieduże pieniądze :]

post-92629-imported-c6d71464-ed25-40f5-8899-5cb14ee8f86e_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówilem juz tą beczkę z allegro. Teraz jeszcze pompa zanurzeniowa. Ta co mam jest za słaba, woda się ciurczy tylko i prysznica nie da się praktycznie używac. Podpowiedzcie ofertami z allegro, które już z tych tańszych pomp juz sa ok jesli chodzi o ciśnienie i wydatek.

 


WYMIARY BECZKI : 66 x 36 x 30 sa 60 litrowe

post-92680-imported-e0592681-5fed-40e2-9830-0c0a24936958_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zbiornik na czystą wodą, to wydaje mi się że warto aby był z dużym otworem rewizyjnym, tak aby można tam wsadzić rękę i szczotką dokładnie wyczyścić różne osady zbierające się, w końcu to woda pitna jest też :ok: A samym wlewaniem wody to się tak dokładnie niestety nie wypucuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pink25 co do tej pompki zanurzeniowej o której piszesz że ma słabą wydajność - może ktoś odwrotnie podłączył przewody- u mnie tak było i słabiutko leciało - zamieniłem kable i zapieprza aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej przyczepie standardowo używam zewnętrznego zbiornika z wodą 15-20 litrów a w środku zbiornika pompa zanurzeniowa. Odkręcenie jakiegokolwiek kranu powoduje podanie napięcia na pompę i jej załączenie i mamy wodę. Wady:

a) pompa ma mały wydatek. Prysznic ok. 5 minut z odkręconym kranem na max to zużycie ok. 2 litrów wody także widzicie jak jest mały…

:piwo: 20 litrów to za mało

c) nienajlepsza estetyka takiego zewnętrznego zbiornika dolepionego do przyczepy

d) taki zbiornik trzeba gdzieś przewozić a to zajmuje miejsce.

 

Rozwiązanie.

a) Są oczywiście profesjonalne zbiorniki 72 litry montowane pod łóżko w cenie ok. 260 zł + wlew, przewody, pompa zanurzeniowa co daje ok. 500 zł + sporo pracy. Koszt dość znaczny jak za taki zbiornik, ale oczywiście wariant do rozważenia.

 

:jump: Znajomy rozważa założenie do wody czystej zbiornika paliwowego od samochodu po robie i stwierdził, że go wyczyścił i będzie ok. Dla mnie jak by dało się tak wyczyścić (pewnie jakąś chemia) to byłby genialny pomysł, ale jakoś w to nie wierzę, aby było to później bez zapachu czy jakichś tłustych ropnych plamek w wodzie.

Jeśli tak się da wyczyścić to proszę o info jak.

Zalety takiego zbiornika oprócz taniości nabycia na złomie to nabycie już z pompą paliwową oraz czujnikiem ilości płynu. Pompa załatwi sprawę ciśnienia w kranie a czujnik powie ile mamy jeszcze tej czystej wody. Powiem szczerze że przez trudnośc wyczyszczenia zbiornika z paliwa ten patent mi bardziej pasuje na wodę brudną.

 

c) To samo co w punkcie :ok: tylko kupione nowe czyli praktycznie powinno nie skażać wody... ?. Takie minimum ilości wody przyjąłem ok. 35 litrów czyli taki najmniejszy zbiornik (większy oczywiście lepszy). Na allegro są nowe zbiorniki od CC, uno czy tico w cenie 80-120 zł i nowe pompy do nich w cenie 50-70 zł. Nawet nie wiem ile to ma litrów. Myślicie że warto rozważać takie ustrojstwo a może ktoś coś podobnego wykonał ?. Myślałem o podczepieniu takiego zbiornika pod przyczepą i zrobić nawet taki wlew jak w samochodzie zamykany na kluczyk.

 

 

Według mnie pompa paliwa jest zaprojektowana aby tłoczyć paliwo a nie twardą wodę. Każde paliwo w jakimś stopniu ma właściwości smarne, woda niestety nie. Pomysł niezły ale pompka paliwowa długo nie wytrzyma i się zatrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiona beczka do mnie dotarła. Do przyczepy wsadziłem na próbę z przodu do luku. Weszła na leżąco na ścisk. Jakościowo jest OK. Wygląda na dobry plastik, masywne uchwyty. Została teraz sprawa podłączenia całego odbioru wody z tej beczki. Miałem pomysł aby wykorzystać pompkę przepływową (cały czas powinna być w niej woda) od pralek automatycznych plus 2 elektrozawory. Jeden na przewód od beczki w luku a drugi od baniaka na zewnątrz przyczepy, z którego dotychczas brałem wodę (chciałbym mieć awaryjnie możliwość zaciągania wody i z zewnątrz). Pomysł pralkowej aparatury (dobrze pasującej i taniej) upadł bo tam wszystko jest na 220 V a pomimo ze mam przetwornice 12/220 V to przez nią nie chce puszczać czyli zostało mi poszukać elektrozaworów i pompki na 12 V.

A oto kandydaci :piwo:

 

1) elektrozawór gazowy

http://allegro.pl/item702460887.html

 

niestety te fi tylko 6mm czyli może przepływy mogą być ograniczane

 

2) ELEKTROZAWÓR Z FILTREM - DIESEL/ BENZYNA/ GA┼╣NIK

http://allegro.pl/item699456543_elektrozawor_z_filtrem_diesel_benzyna_gaznik.html

 

troche plastikowo, juz dość sporo kosztuje i dalej fi wewnetrzne 5 mm tylko

 

3) to jest dobra konstrukcja pompki przeplywowej i na 12 V tylko te 6,6 l/min tylko a to chyba za mało. Łatwo szlałfiki załozyć i zamocować

http://allegro.pl/item704865164_pompa_wody_przplywowa_6_6_l_min_pompka_raksa.html

 

4)Hmmmm . To może byc to ! tylko jednego kroćca dobrze nie widać i nic nie wiem o wydatku no i jak już pisał ktoś czy na pewno to się do wody nadaje.

http://allegro.pl/item699646894_pompa_paliwa_fiat_uno_bravo_brava_tipo_tempra_nowa.html

podobna sytuacja

http://allegro.pl/item706309739_pompa_paliwa_citroen_ax_peugeot_205_lancia.html

 

5) To wygląda dość dobrze i to może być to !.

http://www.osprzetzeglarski.eu/index.php?a=a&b=1873

 

Na pompkę mam miejsce do montażu poniżej zbiornika, aby była ciągle zalana. W luku na środku mam wgłębienie. Trochę mnie martwi ciężki dostęp do środka zbiornika aby wyczyścić. Zakładam, że co raz wyjmę zbiornik na zewnątrz. Jakąś cienką szczotką trochę wyczyszczę. Czy są jakieś specjalne detergenty które bym wlał i trząchając beczką jakoś to umył ?.

Spójrzcie na całość i napiszcie jak Wy to widzicie.

Ponizej zdjecia sprzetu z podpunktów.

post-93374-imported-0a9dcc23-a251-4d3c-8aa4-5ccdaf9765d8_thumb.jpg

post-93374-imported-974139bc-0f8e-45aa-9ef5-ab845d7df592_thumb.jpg

post-93374-imported-341c69fb-2132-411f-8ce8-8ee88bb7d151_thumb.jpg

post-93374-imported-09a376fd-a045-4669-8bae-a20792f2a7b6_thumb.jpg

post-93374-imported-2d4208fa-0277-487c-b686-81d81a9b52f2_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeżeli w pobliżu przyczepy jest dostępny kranik z wodą, to można w zbiorniku zaistalować zawór pływakowy od spłuczki. W miarę jak pompka zanurzeniowa opróżnia zbiornik następuje jego automatyczne uzupełnianie. Po osiagnięciu okreslonego poziomu wody, pływak zamyka dopływ, więc kranik może być odkręcony na stałe.

Przetestowałem ze zbiornikiem 20L w Hobby 420, działa bez zarzutu, przeróbka zajęła 0.5 godz., a koszt to tylko 25 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TikTak, też o czymś takim myślałem, ale kempingów , aby każda przyczepa się mogła podłączyć jak na lekarstwo i jak już trzeba kombinować by przewód wody doprowadzić do budki i po drodze by nic na niego np nie najechało, czy ktoś nie przydeptał . Sam pomysł jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z tymi pompkami paliwowymi ani pralkowymi-kup pompkę zanurzeniową,standardową.Zwróć uwagę żeby miała moc 40 watów a nie standardowe 20 wat.Miałem w instalacji taką 20 watową i faktycznie prysznic miał słabą wydajność.teraz mam 40 watową i woda leci aż miło.W tym wypadku trzeba się sugerować mocą pompki a nie wydajnością w litrach.Prysznic to nie zwykły kran,i potrzeba większego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka prawdopodobnie będzie przepływowa taka lub podobna do tej co wcześniej foto zamiesciłem. Musi tworzyć cisninie min ok. 1 bar , wydatek min. 14 l. Zwykle takie są min 25 W, najczęściej mają 35-40 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.