Skocz do zawartości

TEST: z wentylatorkiem i bez - pomiar temperatur w lodówce Dometic


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem mały teścik. Wczoraj odpaliłem lodówkę na gazie i mierzyłem temperatury co 15 minut.

Dziś rano domontowałem wentylator komputerowy (9cm, śmigiełko ponad 6cm) za górną kratkę i powtórzyłem test.

Pogoda porównywalna, mocne słońce, bardzo ciepło, pora dnia prawie taka sama (poślizg dziś 30 minut, start o 9:10 bez wentylatora i 9:40 z wiatraczkiem), temperatura pod domem różniła się o wartości jakie zmierzyłem w przyczepie. Do pomiarów użyłem pirometr, "strzelałem" nim w ściśle założone przez siebie, powtarzalne punkty.

A wynik? Popatrzcie:

678976061_Templodwki.JPG.afe1b7c69daf924af1b6f55588d1d4b2.JPG

Ścianki lodówki na koniec testu w obu przypadkach średnio miały ok. 10st.C.

WNIOSEK: :blink:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam.

7 minut temu, szary11 napisał:

...czuć było ciepły powiew.

Z wyników pomiarów wychodzi, że to może był termowentylator :D

ps.

A tak na poważnie - może po prostu coś zakłócało ten wzmocniony przepływ (ujście) ciepłego powietrza.:hmm:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać że lodówka absorpcyjna musi jednak czynnik nagrzać w jednym miejscu żeby działał poprawnie dlatego też zbytnie chłodzenie "tyłu" lodówki może spowodować spadek jej wydajności. 

Sam osobiście posiadam 2 wentylatory 12cm włączane termostatem w zakresie 40-30 st. C. Nigdy nie mierzyłem temperatury ale zamrażarka mrozi doskonale, a w chłodziarce to co bliżej radiatora też często mi zamarza i nawet w upale muszę po kilku dniach zwiększyć temperature na termostacie lodówki.  

Dodatkową zaletą jest właśnie niższa temperatura szafki kuchennej w okolicy palnika i kominka, przy której ktoś z nas ma głowę podczas spania. 

 

IMG_20190613_190226.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Tofel napisał:

Witam.

Z wyników pomiarów wychodzi, że to może był termowentylator :D

ps.

A tak na poważnie - może po prostu coś zakłócało ten wzmocniony przepływ (ujście) ciepłego powietrza.:hmm:

Pozdrawiam

Działało jak termo ;)

Nic zakłócać nie mogło, wszystko inne jest w standardzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szary11 napisał:

Zrobiłem mały teścik. Wczoraj odpaliłem lodówkę na gazie i mierzyłem temperatury co 15 minut.

Dziś rano domontowałem wentylator komputerowy (9cm, śmigiełko ponad 6cm) za górną kratkę i powtórzyłem test.

Pogoda porównywalna, mocne słońce, bardzo ciepło, pora dnia prawie taka sama (poślizg dziś 30 minut, start o 9:10 bez wentylatora i 9:40 z wiatraczkiem), temperatura pod domem różniła się o wartości jakie zmierzyłem w przyczepie. Do pomiarów użyłem pirometr, "strzelałem" nim w ściśle założone przez siebie, powtarzalne punkty.

A wynik? Popatrzcie:

678976061_Templodwki.JPG.afe1b7c69daf924af1b6f55588d1d4b2.JPG

Ścianki lodówki na koniec testu w obu przypadkach średnio miały ok. 10st.C.

WNIOSEK: :blink:

 

 

 

Czyli już wiadomo, czemu producenci nie montują wentylatorków a jedynie zalecają zdejmowanie kratek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mundek28 napisał:

Dziwią trochę wyniki pomiaru temperatury blatu.

Czemu?

37 minut temu, jacek00 napisał:

Czyli już wiadomo, czemu producenci nie montują wentylatorków a jedynie zalecają zdejmowanie kratek. 

Zaczynam mieć podobną wątpliwość :hmm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonuję chłodnie od około 45 lat po ukończeniu odpowiednich szkoleń i doskonale rozumiem prezentowane tutaj wyniki. Ale nie zabieram w sprawie głosu gdyż zaraz zakraczą mnie ci forumowicze którzy o chłodnictwie pojęcia nie mają żadnego chociaż wierzą, że w ich przypadku jest zupełnie inaczej.  Wiedzy nie sprzedam ale przynajmniej dalej w spokoju żyję.  Z zawodu i wykształcenia jestem elektrykiem i w tym temacie również jestem pouczany przez naszych forumowych wszystko wiedzących dyletantów. Wniosek ten sam.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lepciak napisał:

Wykonuję chłodnie od około 45 lat po ukończeniu odpowiednich szkoleń i doskonale rozumiem prezentowane tutaj wyniki. Ale nie zabieram w sprawie głosu gdyż zaraz zakraczą mnie ci forumowicze którzy o chłodnictwie pojęcia nie mają żadnego chociaż wierzą, że w ich przypadku jest zupełnie inaczej.  Wiedzy nie sprzedam ale przynajmniej dalej w spokoju żyję.  Z zawodu i wykształcenia jestem elektrykiem i w tym temacie również jestem pouczany przez naszych forumowych wszystko wiedzących dyletantów. Wniosek ten sam.

.

Ja nie mam pojęcia o chłodnictwie i chętnie przeczytam fachowca. Co prawda wentylatorki biorą znikome ilości prądu, ale chetnie je wyłączę jeśli zbędne albo wręcz szkodliwe. 

Dodam tylko, że w jednej z przyczep miałem fabryczny wiatrak, co ciekawe zamontowany przy dolnej kratce i skierowany na radiator, ten na rurce z czynnikiem z tyłu lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Lepciak napisał:

Wykonuję chłodnie od około 45 lat po ukończeniu odpowiednich szkoleń i doskonale rozumiem prezentowane tutaj wyniki. Ale nie zabieram w sprawie głosu gdyż zaraz zakraczą mnie ci forumowicze którzy o chłodnictwie pojęcia nie mają żadnego chociaż wierzą, że w ich przypadku jest zupełnie inaczej.  Wiedzy nie sprzedam ale przynajmniej dalej w spokoju żyję.  Z zawodu i wykształcenia jestem elektrykiem i w tym temacie również jestem pouczany przez naszych forumowych wszystko wiedzących dyletantów. Wniosek ten sam.

.

I ja. Sam wentylatorków nie mam i montować nie mam zamiaru, Lodówka działa, w upały także ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.